Starosta Prahy 5 Milan Jančík je jedním z těch, kteří studovali podezřele. | foto: Robert Rambousek, MF DNES

Odebrání titulu z Plzně hrozí starostovi Jančíkovi i Grossovu chlebodárci

  • 186
Starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS) nebo tři někdejší ministerští náměstci. To jsou další lidé, kterým vedle chomutovské primátorky Ivany Řápkové (ODS) hrozí odebrání magisterského titulu z plzeňské právnické fakulty. O titul PhD. může přijít advokát Eduard Bruna, který zaměstnával Stanislava Grosse. Na seznamu je sedm desítek absolventů.

O tom, že zmínění politici a státní úředníci studovali v Plzni podezřele krátce či jinak nestandardně, informovala MF DNES už v lednu. Nyní však komise poprvé jednoznačně konstatovala: Jejich studium nebylo podle fakultní dokumentace v pořádku.

"Studoval jsem řádně," brání se Jančík. Stejně hovoří i ostatní podezřelí.

Závěry komise však potvrdily, že bývalé vedení fakulty v čele s proděkanem Kindlem porušovalo studijní a zkušební řád, vlastní vyhlášky i vysokoškolský zákon. A to i v případě zmíněných politiků a úředníků. Kindl přitom čelí podezření, že vlivným lidem usnadňoval studium. Podle šéfky ministerské akreditační komise Vladimíry Dvořákové tím vytvářel klientelistickou síť. On to popírá.

Lídr ODS Petr Nečas přesto neuvažuje o tom, že by navrhl odvolání Řápkové z volební kandidátky či Jančíka z postu místopředsedy pražské ODS. "Rozhodující bude až správní řízení," říká Nečas. Jedním dechem však hrozí: "Pokud se odebrání titulu dotkne kohokoliv z ODS, bude z toho muset vyvodit důsledky."

Ohrožen je i Bruna, Grossův chlebodárce

Západočeská univerzita zároveň hodlá odebrat diplom dalšímu absolventovi, který na zdejší právnické fakultě získal titul Ph.D. Seznam doktorandů, jimž přijde nepříjemný dopis od rektora Josefa Průši, se tak rozšířil už na sedm jmen. Tím posledním je známý pražský advokát Eduard Bruna.

Kdo může přijít o titul

Milan Jančík: starosta Prahy 5

Ivana Řápková: primátorka Chomutova Dana Trezziová: bývalá náměstkyně ministra Robert Szurman: bývalý náměstek ministra

Ivo Vrzal: bývalý náměstek ministra

"Mohu potvrdit, že jsem předal panu rektorovi návrh na zahájení správního řízení u dalšího absolventa Ph.D.," řekl člen legislativní rady vlády František Korbel, který návrhy pro plzeňskou fakultu vypracovává. Že jde o Brunu, potvrdil MF DNES důvěryhodný zdroj z univerzity.

Redaktor dopis o zahájení správního řízení viděl. Brunova advokátní kancelář obhajovala třeba bývalého šéfa lidovců Jiřího Čunka v kauze půlmilionového úplatku.

Stíhání někdejšího vicepremiéra bylo za podivných okolností zastaveno. Jako advokátní koncipient působil v Brunově kanceláři po svém odchodu z politiky také další student z Plzně - expremiér Stanislav Gross (ČSSD).

Dizertační práci na téma Právní proces - dokazování a důkazy obhajoval Bruna před čtyřmi roky na katedře občanského práva, kterou vedl hlavní aktér skandálu Milan Kindl. Z dokumentů, které MF DNES získala na počátku roku, vyplývá, že Bruna své doktorandské studium zvládl za rok a čtyři měsíce. Zpravidla přitom trvá tři roky.

"V zákoně není nikde striktně určeno, že studium musí trvat tři roky. Ty informace o délce mého studia vycházejí z toho, že někdo z úředníků univerzity zadal nějaké datum do počítače, já jsem ho neviděl. Já nevím, zda to ten člověk zadal tak, jak mé studium opravdu probíhalo," uvedl k tomu už dříve Bruna.

Jak dlouho jeho studium trvalo, si Bruna už nepamatoval. "Nezapomeňte na to, že se bavíme o roce 2006. Copak si mohu přesně na měsíce pamatovat, jak dlouho jsem studoval? To bych se musel podívat do papírů a k tomu mě zatím nic nemotivovalo."

Vedení školy v pondělí oznámilo, že zaslalo dopis o odebrání titulu Ph.D. šesti svým bývalým studentům. Lze dovodit, že jde o expředsedu akademického senátu právnické fakulty Daniela Teleckého, bývalého náměstka policejního prezidenta Jana Brázdu, bývalého proděkana právnické fakulty Ivana Tomažiče a někdejší pedagogy plzeňských práv Jana Suchého, Jana Kavku a Ondřeje Davida. Dva posledně jmenovaní také působí v Kindlově advokátní kanceláři.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue