Cesta žádná, tma jako v noci. Islanďané od vulkánu věští budoucnost z popílku

  • 26
Problémy lidí, kteří uvízli na letištích kvůli sopečnému prachu, by chtěla mít i Annika Rosénová, která žije na Islandu v těsném sousedství probuzeného vulkánu. "Jsme odříznuti. Na západ je 400 metrů cesty rozervaných povodní, na východě je kvůli popílku tma jak v noci," postěžovala si agentuře DPA.

Už jednou musela tento týden rodilá Švédka se svým mužem a šestnáctiletou dcerou odlehlý statek ve vší rychlosti opustit, a to ve dvě v noci. Úřady varovaly před záplavami z ledovce, který začal působením žhavé lávy rychlé tát.

"Strach máme hlavně z lávového popela," vysvětluje však Rosénová. Přitom nejde ani tak o samotný život, ale o existenční základnu. "Když si popel sedne na louky, musí koně okamžitě pryč, protože fluor v popílku je pro ně nebezpečný," říká. Pokud by spadlo větší množství popela, nemohli by sedláci sklidit seno nezbytné pro zimní krmení.

Když se v roce 1947 probudila Hekla, největší islandská sopka, ležela v okolí půlmetrová vrstva popela. "Něco takového by pro nás bylo opravdu zlé," strachuje se Rosénová.

Auto projíždí prachem usazeným pod sopkou Eyjafjallajokull na Islandu. (16. dubna 2010)

Krátce po 2. světové válce ještě byli spásnými anděly američtí vojáci s lopatovými bagry. "Ale vojáci z Islandu odešli," povzdechla si statkářka, která u ledovce Eyjafjalla žije 18 let.

"V noci spíme dobře, protože se spoléháme na bdělost úřadů," vypráví dále.

Zatímco odpovědná místa na Islandu zkoumají pohyby pod zemí i nad ní s pomocí hypermoderního vybavení, spoléhá se rodina na měřící metodu osvědčenou staletími. Bílý talíř před domem spolehlivě informuje, zda a kolik je ve vzduchu popílku a zda je třeba něco podniknout. Až dosud zůstal bílý.

Dcera sice už nechodí do školy vzdálené 30 kilometrů, ale práce jinak pokračuje v zaběhaných kolejích. Nejhorší je podle matky neprostá nejistota v tom, kde přesně a na jak dlouho ledovcový vulkán zahrozí. "Kdyby opravdu propukl tady na jižním konci ledovce, jak jsme se obávali při evakuaci, strhla by náš statek voda a bahno," tvrdí žena.

Ani experti v 125 kilometrů vzdáleném Reykjavíku nemohou dát Rosénové a zhruba 800 dalším místním obyvatelům odpovědi na nejnaléhavější otázky.

"Může to skončit zcela náhle nebo trvat dva roky, jako při poslední erupci u ledovce Eyjafjalla v roce 1821. Nikdo to neví," připouští německý geofyzik Martin Hensch z vulkanologického institutu na Islandské univerzitě.

Vědec se před rokem přestěhoval z Hamburku do Reykjavíku, protože na Islandu je 30 aktivních sopek. "Pro mou práci je to teď samozřejmě obrovsky napínavé. Proto jsem sem přišel," libuje si Hensch. Teď má hlavní sezonu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue