Testujeme iPad: prohlížení webu a multimédií je fantastické, práce nepraktická

Exkluzivně
Revoluční zařízení, které změní tvář mediálního průmyslu? Nebo nedotažený a omezený výrobek, kterému chybí USB a podpora Flash? Po důkladném testování tolik očekávaného Applu iPad můžeme odpovědně říci: záleží na tom, co od něj čekáte.

Apple iPad se zatím prodává pouze v Americe, už teď jej ale každý IT nadšenec zbožňuje nebo nenávidí | foto: Apple

Dotýkat se svých fotek nebo si brouzdat na pohovce webem je rozhodně působivé, ale pro produktivní práci se iPad bez podpory multitaskingu zatím příliš nehodí.

Tablet od firmy Apple budí rozruch po celém světě. Reakce na více než 680 gramů těžký přístroj jsou rozporuplné: jedni jej označují za revoluční přístroj nové generace, který zahýbe celým mediálním odvětvím. Druzí kritizují hardwarová i softwarová omezení a přezdívají mu "přerostlý iPhone".

Koncem ledna představený iPad se začal prodávat počátkem dubna, a my vám přinášíme podrobnou recenzi tohoto vášně probouzejícího přístroje.

První pohled na Apple iPad: Hodí se na zábavu, ne na práci

V první části naší dvoudílné recenze jsme otestovali základní funkce iPadu, jeho ovládání a ergonomii. Atraktivní je toto zařízení především pro prohlížení multimediálního obsahu a brouzdání po internetu.

FotografieVideo na TED.com v HTML5 se na iPadu přehraje bez problémů

Zařízení exceluje především při prohlížení multimédií, ať už jde o fotografie nebo video

Na svém krásně velkém displeji umožňuje iPad vyřizovat e-maily nebo plánovat akce, přesto se ale nejedná o zařízení pro zvýšení produktivity. To už spíše budeme věřit tomu, že jde o nový druh multimediální elektronické čtečky a má před sebou pestré uplatnění ve školství.

O iPadu se mluví jako o čtečce elektronických knih nové generace, což Apple samozřejmě vítá

Apple chce svým iPadem zaútočit na trh s elektronickými čtečkami knih a s elektronickými knihami. Nabízí sice jen LCD displej, mnoho čtenářů se ale asi nechá barvami a multimediálními možnostmi unést. Přitažlivá je navíc (zatím především pro Američany) možnost vše nakupovat přes iTunes: hudbu, filmy, aplikace i knihy.

Výběr textu

Slabší stránkou iPadu je naopak většina úkonů, které souhrnně nazýváme "produktivita". Ať už jde o psaní textů, vyřizování e-mailů nebo plánování, vše na iPadu jde, a ne špatně. Ovšem co do produktivity je iPad překonán i levným netbookem.

Pracovním nástrojem však není, alespoň ne bez aplikací třetích stran. Aplikacím pro iPad se budeme věnovat v druhé části recenze, kde také najdete závěry našeho testování.

První dojmy

Na nový iPad se po Americe stojí fronty, a v České republice je zatím pravděpodobně jen několik desítek kusů tohoto přístroje, což mu propůjčuje nádech exkluzivity. A to ani nemluvím o tom, že iPad patřil k nejvyhledávanějším slovům ještě dávno před tím, než byl nový tablet od Applu k dostání. Nikdo zkrátka neumí udělat uvedení na trh tak "hyperelegantně", jako firma z Cupertina. Nemohu předstírat, že jsem byl při rozbalování zásilky z USA vůči této takřka nadpozemské auře, která nový tablet od počátku obklopuje, imunní.

Zásilka z USAZásilka z USAZásilka z USA

Zásilka z USA, kde je iPad v prodeji od 3. dubna 2010, "předobjednat" si jej zákazníci mohli od 12. března. Zatím nejsou dostupné informace o oficiálním příchodu iPadu na český trh.

Apple svoje produkty umí zabalit - jak metaforicky, tak doslova. Tradiční bílá krabice nevychvaluje, nepodbízí, nepopisuje, a přesto je schopna magnetizovat příznivce po celém světě.

