iPad je fantastický. iPad je hračka k ničemu. Verdikt záleží i na vás

  • 465
Nový iPad není zatím zařízení dokonalé ani praktické. Luxusní vzhled, snadné ovládání a skvělý displej z něj ale dělají výbornou platformu do budoucna, a to jak multimediální, tak víceúčelovou. Apple již ukázal, že umí nabídnout atraktivní zařízení i služby.

"No je to parádní, to rozhodně," pochvaluje si kolega a listuje mapami na zářivém 25cm displeji nového iPadu. "Ale k čemu ti to je?"

"Vlastně k ničemu, je to prostě luxusní hračka" odpovídám trochu unáhleně. A opravím se: "Zatím."

Bylo by totiž příliš jednoduché označit iPad za nepotřebnou, luxusní hračku. Ambice jeho výrobce jsou ale větší, a protože už v minulosti Apple ukázal, že umí určit trend a využít celého portfolia svých služeb k tomu, aby uživatelům přinesl sice ne otevřený, zato ale smysluplně provázaný systém služeb a obsahů, za které rádi připlatí...

Recenze iPadu: shrnutí prvního dílu

Displej a rychlost jsou velice dobré, dokonce i psaní na klávesnici je snesitelné (v určitých polohách), celkový dojem ze zařízení a předinstalovaných aplikací se dá shrnout slovy "hezká hračka". Ale iPad má potenciál stát se více než jen "přerostlým iPhonem", a to právě díky aplikacím, na které se podíváme v tomto díle.

Přestože prohlížení fotek na jemném displeji iPadu je fantastické a ovládání velmi pohodlné, není samotný přístroj s předinstalovanými aplikacemi až tak převratný. Pěkný, luxusní, zábavný, ale tak trochu nepraktický, nejsme si jistí, jak ho zapojit do každodenního života.

FotografieKalendářTakto vypadá úvodní obrazovka po prvním spuštění

Pochválili jsme snadné ovládání a rychlost, chyběl nám ale multitasking nebo alespoň jeho "iluze", a tak jej nelze bez problémů použít k produktivním činnostem, nelze si "odskočit" do jiné aplikace a třeba si poznamenat údaj nebo poslat mail. Procházení webu je skutečně parádní a plynulé, ovšem i zde jsme našli drobné chybky.

iDNES.cz v prohlížeči Safari na iPadu

Jak podotkli testující z digit.cz, iPad je ideální na "takové to domácí brouzdání." Na druhou stranu je ale jen málo důvodů, proč i k němu nevyužít notebook nebo stolní počítač...

Poznámka: námi testovaný Apple iPad Wi-Fi 16GB není určený pro český trh.

Aplikace - iPad tisíckrát jinak

Krátce po uvedení iPhone v roce 2007 (zavzpomínat můžete u videa Davida Pogue) se vyrojily seznamy toho, co iPhone neumí: nemá rozšiřitelnou paměť, nepodporuje MMS, nezvládá flash... Ale, jak čas ukázal, iPhonu to nezabránilo, aby se stal hitem a živoucí legendou. Velký podíl na jeho úspěchu mají i prostřednictvím AppStore snadno dostupné aplikace:

  • 185 tisíc různých aplikací pro iPhone a iPod Touch (a lze je nainstalovat i na iPad)
  • čtyři miliardy stažení
  • pokud je aplikace zpoplatněná (obvykle jeden až několik dolarů), programátor získá 70 % a Apple 30 %

Právě díky aplikacím, které lze velmi snadno nakupovat a instalovat, se iPhone dokázal stát velmi silnou platformou. Vývojáři mají skvělou motivaci, uživatelé pak mají na výběr. Paradoxně je tak v uzavřeném prostředí AppStore mnohdy lepší výběr, než u aplikací na méně restriktivní platformy (Windows Mobile).

Myslíme si, že u iPadu tomu bude podobně. Zatím je pro iPad k dispozici jen několik stovek aplikací dělaných speciálně pro jeho velký displej, ale časem jich nepochybně přibyde. Ano, zatím je iPad především větší iPhone, ale do budoucna má velkou naději stát se mnohem významnějším.

