Hokejisté New Jersey slaví gól Patrika Eliáše

Hokejisté New Jersey slaví gól Patrika Eliáše | foto: AP

Eliáš režíroval výhru New Jersey, Hejduk s Eratem slavili branky

• 4
Třetí hrací den play-off hokejové NHL o sobě dali Češi hodně vědět. Patrik Eliáš asistoval u tří branek New Jersey, které přehrálo Philadelphii 5:3. Milan Hejduk se gólem přičinil o drama na ledě San Jose, které nakonec udolalo Colorado 6:5PP. Skóroval také Martin Erat, jehož Nashville triumfem 4:1 úspěšně zahájil play-off na ledě Chicaga. V dalších zápasech slavili výhry poslední finalisté Stanley Cupu z Pittsburghu a Detroitu.

Až v pořadí v devátém zápase letošního play-off hokejové NHL slavil úspěšnější tým výhru po větším rozdílu, než pouze o jedinou branku. Postaralo se o to New Jersey, když v domácí odvetě proti Philadelphii srovnalo stav série na 1:1 díky skóre 5:3.

Vyrovnanost mezi jednotlivými týmy však přesto potvrdil fakt, že Devils svého pátého gólu docílili až při závěrečné power-play soupeře. Do prázdné branky zamířil kanonýr Ilja Kovalčuk.

Klíčovou roli u triumfu vítěze Atlantické divize sehrál český reprezentant Patrik Eliáš. Třebíčský rodák si připsal tři asistence, včetně té u rozdílové trefy z hole Dainiuse Zubruse, a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

Nejvýše zámořští novináři vyzdvihli výkon zmiňovaného autora vítězné branky New Jersey Zubruse, jenž smírný stav 4:4 ukončil v 56. minutě. "Bylo to pro nás hodně důležité. Soupeř se bude vracet na domácí led i tak spokojený, když série je vyrovnaná 1:1. Čekají nás tvrdé zápasy, hrají hodně silově. Nesmíme ale ztratit koncentraci a bude to OK," vyhlíží přesunutí série na led Philadelphie Eliáš, jehož trenér Jacquese Lemaire využil téměř ve 20 minutách čistého hracího času.

Obránce Devils Martin Škoula odehrál 18 minut a připsal si jeden plusový bod do tabulky +/-. V dresu hostující Philadelphie naopak nenastoupil Lukáš Krajíček, kterého v zadních řadách nahradil mladíček Ryan Parent.

Vítězný gól Zubruse + trefa do prázdné branky v podání Kovalčuka:

Pittsburgh těsnou výhrou vyrovnal sérii

Po přestřelce 4:5 z úvodního duelu hokejisté Pittsburghu srovnali ve čtvrtfinálové sérii play-off Východní konference krok s Ottawou, když ve druhém domácím duelu zvítězili 2:1.

Výhra Penguins byla v pořadí osmou v řadě v letošním play-off NHL s nejtěsnějším rozdílem ve skóre. Až hokejisté New Jersey o pár minut později dohráli svůj duel s Philadelphií a výhrou 5:3 ukončili sérii těsných výsledků.

Ottawu v Mellon Aréně poslal do vedení Peter Regin už po 18 vteřinách hry od zahajovacího buly. Penguins však vrátil do hry v 9. minutě nejlepší střelec základní hrací části Sideny Crosby. Stav 1:1 následně vydržel až do 56. minuty, kdy se prosadil bek Kris Letang. Asistenci si připsal aktivní Crosby, jenž tak má po dvou startech v letošním play-off na kontě už pět zápisů (1+4).

Hostující Senators do utkání nastoupili bez českého útočníka Milana Michálka, který kvůli zranění levého kolene přijde o zbytek play-off stejně jako již dříve zraněný Alexej Kovaljov. Zdravotní potíže navíc stále nepustily do akce beka Filipa Kubu. Zásahy do sestavy se nevyhnuly ani Pittsburghu, jenž v průběhu zápasu přišel o zraněného beka Jordana Leopolda.

Dumont zaskočil favorizované Chicago

Po úvodních dvou třetinách ve svém zahajovacím zápase play-off proti Nashvillu vedli hokejisté Chicaga 1:0 a na střely svého soupeře předčili 22:13. Vše tedy nasvědčovalo tomu, že si favorizovaní Blackhawks připíší úspěšný vstup do bojů o Stanley Cup.

Útočník hostujících Predators J.P. Dumont byl však proti. V 42. minutě totiž vyrovnal na 1:1 a v 51. minutě poslal své barvy poprvé do vedení. Nejtěsnější náskok pak Nashville při závěrečné power-play Chicaga pojistil dvěma zásahy z holí Jerreda Smithsona a českého reprezentanta Martina Erata.