Krabička s iPadem - bílá, jednoduchá, applovskáKrabička s iPadem - bílá, jednoduchá, applovská

Krabička s iPadem - bílá, jednoduchá, applovská

Ihned po sejmutí fólie a odklopení víka je tam! Sám velký iPad. Opravdu o trochu větší, než jsem čekal, to je pochopitelně i jedna z hlavních předností - na větším displeji se jednak dá zobrazit více informací, jednak nabízí pohodlnější dotykové ovládání. Zařízení vyplňuje celou krabici a lze jej buď (značně neobřadně) vyklopit, nebo si všimnout průhledné plastové pacičky a vytáhnout jej.

iPad po rozbaleníV krabičce je kromě iPadu pouze kabel USB, nabíječka do (americké) zásuvky a obálka se stručným návodem a dalšími dokumentyiPad, nabíječka do zásuvky a USB kabel

V krabici je kromě iPadu také skládací konektor do elektrické sítě (pro americkou zásuvku, pochopitelně), USB kablík a obálka se stručným návodem a dalšími dokumenty.

Celý iPad působí na pohled i na dotek bytelným, celkem luxusním a rozhodně elegantním dojmem. Z produktů Apple je díky hliníkovému tělu na první pohled podobný spíše MacBooku Air nebo MacBooku Pro Unibody.

Apple iPad - shora vypadá jako velký iPhone, rozměrem se blíží formátu A4. Na první pohled působí elegantně, v ruce je "příjemně těžký"Spodní strana (ta pod Home tlačítkem) nabízí konektor a reproduktor
Na horní straně najdete tlačítko pro vypnutí/zamknutí a konektor 3,5mm jack audio sluchátkaTlačítko Home slouží k přesunutí na domovskou stránku (na "plochu"), takže jej lze použít k přepínání mezi aplikacemi

Za design získává iPad kladné body. Pokud patříte mezi "jablíčkáře", zamilujete si jej na první pohled, pokud této značce nefandíte, možná zvolíte přirovnání k digitálnímu fotorámečku. Tuto funkci ostatně iPad nabízí...

Celý iPad obsahuje jen několik málo hardwarových tlačítek, na přední straně je to tlačítko Home, po stranách najdeme ještě dvojtlačítko pro ovládání hlasitosti, přepínač pro uzamčení pozice displeje proti natáčení, a na horní hraně je tlačítko pro uspávání a vypínání.

iPad je o něco těžší, než bych čekal (a to jsem byl na 680g hmotnost předem připraven), v jedné ruce bych jej nechtěl dlouho držet. Ovšem záhy zjišťuji, že do dvou dlaní padne výborně, a lze jej také držet opřený o tělo a předloktí. To však bude záležet na tom, co na iPadu budu dělat. Je třeba jej zapnout.

Hned po zapnutí mne čekají dvě překvapení. První je pozitivní - baterie přístroje je od počátku zcela nabitá, nic mi nebrání jej rovnou používat, říkám si. Ovšem vzápětí mi obrazovka sdělí, že nejprve musím iPad propojit s iTunes na svém počítači.

Pokud iTunes nemáte (nebo máte starší verzi), je potřeba je nainstalovat. Instalační balík má kolem 70 - 110 MB a vyžádá si restart. Po něm už iTunes rozpozná připojený iPad a přivítá vás krátká série různých nastavení.

Apple iPad Wi-Fi a iPad Wi-Fi + 3G

Apple iPad bude dostupný v celkem šesti verzích: 16GB, 32GB a 64GB, každá z těchto verzí pak bude dostupná ve verzi bez GSM a GPS přijímače (Wi-Fi) a s ním.

Dostupná je zatím pouze verze Wi-Fi, která stojí v USA od 499 dolarů bez daně (cca 9 300 Kč) za 16GB verzi, každá další verze je o 100 dolarů dražší. Verze s 3G začínají na 628 dolarech. V redakci testujeme iPad 16GB Wi-Fi.

