Mirek Topolánek a Ivan Langer byli dříve velcí spojenci. Teď se Topolánek na odchodu snaží s sebou stáhnout dolů i jeho. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Topolánek zkusil potopit Langera a Béma. Oba ale své místo uhájili

  • 1130
Mirku Topolánkovi jeho pokus stáhnout s sebou dolů i Ivana Langera a Pavla Béma nevyšel. Vyškrtnutí obou z volební kandidátky Topolánek navrhl při jednání výkonné rady ODS. Pak jednání vedení ODS předčasně opustil. Topolánek se oba politiky pokusil "potopit" opakovaně. Výkonná rada se ale přiklonila k tomu, že změny před volbami by nebyly vhodné.

Pro vyškrtnutí Langera bylo ve veřejném hlasování jen 15 ze 44 členů výkonné rady ODS, proti Bémovi nehlasoval nakonec nikdo.

"Jsem profesionál a workoholik. Mezní situace mě motivují, abych dělal ještě víc. Někteří přátelé mi říkají, že nejsem jen pracovitý, ale hnusně pracovitý. Věřím, že dneškem končí ne úplně lehké období ODS před volbami," řekl po hlasování Langer.

"Vedla se diskuse, výsledek je takový, jaký je," odvětil volební lídr strany Petr Nečas na dotaz, jak vnímá, že 15 členů vedení ODS chtělo odstranit z olomoucké kandidátky volebního manažera celé strany Langera.

Topolánek už v době, kdy ho strana přemlouvala, ať odstoupí z čela strany i z volební kandidátky, na jednáních vedení mluvil o tom, že když má odejít on, měli by jít i další - místopředseda Ivan Langer, pražský primátor a dřívější velký Topolánkův vnitrostranický rival Pavel Bém. O vyškrtnutí Langera i Béma se Topolánek snažil znovu i dnes.(o rezignaci Topolánka čtěte více zde)

Ale neuspěl. Topolánek už ani u diskuse stranických kolegů o případných změnách nebyl. Z jednání předčasně odešel.

Langera Topolánkova snaha vyškrtnout ho lidsky zklamalo

Langer tvrdí, že ho Topolánkův návrh nepřekvapil. "Ale lidsky mě to zklamalo," řekl iDNES.cz k pokusu bývalého šéfa ODS. Svou odpověď Langer doplnil citátem Sigmunda Freuda: "Nejvíc nenávidíme toho, kdo nám nejvíc pomohl nebo komu jsme nejvíc ublížili."

Topolánka strana donutila odejít poté, co bývalý premiér při focení pro gay magazín Lui v neformálním rozhovoru, který časopis nahrál na kameru, mluvil pohrdavě o voličích (část z nich označil za "vepřo knedlo zelo") a o církvi řekl, že získala moc díky oblbování mas a vymývání mozků.

Místopředseda strany Petr Bendl jako jediný z významných politiků ODS při příchodu na jednání předpovídal, že odchod Topolánka se nemusí obejít bez dalšího "třesku". Očekával, že o Langerovi a Bémovi se hlasovat bude. "Nechte se překvapit," odvětil na otázku, jak se při tom zachová.

Možnost změny připouštěl i exministr spravedlnosti a šéf plzeňské organizace ODS Jiří Pospíšil, většina členů výkonné rady ale při příchodu na jednání výkonné rady mluvila o tom, že další změny by už krátce před volbami občanským demokratům neprospěly.

Ve straně se mluvilo o tom, že tlak na výměnu Langera vycházel hlavně z části středočeské a pražské ODS. Langer před jednáním nechtěl předvídat, jak dopadne. Jeho vlastní olomoucká ODS ho ale podpořila. A další změny nechtěl ani volební lídr strany Nečas. Výkonná rada se sešla především proto, aby ho potvrdila jako lídra do voleb místo Topolánka a jako člověka pověřeného řízením strany

Změny na kandidátce si Nečas před jednáním nepřál

"Nějaké změny na kandidátkách padesát dnů před volbami není prostor ani čas. Bylo by to plýtvání energie," řekl Nečas.

"Vůbec si nemyslím, že nějaké další změny jsou na pořadu dne, pokud nechtějí nějaké změny dělat samy regiony, jichž by se to mohlo týkat. Nezaznamenal jsem, že by některý region přišel s požadavkem na změnu na jeho kandidátce," prohlásil už před jednáním první místopředseda strany David Vodrážka.

Změny při příchodu na jednání nečekal ani pražský primátor Pavel Bém, který kandiduje v Praze jako dvojka za Vodrážkou a kterého chtěl Topolánek také vyškrtnout. "Škrty z vůle ÚV jsou z doby dávno minulé," vtipkoval Bém. Vyřizování si účtů před volbami by podle něj bylo pro stranu sebevražedné.

Prospělo by ODS, kdyby se ještě před volbami zbavila Langera a Béma?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 4. května 2010. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 7006
NE
NE 639
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video