Svěřenci kouče Barry Trotze tak hned na první pokus potvrdili, proč v letošní základní části patřili mezi nejlepší celky NHL na hřištích soupeřů. Celkově ovšem Nashville vybojoval teprve premiérovou venkovní výhru v play-off v dosavadní krátké klubové historii.

Rozdílová trefa Dumonta:

Zetterberg hattrickem ovládl přestřelku ve Phoenixu

Atmosférou play-off nadšení hokejisté Phoenixu po úvodní výhře 3:2 již v odvetném zápase čtvrtfinále Západní konference na vlastní kůži poznali důvody, proč Detroit v posledních dvou letech dokráčel až do finále Stanley Cupu.

Zkušení Red Wings nejprve třikrát umazali náskok Coyotes a v závěru duelu nadvakrát svému soupeři odskočili do vedení, které pojistili aktivní Valtteri Filppula (2+1) a Henrik Zetterberg (3+0). Švédský reprezentant docílil svého premiérového hattricku ve vyřazovacích bojích NHL.

Zejména díky výše uvedené útočné dvojici tak Detroit zvítězil 7:4 a na led domácí Joe Louis Arény se vrací za stavu 1:1. V dresu Phoenixu na sebe opět nejednou upozornila řada Vrbata-Hanzal-Průcha. České trio se podepsalo pod úvodní branku utkání, kterou vsítil bek Keith Yandle. Vrbata přihrál puk Hanzalovi, jenž po výpadu zpoza branky z otočky ohrozil Jimmy Howarda. Ten puk pouze vyrazil a před brankou číhající Yandle byl první u dorážky.

V rozmezí 27. a 31. minuty se diváci ve Phoenixu dočkali hned pěti branek:

Colorado bylo blízko senzace, Setoguchi zachráncem

Loni zakončilo Colorado sezonu na posledním místě Západní konference. Letos se s řadou nováčků v sestavě překvapivě probilo na osmou pozici a v play-off pak dokonce v zahajovacím utkání porazilo silné San Jose 2:1.

Z pozice, ve které nemají co ztratit, se hokejisté Avalanche natahovali také po druhé výhře v sérii. V odvetě totiž vedli od 46. minuty 5:4. Nejtěsnější náskok si tým Milana Hejduka, jenž v 25. minutě svou první letošní trefou v play-off poslal své barvy do průběžného vedení 3:2, udržel až do samotného závěru.

Sharks si nicméně nakonec vynutili prodloužení a to zásahem Joe Pavelskiho z času 59:28, čímž navázali na své předchozí branky ze závěru první a druhé třetiny. V poslední minutě prvního dějství skóroval v čase 19:18 Manny Malhotra a v čase 39:45 pro změnu zvedal ruce nad hlavu Scott Nichol.

Prodloužení si diváci moc neužili, radost jim ale udělal konečný výsledek. Už v 6. minutě nastavení totiž završil obrat San Jose svým druhým gólem utkání mladík Devin Setoguchi, když potrestal vyloučení hostujícího Adama Footea.

Rozhodující akce utkání, využitá přesilovka Setoguchim:

Výsledky play-off:

Východní konference:
New Jersey - Philadelphia 5:3 (1:2, 2:1, 2:0)
3. Parise (Eliáš), 24. White, 34. Greene (Eliáš), 56. Zubrus (Eliáš), 60. Kovalčuk - 10. Asham, 16. Giroux, 39. Pronger. Střely na branku: 33:29. Diváci: 17.625. Stav série: 1:1.

Pittsburgh - Ottawa 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
9. Crosby, 56. Letang - 1. Regin. Střely na branku: 31:20. Diváci: 17.132. Stav série: 1:1.

Západní konference:
Chicago - Nashville 1:4 (0:0, 1:0, 0:4)
30. Kane - 42. a 51. Dumont, 60. Smithson, 60. Erat. Střely na branku: 26:26. Diváci: 22.256. Stav série: 0:1.

Phoenix - Detroit 4:7 (1:0, 2:3, 1:4)
11. Yandle (Hanzal, Vrbata), 28. Wolski, 30. Lombardi, 50. Doan - 27., 54. a 60. Zetterberg, 31. a 58. Filppula, 29. Dacjuk, 43. Abdelkader. Střely na branku: 31:39. Diváci: 17.386. Stav série: 1:1.

San Jose - Colorado 6:5 v prodl. (1:1, 3:3, 1:1 - 1:0)
28. a 66. Setoguchi, 20. Malhotra, 24. Blake, 40. Nichol, 60. Pavelski - 21. a 46. Stewart, 2. Cumiskey, 25. Hejduk, 38. Yip. Střely na branku: 52:22. Diváci: 17.562. Stav série: 1:1.