Hardwarové specifikace testovaného zařízení:

rozměry: 243 x 190 x 13 mm

hmotnost: 680 g

procesor: 1 GHz Apple A4

grafika: PowerVR SGX 535 GPU

displej: LED podsvícený IPS LCD o rozlišení 1024 x 738 (25 cm)

další: multidotykový kapacitní displej, zabudovaná baterie Li-Ion (udávaná výdrž 10 hodin videa a až 140 hodin audia), akcelerometr, senzor osvětlení, digitální kompas

iPad jsme testovali se systémem iPhone OS verze 3.2

(zdroj: stránky výrobce, Wikipedia)

První krůčky s iPadem - displej

Displej nabízí fantastické rozlišení 1024x768, grafika i písmo jsou skvěle ostré. Dotekové ovládání patří s přehledem k tomu nejlepšímu na trhu.

Nádherný displej, pěkně vybraná výchozí tapeta, přehledné rozhraní. To byly první tři dojmy. Rozlišení je fantastické a písmo i grafika jsou díky němu velice ostré. V porovnání s běžným počítačovým monitorem (72 ppi) nabízí iPad celých 132 pixelů na palec.

Máte-li zkušenosti s iPhonem nebo iPodem Touch, nepřekvapí vás přirozeně dotekové ovládání. Jako uživatel mnoha dotykových displejů vím, že s trochou praxe si zvyknete na jakýkoli z nich. Některý vyžaduje přitlačit, jiný si žádá doteky nehtem, další potřebuje delší kontakt s celou špičkou prstů. U iPadu o ničem takovém nemusíte přemýšlet. Na první pokus stisknete, přetáhnete či posunete prakticky cokoli.

Učící křivka tu skoro neexistuje. Samozřejmě, občas se přeťuknete nebo prstem omylem zatáhnete, i když jste chtěli jen stisknout, jindy zase není jasné, zda se o krok zpět máme vrátit přetažením, dvouprstým "pinch" pohybem nebo stiskem tlačítka. Ovšem celkově vzato je ovládání velmi dobře řešeno.

Psaní na iPadu

Poměrně příjemným překvapením bylo i psaní na virtuální klávesnici, alespoň zpočátku. Klávesnice se liší velikostí při natočení iPadu na výšku a na šířku - v tom druhém případě je skutečně velká a tlačítka jsou možná až zbytečně rozměrná.

Vzhledem k tomu, že je iPad poměrně těžký, připadají pro psaní na klávesnici tyto varianty:

  • iPad leží na stole (na šířku), vy sedíte u stolu a píšete
  • iPad držíte v dlaních na šířku, píšete palci
  • iPad držíte v dlaních na výšku, píšete palci
  • iPad držíte v jedné ruce (nebo opřený o předloktí) a píšete jedním nebo dvěma prsty druhé ruky
  • ležíte v posteli, opřeni o lokty, iPad položený na polštáři

Zdaleka nejrychleji se mi psalo při první zmíněné variantě, bez většího tréninku jsem za minutu napsal 220 znaků s 2% mírou překlepů. Ovšem málokdo si asi koupí iPad proto, aby u něj seděl na židli u stolu.

Nejlépe se iPad používá, pokud si sednete na židli, dáte nohy křížem (nebo, ještě lépe, na stůl) a iPad položíte na klín.

A další varianty psaní už nejsou tak bezproblémové. Při psaní v ruce je na šířku klávesnice příliš široká, palce sotva dosáhnou na klávesy G a H. Psaní na výšku zase přináší nevýhodu v podobě přepadávání přístroje díky výše vepředu položenému těžišti. Většinou tak skončíte u pomalejšího, ale pohodlnějšího zadávání textů jedním nebo dvěma prsty jedné ruky, zatímco iPad je opřený o druhou.

Celkově je ergonomie kapitolou, ve které iPad příliš neexceluje. Pro delší používání si budete muset dlouho hledat vhodnou polohu, abyste si nenamáhali krk nebo vás nebolely ruce. Při obyčejném čtení nebo sledování filmů to však není nijak kritické.

Ohlasy na iPad ve světě

Výběr zajímavých recenzí: iPad se setkal s vřelým i odměřeným přivítáním. Vytýkány jsou mu nejčastějí různá omezení nebo "ani-ryba-ani-rak-ovost", chválu si naopak vysloužil displej, celkové provedení i aplikace.

Recenze (anglicky) v New York Times, Gizmodo (+ negativní pohled), Engadget, ZDNet a pěkné shrnutí i další odkazy přináší PC World.

