Výbuch islandské sopky (15. dubna 2010) | foto: AP

Sopečný mrak ohrožuje zdraví Evropanů, varuje WHO

  • 69
Pokud se začne popel z islandské sopky snášet na zem, měli by obyvatelé Evropy raději zůstat doma, varovala Světová zdravotnická organizace. Varování platí především pro osoby trpící astmatem a nemocemi dýchacího ústrojí, informovala agentura AP.

Mluvčí WHO David Epstein konstatoval, že jeho organizace nezná přesná zdravotní rizika, jež by mohl oblak sopečného popela představovat.

Mikroskopické částečky jsou ale pro lidi potenciálně nebezpečné, pokud se začnou usazovat na zemi. Jejich vdechování může působit dýchací obtíže.

Podle Epsteina dnes oblak setrvává vysoko v atmosféře, s výjimkou venkovských částí jižního Islandu. V okolí sopky pokrývá zem až třímilimetrová vrstva prachu. WHO nadále situaci pečlivě monitoruje.

POPÍLEK NAD ČESKOU REPUBLIKOU

Oblak vulkanického popela se má objevit nad území České republiky odpoledne. Meteorologové předpokládají, že oblak bude zvolna přecházet přes střední Evropu k jihovýchodu. Výskyt popela v ČR se předpokládá minimálně do soboty 08:00.
Děti, senioři a lidé s nemocným srdcem a dýchacími obtížemi by se dnes odpoledne raději neměli zdržovat venku. Lze doporučit omezení vycházek a větrání v budovách, uvádí Státní zdravotní ústav.

Popílek dopadá ve Skotsku

Sopečný popel, který se šíří atmosférou nad Evropu a postupně zavírá jedno letiště za druhým, začal během dneška dopadat na území Skotska, uvedla BBC.

V průběhu dne již varovali před možnými zdravotními následky sopečného popela zdravotníci ve Velké Británii.

Britští zdravotníci ovšem nepředpokládají, že by malé částečky popela mohly způsobit vážnější zdravotní potíže. Pokud ale obyvatelé ostrovů pocítí symptomy jaku například štípání v očích, rýma nebo kašel, měli by zůstat doma.

"Doporučujeme lidem s dýchacími obtížemi, kteří žijí v oblastech spadu sopečného popílku, aby měli své léky stále s sebou, protože se jim mohou jejich problémy krátkodobě zhoršit," uvedl profesor Malcolm Green.

Lidé ve Skotsku mohou pozorovat zvláštní prašný opar ve vzduchu a cítit zápach síry. Ve vzduchu je slabě přítomný kysličník siřičitý, silně zapáchající po shnilých vejcích. Experti analyzují vzorky popela, jestli neobsahuje toxický fluor.

"Erupce sopky na Islandu v roce 1783 vychrlila do ovzduší 120 miliónů tun kysličníku siřičitého, což představuje trojnásobek průmyslových emisí celé Evropy za rok 2006," uvedl pro BBC vulkanolog Dougal Jerram z Durhamské univerzity.

"Kysličník siřičitý se tehdy kvůli nezvyklým meteorologickým podmínkám rozšířil nad celou západní Evropu a zabil tisíce lidí," dodal Jerram.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video