Luboš Lacina, řidič superbu, který vytlačil z dálnice D1 mazdu se dvěma lidmi. | foto: TV Prima

Agresor z D1 smí dál řídit, policisté mu papíry nechali

  • 631
Muž, kterého policisté kvůli agresivní jízdě na D1 obvinili z pokusu těžkého ublížení na zdraví, nepřišel o řidičský průkaz. Policisté rozhodnutí o případném zákazu řízení "přenechali" soudu.

Čtyřicetiletý Luboš Lacina si obvinění vysloužil za březnovou jízdu po dálnici D1. Svým vozem začal najíždět na jiné auto, které poté vylétlo z vozovky a narazilo do stromu. Kromě obvinění si Lacina žádný jiný trest zatím nevysloužil. Nepřišel ani o body, ani o řidičský průkaz.

"Případ jsme začali rovnou řešit jako trestní řízení, žádný přestupek s ním řešen nebyl," uvedla mluvčí středočeských policistů Soňa Budská.

Lacina je vyšetřovaný na svobodě. "Jeho práva jsme nijak neomezili. To se týká i řidičského oprávnění," dodala Budská.

"Policista má oprávnění, ale nikoliv povinnost odebírat řidičské průkazy," doplnil její slova šéf dopravní policie Leoš Tržil. Lacina tak může dál jezdit, aniž by mu cokoliv hrozilo.

PIRÁT Z D1 SE KAJE

Omlouvám se, škodu zaplatím, tvrdí

Podle dopravního experta Stanislava Humla je takový postup běžný. "Pokud případ není jednoznačný, je lepší počkat na závěrečný výrok soudu než dělat předběžná opatření," domnívá se Huml.

Středočeský státní zástupce Tomáš Milec, který kauzu dozoruje, se zatím odebráním řidičáku nezabýval. "Určitě na to v průběhu trestního řízení dojde, v tuto chvíli ale nedokážu vysvětlit, zda to je možné už nyní. Zatím jsem to neřešil. Je to věcí policie. Zatím nemám žádný podklad, jak s tím naložili," řekl pro iDNES.cz Milec.

Podle odborníka na dopravní právo Jana Kněžínka by ale policisté za určitých okolností na soud nemuseli čekat. "Důvodem by mohlo být ujetí z místa nehody," řekl advokát.

Nad tím, zda Lacina ujel, ale zůstává zatím otazník. "Tato skutečnost je ve fázi prověřování," uvedl mluvčí středočeské policie Jakub Vinčálek.

Policisté dosud ani nesdělili, zda vůbec a jakým způsobem přišla mazda a Lacinův superb do kontaktu. Na veřejnost se dostal pouze záznam z kamer umístěných na dálnici.

Z něho vyplývá, že se Lacina mohl dopustit i několika dopravních přestupků. Ale ani ty policisté neřešili - právě kvůli obvinění Laciny z trestného činu. Trestný čin má totiž větší váhu než přestupek, proto je, laicky řečeno, posuzovaný "přednostně".

"Je společensky daleko nebezpečnější než přestupek," dodal Huml. U soudu hrozí Lacinovi až 12 let vězení.

odebrání řidičského průkazu na místě

Policista může zadržet řidičský průkaz na místě, pokud řidič:

- je podezřelý, že bezprostředně předtím zavinil dopravní nehodu, při které došlo k usmrcení nebo těžké újmě na zdraví,

- ujel z místa dopravní nehody, na které měl bezprostředně předtím účast a kterou byl povinen oznámit policii,

- řídil pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky,

- se odmítl podrobit dechové zkoušce,

- se odmítl v případě, že dechová zkouška byla pozitivní, podrobit lékařskému vyšetření, které by určilo, zda požil alkohol nebo návykovou látku,

- řídil, aniž by byl držitelem řidičského průkazu příslušné skupiny nebo podskupiny,

- řídil, přestože mu byl uložen trest zákazu řízení motorových vozidel,

- je podezrelý ze spáchání přestupku proti bezpečnosti a plynulosti provozu a je podezření, že se bude vyhýbat přestupkovému řízení a nesložil kauci jako záruku, že se dostaví k projednání přestupku.

Zdroj: Zákon o silničním provozu

Nehoda se stala 22. března. Lacina při cestě do Prahy údajně ukázal řidičce mazdy vulgární gesto a najel do jejího vozu. Mazda udělala několik kotrmelců, narazila prudce do stromu a zdemolovaná skončila mimo dálnici. Jen zázrakem vyvázli řidička a její přítel bez větších zranění.

Čtyřicetiletý manažer pivovaru se za nehodu již veřejně omluvil. "Nejednalo se v žádném případě o úmysl. Nechtěl jsem nikomu ublížit, ani mu poškodit majetek, ani nikoho vytlačit z cesty," uvedl v ČT.

O řidičské průkazy přitom v Česku paradoxně přicházejí lidé v méně závažných případech, než jakým je havárie na D1.

V únoru například o průkaz bojovala 23letá Monika Sysalová z Karlovarska. Při silniční kontrole loni v červnu nadýchala 0,45 promile a přišla o řidičák - čtěte také Řidička "nadýchala", odběr ale ukázal, že nepila. Přesto přišla o řidičák. Protože s výsledkem nesouhlasila, podstoupila krevní test. Rozbor alkohol v krvi nepotvrdil, přesto dodnes řidičák nemá. "Stále čekám na výsledek odvolání ke krajskému úřadu," uvedla Sysalová.


Video