Multimédia - iPad jako živý fotorámeček

Hned po instalaci je iPad téměř prázdný. Nejsou tu žádné ukázkové fotky, žádná videa, žádné hry. Obsah musíte nahrát přes iTunes (bavíme se o scénáři bez jailbreaku), naštěstí to není nic složitého. Synchronizovat lze obsah jak automaticky, tak manuálně. O práci s iTunes se více dočtete v příští části této recenze.

1. Fotografie

Při svém uvedení v roce 2007 iPhone vzbudil snad největší pozornost svým multidotykovým displejem. Oddalujícím nebo přibližujícím pohybem dvou prstů na obrazovce se zoomovala a odzoomovala fotografie. Lidé jásali. V případě iPadu se tento pohyb používá ještě lépe a častěji. A procházení a prohlížení fotek je jedním slovem nepřekonatelné.

FotografieFotografie

Galerie fotografií umožňuje i třeba jen částečné zvětšení fotky (vpravo) a její opětovné zmenšení, stačí zvětšovací pohyb nedokončit, ale pozastavit uprostřed, fotku prohlédnout a pak přiblížením prstů opět zmenšit. Slouží také pro "roztažení" fotek v jednotlivých složkách. Snad jedinou nevýhodou je nemožnost vnořených složek.

FotografieFotografie

Zoomování v rámci fotky je plynulé, svižné a jednoduché, princip snadno pochopí kdokoli, komu iPad půjčíte.

Přímo z fotogalerie můžete také nastavit fotografii jako tapetu, nebo ji poslat e-mailem. To je skoro jediný způsob, jak e-mail opatřit přílohou. Bohužel vždy jen jedním souborem.

2. Hudba, podcasty, videa, audioknihy

Opět je koncepce zcela stejná, jako na iPhone nebo iPod Touch. Přehrávání multimédií, které si nahrajete ze své knihovny v iTunes, probíhá zcela podle očekávání. Zvuk z reproduktorů je při vyšší hlasitosti poněkud plechový, naštěstí můžete využít 3,5mm jack pro svá vlastní sluchátka.

Přehrávání videa je také výborné - rozlišení 1024 na 768 už je dostatečné pro téměř jakýkoli klip. Displej sice není širokoúhlý, ale můžete si nastavit způsob ořezu, a i při nevyužitých pruzích dole a nahoře je rozlišení pořád parádní.

Videa je nutné převést do formátů .m4v, mp4, mov a další mpeg-4 formáty. Podpora externích titulků ve vestavěném přehrávači není, možná to časem vyřeší aplikace třetí strany. Pro ty, kteří mají svou multimediální knihovnu vystavěnou z filmů a seriálů nakoupených na iTunes (zatím nedostupné v ČR), to nepředstavuje žádné omezení. Ale v případě, že máte disk plný jiných videoformátů, budete muset investovat čas do jejich překonvertování.

Když tedy mluvíme o iPadu jako o výborném přehrávači, máme na mysli především jeho potenciál a přehlížíme fakt, že iPad, stejně jako ostatní přehrávače od Applu, vyžaduje k synchronizaci iTunes. To znamená, že nelze nahrávat hudbu do různých složek (o řazení se postará iTunes sám...), nelze iPad (alespoň ne bez přídavných aplikací, např. GoodReader) použít k přenosu souborů, o omezení formátů na ty, které podporuje iTunes (a v případě videa na ještě omezenější skupinu vyvolených) nemluvě. Pro typického českého uživatele se často jedná o výrazné nevýhody.

iPodiPodiPod

Výborně lze iPad využít ke sledování podcastů. Pokud totiž autor k audio stopě přibalí i text, můžete jej při poslechu pohodlně sledovat, což se hodí nejen k vylepšení angličtiny.

3. YouTube videa

To, že Safari nebude v iPadu podporovat Flash, patří k nejčastěji skloňovaným nevýhodám tohoto jinak velmi použitelného prohlížeče. Ale to neznamená, že byste si na iPadu nemohli užít videa z YouTube, nejoblíbenějšího video serveru současnosti. YouTube videa přehrajete ve stejnojmenné aplikaci (stejně je jejich přehrávání řešeno i v iPhone a iPod Touch).