Testujeme aplikace

V první části recenze jsme otestovali důležité vestavěné aplikace: prohlížeč Safari, přehrávač iPod, e-mailový klient, YouTube modul a obrázkovou galerii. Kromě toho najdeme v iPadu ještě další drobné aplikace:

Poznámky

Psaní poznámek je líbivé a rychlé, ovšem nijak výjimečné. Do poznámek například nelze kreslit, pouze psát text. Ten lze rychle zaslat e-mailem, synchronizace s počítačem ale není přibalena.

Poznámky

Kalendář (nebo kontakty) ovšem synchronizovat lze, například se službou Google Calendar nebo Microsoft Exchange. Opět jde o velmi líbovou aplikaci, navigace v ní není vždy nejlépe řešena (proč nemohu mezi dny listovat tažením prstu?), ale celkově je použitelná. Navíc se stejně nepředpokládá, že by právě iPad byl zařízením, které vám v kapse připomíná schůzky...

Procházení map (Google Maps) je fantastické - zde satelitní pohled na centrum Londýna

Procházení map (Google Maps) je fantastické - zde satelitní pohled na centrum Londýna

Lze vybrat mezi klasickými mapami, satelitními a leteckými fotografiemi nebo kombinací. "Drop pin" slouží k umístění špendlíku a následnému prouhlížení Street View

Lze vybrat mezi klasickými mapami, satelitními a leteckými fotografiemi nebo kombinací. "Drop pin" slouží k umístění špendlíku a následnému prouhlížení Street View

Street View

Street View je skutečně působivé, opět můžete, podobně jako u mapy nebo prohlížení webu a obrázků snadno listovat, plynule přibližovat a oddalovat. Mapy jsou zkrátka "futuristické".

Další aplikace

Důležité však je, že do iPadu si můžete instalovat další aplikace. Oficiálně je nutné veškerou synchronizaci provádět přes iTunes. Z neznámého důvodu nám zatím v Česku nefunguje App Store přímo z iPadu, ale to ani tak nevadí, protože vyhledávání i instalace aplikací z počítače je rychlá a následná synchronizace se zařízením bezproblémová.

Na iPad můžete nainstalovat libovolnou ze 180 tisíc aplikací určených pro iPhone a iPod Touch. Tyto aplikace se zobrazí v původním rozlišení, tedy asi na pouze asi čtvrtině displeje uprostřed. Tlačítkem "2x" si je můžete zvětšit tak, aby zabíraly skoro celý displej, ovšem nezískáte tím jemnější rozlišení. Někdy to vadí, jindy ne.

iPad - původní hra Red AlertiPad - Zvětšená hra Red Alert

Aplikace pro iPhone a iPod Touch, kterých je dostupných přes 180 tisíc, si můžete nainstalovat i na iPad, ale poběží buď v původním (malém) rozlišení, nebo si je můžete zvětšit, ovšem uvidíte mírné "rozkostičkování". Ke zvětšení a zmenšení slouží tlačítko "2x", respektive "1x".

Zvětšená Opera Mini

Zvětšená Opera Mini

Mnohem zajímavější jsou nové aplikace určené pro iPad. Ty už využívají vyššího výkonu a většího displeje, a právě díky nim se iPad může stát zajímavým zařízením pro distributory obsahu: videa, elektronických knih, učebnic, novin apod. Podívejme se tedy na několik aplikací, které jsou pro iPad zatím k dispozici. Vzhledem k velkému zájmu o iPad lze předpokládat, že další budou vytrvale přibývat.

Prohlížení obsahu

Jednou z proklamovaných oblastí, do které má iPad přinést svěží vítr, je trh se čtečkami elektronických knih, novin a časopisu. Nenabídne sice elektronický inkoust, ale zato se pyšní opravdu vynikajícím LED podsvicenym, jemným barevným LCD displejem. A právě barvy se u časopisů, komiksů, a koneckonců i knih čtenářům často líbí.

