Radost Českých Budějovic: střelec gólu David Horejš (vpravo) jásá. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Soupeři budějovických fotbalistů otočili zápasy pouze dvakrát

• 0
Z 24 odehraných kol se jen dvakrát stalo, že českobudějovičtí fotbalisté v rozehrané první lize vedli, ale nezískali ani bod. Jsou na tom o něco lépe než hokejisté Mountfieldu, kteří v končícím ročníku extraligy ztratili vedení v téměř jedné čtvrtině ze všech odehraných zápasů.

Z jiného pohledu jsou dva zvraty ve výsledku fotbalistů více, než je zdrávo. Vedli jen osmkrát a pětkrát vedení dotáhli k zisku tří bodů. Hned v prvním kole doma s Jabloncem vedli gólem Meszároše ze 2. minuty 1:0, ale soupeř v 15. minutě stačil vyrovnat a zápas skončil 1:1.

V dobré paměti mají všichni fanoušci českobudějovického klubu ztrátu vedení 1:0 doma s Ostravou. Bylo to v 6. kole. Domácí hráli velmi dobře. V utkání mohli dát další góly a soupeř byl dlouho v útlumu. Stráský dal vedoucí gól ve 22. minutě a později nastřelil tyč. Mohl dát i další branku, stejně jako měl dvě příležitosti Meszároš.

Nic se už ale domácím nepovedlo a pak na to doplatili. Hosté je v posledních deseti minutách přehrávali a vstřelili dva pěkné góly. Od té doby byli Jihočeši bez sebevědomí.

Klesli na poslední místo v tabulce, šest dalších zápasů nedokázali vyhrát. V sérii byly i zápasy s celky, které měli Českobudějovičtí kolem sebe. Prohráli na Bohemians z Vršovic, remizovali doma se Slováckem, prohráli v Příbrami a neporazili Kladno. Až pak zvítězili hned dvakrát 3:0. Výhry v Brně a doma s Bohemians ze Střížkova je dodnes drží nad sestupovými příčkami.

Otočené zápasy

6. kolo: SK ČB - Ostrava 1:2 ( 22. Stráský - 84. Mičola, 89. Lička)
24. kolo: Kladno - SK ČB 2:1 (54. Holub, 82. Tatanašvili - 20. Otepka)

Další výhrou nad výhry byl úspěch v Ostravě, kde Jihočeši porážku vrátili, Baník s nimi prohrál 0:1. Ale České Budějovice znovu neuspěly podle představ se soupeři kolem sebe. Porazili jen Příbram 2:1 doma. Remizovali s Bohemians 1905, prohráli na hřišti Slovácka i Kladna.

"Po přestávce nám nezbývalo nic jiného, než to zkusit otočit," říkal po utkání trenér domácích Stanislav Procházka. "Musím poděkovat celému mužstvu. Myslím, že to rozhodlo srdce a nasazení," těšilo ho při jeho druhém utkání u týmu, kde týden předtím nahradil odvolaného trenéra Hřídela.

"Žádná velká taktika, hlavně bojovnost. Pro kluky nebyl žádný balon ztracený, do všeho šli nadoraz." Z toho, z čeho měl Procházka radost, byl otrávený trenér hostů. "Ve druhém poločase jsme totálně vyhořeli," mrzelo Jaroslava Šilhavého. "Domácí nás zcela jednoznačně přehráli bojovností, nasazením, vůlí a morálkou. Blahopřeji jim k zaslouženému vítězství."