YouTube

Pro procházení videí na gauči nebo jejich společnému sledování je aplikace dobrá. Problém nastává, když chcete sledování YouTube videa přerušit (třeba abyste poslali e-mail). Nejenže se ztratí "nabufferovaný" obsah videa, ale budete si muset video znovu najít, třeba v historii sledovaných videí.

YouTubeYouTube

Prokrastinace vs. produktivita

Absence multitaskingu má zajímavé důsledky pro používání iPadu. Zatímco někdo ani nezaregistruje, že je nějak omezen, jinému stylu práce bude iPad klást do cesty jednu překážku za druhou.

Ve verzi iPhonte OS 3.2, který náš iPad používá, není k dispozici multitasking. To znamená, že v jednu chvíli může běžet jen jedna aplikace. Výjimky tvoří hudba (může běžet na pozadí) a "push" události (příjem e-mailů probíhá na pozadí).

V praxi to znamená, že nemůžete pohodlně přecházet od jedné činnosti k druhé. Když opustíte Safari, nenačítá se otevřená stránka v pozadí. To by možná tolik nevadilo, jenže iPad, podobně jako iPhone, postrádá často i "iluzi multitaskingu": pokud prohlížíte fotografie, přepnete se na plochu tlačítkem Home a poté se opět vrátíte do fotografií, nacházíte se nikoli u fotografie, kterou jste naposledy prohlíželi, ale na seznamu všech galerií. Stejně neprakticky se chovají téměř všechny aplikace (čestnou výjimku tvoří třeba aplikace pro psaní e-mailů a, za jistých okolností, prohlížeč Safari).

Časté přepínání mezi aplikacemi je velmi nepohodlné. Takže třeba když jsem si dělal poznámky k této recenzi v předinstalované aplikaci Notes, ověřil jsem si, že pro můj styl práce iPad není navrhovaný.

Lze ovšem namítnout, že absence multitaskingu je svého druhu výhodou - iPad je zkrátka multimediální zařízení, které nás (podobně jako třeba herní konzole) donutí dělat naplno nějakou věc (třeba sledování videa na YouTube), aniž by nás rušilo novými e-maily nebo nabízelo možnost vyhledat si zároveň zítřejší počasí. Zkrátka jedno po druhém.

Můj závěr ovšem je, že dokud Apple nezprovozní pohodlný multitasking, nebude iPad pro většinu lidí produktivním nástrojem, ale spíše nástrojem prokrastinačním, zábavným, odpočinkovým a lelkovacím.

Poznámka: Nedávno představená verze OS 3.4 by měla některé nedostatky týkající se absence multitaskingu opravit, jak ale píše pcmag, mnohé z nich přetrvaly.

Dotkněte se internetu

Přesto iPad nabízí už v základní výbavě vynikající možnost přístupu takřka kamkoli a pracovat téměř na čemkoli. Řeč je o vynikajícím prohlížeči Safari, který je postaven na jádru WebKit a jeho rychlost je úctyhodná. Procházení webových stránek je velmi pohodlné, zobrazují se rychle a i u složitějších stránek s javascripty se můžete takřka stoprocentně spolehnout na jejich bezchybnou funkčnost.

SafariSafari

Také v prohlížeči Safari funguje zoomování velice plynule. Narozdíl od prohlížení na menších zařízeních zde není obvykle třeba kvůli čitelnosti nijak zoomovat

Příjemně překvapila kvalitní podpora CSS i javascriptů. Problém nastal jen při uploadování souborů skrze webové formuláře, neboť iPad uživatele k souborům "nepouští". Pro běžné vyhledávání, čtení, kratší psaní... zkrátka pro obvyklé brouzdání webem však Safari zcela vyhovuje. Steve Jobs nelhal - dotknout se internetu konečky prstů je báječný pocit.