Jednou z jedinečných aplikaci dělaných na míru pro iPad je čtečka komiksů od legendárního Marvelu (Spiderman, Ironman...). Komiksy můžete nakupovat a stahovat přímo z iPadu. Jejich čtení je velmi pohodlné. Můžete se dívat na celou stránku a přibližovat nebo oddalovat jednotlivé rámečky, nebo využít předpřipraveného (a velmi povedeného) automatického náhledu, který smysluplně a nápaditě "zoomuje" na jednotlivé části komiksu. Dokážu si představit, že někteří komiksoví nadšenci si tuto cestu oblíbí.

iPad - komiksy Marvel

Číst samozřejmě nemusíte jen komiksy. Díky čtečce elektronických knih od Apple (Books) nebo od Amazonu (Kindle) se iPad promění v luxusní, dotykovou elektronickou knihu, pro kterou lze ihned stáhnout kterýkoli z desetitisíců titulu. V Češku zatím spíše přes Amazon než Apple. A další firmy mohou přijít se svými aplikacemi pro čtení dalších formátu (pokud je Apple schválí).

iPad - Amazon Kindle

iPad - Amazon Kindle

iPad - Stanza

iPad - Stanza (aplikace pro iPhone)

Nemusí jít jen o knihy. Papírové noviny a magazíny možná také doufají, že iPad pomůže zvýšit jejich klesající příjmy. Což vůbec není nereálné - uživatele iPadu budou zvyklí na mikroplatby a další dolary může mít vydavatelství i ze zpoplatněné aplikace ke čtení.

O speciální aplikace pro iPad se s úspěchem pokusily i další servery. DailyMotion se inspiroval dodávanou aplikací YouTube a vytvořil prakticky identickou, ovšem ke sledování klipu z DailyMotion.com. Výtečná aplikace serveru Epicurious zase nabízí líbivý způsob vyhledávání a procházení tisícovek receptů. Tím, že jsou aplikace dělané přímo pro iPad, zvyšuje se uživatelský komfort a tím i šance, že si na jejich používání navyknete.

iPad - Epicurious

Jednou z nejlepších aplikací je čtečka kurzů, cen, zpráv a novinek od tiskové agentury Bloomberg. Velmi se podobá výstupu z proslulých terminálů této ekonomicky zaměřené firmy a výborně využívá dotekového interface.

iPad - Bloomberg

Utility a produktivita

Jak už tu několikrát zaznělo, iPad zatím v žádném případě není přístroj na práci. To ovšem neznamená, že by nedokázal zastat dílčí pracovní úkoly. Zatím v tomto ohledu podniká spíše nesmělé kroky. Výjimku by měla údajně tvořit aplikace iWork, schopná pracovat s dokumenty podobně, jako desktopové kancelářské balíky, aplikaci se nám ale zatím nepodařilo otestovat, v českém ani britském AppStore nebyla dostupná.

Určitě ale mezi aplikacemi najdete některé, které vás zaujmou. Toto je jen malý, nereprezentativní výběr. Dá se navíc předpokládat, že užitečných aplikací pro iPad časem významně přibude, a tak se může stát, že naše nářky nad nepraktičností tohoto zařízení budou za rok za dva působit směšně.

iPad - Wikipanion

Wikipanion slouží k přístupu k encyklopedii Wikipedia. Nabízí hezké ovládání, rychlé vyhledávání a (jako placenou službu) i možnost off-line přístupu k uloženým stránkám.

iPad - Dictionary

Dictionary.com vydalo aplikaci, která obsahuje off-line výkladový anglický slovník.

iPad - AcuWeather

AccuWeather je asi nejlepší aplikace věnující se zobrazovanání předpovědi počasí. Nabízí mnoho údajů a vizuálně zajímavých režimů, včetně videopředpovědí nebo záběrů ze satelitu.

iPad - GoodReader

GoodReader pomůže těm, kdo by chtěli lépe zacházet s uloženými soubory, například PDF, DOC, TXT, PPT a dalšími.

iPad - Offline Pages

Offline Pages slouží k uložení webových stránek, po uložení mají ale evidentní problém s diakritikou.

iPad - Tweetdeck

Tweetdeck slouží pro čtení a psaní krátkých zpráv mikroblogů Twitter.com. Nevýhodou je nemožnost rozkliknout si odkaz na internetovou stránku

iPad - Evernote

Oblíbený nástroj Evernote pro organizaci poznámek a postřehů, synchronizovaný s on-line účtem, je jedna z často uváděných "produktivních" iPadových aplikací. Je to rozhodně lepší, než si psát poznámky do dodávaných Notes, pravdou však je, že absence fotoaparátu v tomto případě mluví spíše ve prospěch iPhone. Evernote totiž vyniká třeba rozpoznáváním textu ve fotkách-poznámkách, které tak jdou lépe prohledávat.