Prohlížeč Safari téměř dokonale prošel testem Acid3

Prohlížeč Safari téměř dokonale prošel testem Acid3

Safari nepodporuje Flash, ale videa YouTube vložená do stránek fungují

Safari nepodporuje Flash, ale videa YouTube vložená do stránek fungují

Pěkně funguje i prohlížení v několika tabech - mezi až devíti taby lze snadno přepínat, odkaz lze otevřít v novém tabu jednoduchým přidržením prstu na odkazu. Problém nastane, když se vrátíte k tabu, který máte otevřený - tab se začne znovu od začátku načítat. Jde o významnou nevýhodu, která zvláště na pomalejším připojení k webu činí procházení internetu zdlouhavým a hodně zdržuje. Jde možná jen o snahu prohlížeče vždy nabídnout aktuální obsah, pravdou však je, že zobrazení stránky z cache je v drtivém případě mnohem přínosnější, než obnovení jejího obsahu.

Safari - záložkySafari - otevřené taby a jejich zavírání

Mezi taby se můžete přepínat, k orientaci přispívají velké náhledy. Tab zavíráte pomocí křížku v levém horním rohu náhledu. Podobně jako většína mazacích akcí, i tato je doprovázena pěknou animací.

Prohlížeč umožňuje ukládání stránek mezi oblíbené, procházení historie navštívených stránek i poslání odkazu na otevřenou stránku mailem. V horní liště najdete i pole pro vyhledávání, přednastaveným vyhledávačem je Google, při psaní dotazu se zobrazují průběžné návrhy (nášepty, suggestions).

SafariSafari - záložky
Safari - poslat odkaz na otevřenou stránku mailemSafari - historie navštívených stránek

Prohlížení webu patří k tomu nejlepšímu, co iPad nabízí. Proto je taková škoda, že je tato funkce ochromována špatným využitím cache. Absence podpory Flash formátu je proti tomu drobností.

Safari nepodporuje FlashSafari nepodporuje Flash

Safari nepodporuje Flash...

E-mail - dobrý, ale neúplný

Možná nejvíc jsem se těšil na e-mailového klienta, který vypadal při Jobsově prezentaci opravdu velmi použitelně. A taky že použitelný je. Konfigurace byla v případě mého gmailového účtu otázkou chvilky a brzy jsem měl před očima své zprávy, včetně uspořádání do složek a možnosti na ně odpovídat. Rozhraní mailu se liší podle natočení iPadu na výšku či na šířku, což je opět velmi pěkná funkce, graficky i prakticky.

Procházení e-mailů je pohodlé, méně pohodlná je pokročilejší práce s nimi. Archivovat e-mail (u mne nejčastější akce) lze jen velmi obtížně, a sice jeho přesunutím do složky All mail. Ohvězdičkovat pak mail myslím nejde. Samozřejmě se jedná o ryze gmailové funkce, ale zamrzelo mne, že nejsou podporovány.

Psaní e-mailů na virtuální klávesnici je relativně pohodlné (viz výše) a e-mail by tak mohl patřit k nejlepším aplikacím. Kazí mu to však absence skutečné práce s přílohami. Při psaní nového mailu nemáte nástroj, jak přiložit soubor, musíte to řešit oklikou - buť zvolíte možnost poslání obrázku přímo v galerii fotek, nebo si obrázky zkopírujete a poté do mailu vložíte. Díky absenci multitaskingu je to ještě složitější, než to zní. Aplikaci Mail je tak možné použít spíše jako nouzové řešení, případně pro čtení, nikoli pro práci.

Další aplikace v druhé části recenze

Kdybychom dosavadní skóre vyplývající z tohoto článku sečetli, závěr by musel znít nějak takto: iPad je skvělým přehrávačem multimédií a dobrým prohlížečem webu, ale kvůli multitaskingu se nehodí k práci. A vzhledem k jeho ceně je tak jeho cílová skupina velmi omezená.

To by ovšem nebyla celá pravda. Nelze totiž iPad posuzovat bez jeho zařazení do kontextu celého spektra služeb, které nabízí iTunes, a to zejména App Store s jeho tisíci aplikacemi, placenými i zdarma. Než tedy nad iPadem vyneseme verdikt, prozkoumáme spolu v příští části recenze i tato zákoutí.

Takže ještě nevěšte iPad, coby předražený fotorámeček, na hřebík...

Autor:
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 17 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 17 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 32 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Jarní bouře ničila před 100 lety Prahu. Napáchala obří škody

v diskusi je 10 příspěvků

27. března 2024

Prahou prošla před 100 lety, 27. března 1924, neobvykle silná jarní bouřka. V části hlavního města...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...