Hry

Zběžný přehled aplikací by nebyl kompletní bez her - právě ty budou pro mnohé zákazníky představovat přitažlivé využití tohoto multimediálního zařízení, i když si to třeba nepřipustí. Hry těží z dobrého výpočetního výkonu a při jejich ovládání využijete multidotykový displej nebo akcelerometr, případně oboje.

iPad - Asphalt 5

Oblíbené jsou třeba závodní hry - auto řídíte náklonem celého zařízení jako volantem. Na obrázku hra Asphalt 5 (dostupná i pro iPad ve verzi HD).

Labyrinth 2 využívá akcelerometru nejen k řízení pohybu kuličky, ale také k simulaci 3D efektu u stěn.

Labyrinth 2 využívá akcelerometru nejen k řízení pohybu kuličky, ale také k simulaci 3D efektu u stěn.

TapTap Radiation - oblíbená a návyková rytmická hra, poklepáváte na bubliny, které se blíží v rytmu přehrávané písničky, a získáváte bonusy za přesnost

TapTap Radiation - oblíbená a návyková rytmická hra, poklepáváte na bubliny, které se blíží v rytmu přehrávané písničky, a získáváte bonusy za přesnost

WordGenius - velké množství her je založeno na principu podobném Scrabble nebo osmisměrkám. Obvykle dobře využívají  dotekového ovládání.

WordGenius - velké množství her je založeno na principu podobném Scrabble nebo osmisměrkám. Obvykle dobře využívají dotekového ovládání.

Závěr recenze - iPad má šanci

Jak tedy iPad zhodnotit a zohlednit v závěru všechny ty různorodé postřehy a předpovědi? David Pogue z New York Times to vyřešil tak, že napsal dvě recenze iPadu, jednu pro technické nadšence (kteří si podle něj iPad příliš nezamilují), druhou pro všechny ostatní (kterým se prý bude líbit). Brian Briggs zase své poznatky shrnul do jednoduchého rozhodovacího diagramu.

Ani já nedám čtenářům jednoznačnou odpověď na to, zda je iPad dobré či špatné zařízení. Bylo by to asi předčasné. iPad teprve před dvěma týdny odstartoval, a zatím je brzo na to určit, zda jde skutečně o revoluční zařízení, na které budeme po letech vzpomínat jako počátek nového způsobu čtení knih a časopisů. Nebo zda iPad doplatí na svou nepraktičnost a četná omezení. Obě tyto krajní cesty jsou otevřené, stejně jako mnoho kompromisních cestiček mezi nimi. iPad je zatím "pouze" pěkná hračka od Apple, prakticky se dá využít jen výjimečně. Nepřichází s nějakou inovátorskou odpovědí na problém uživatelů. Místo toho Apple doufá, že stvoří novou kategorii

iPad: klady a zápory

+ velký, kvalitní, jemný displej

+ povedené a celkem intuitivní ovládání

+ luxusní vzhled

+ velká výdrž baterie (8 - 10 hodin)

+ výborně udělaná fotogalerie, přehrávání hudby apod.

+ možnost okamžitě instalovat tisíce aplikací určených pro iPhone

+ svižný prohlížeč Safari, fantastické Google Maps

+ potenciál k využití v různých oblastech, díky aplikacím a internetu se iPad může stát čtečkou, vzdělávacím zařízením, časem třeba i pracovním nástrojem

+ některé z nedostatků mohou být opraveny příslušenstvím nebo novým OS

(neutrální) Uzavření do světa Apple lze vnímat pozitivně i negativně

- nepřináší zatím nic nového, co by jiné zařízení nezvládlo lépe

- pro delší práci nevhodná ergonomie

- uzavřené prostředí, restriktivní postupy firmy Apple

- nepodporuje Flash

- chybí multitasking

- není možné jej použít k pohodlné práci se soubory

- přehrávač videa akceptuje jen některé formáty

- při prohlížení webu se zbytečně načítají již otevřené stránky znovu

- místy nedotažené ovládání

- dlouhé nabíjení baterie, nemožnost baterii vyměnit (pouze v servisu)

- displej skvěle poslouží jako důkazní materiál pro daktyloskopické oddělení