Derby na Letné rozhodla Sionkova tečovaná střela: Sparta - Slavia 1:0

• 294
V pořadí druhé jarní derby odvěkých rivalů - tentokrát ligové - skončilo nejtěsnějším vítězstvím domácí Sparty 1:0. O jedinou trefu se před přestávkou postaral tečovanou střelou třiatřicetiletý veterán Sionko. Sparta vede ligu o dva body před Ostravou.

on-line

utkání jsme sledovali minutu po minutě

Sparta vyhrála ligové derby i na podzim, jediným střelcem v Edenu byl Wilfried.

Nedávné pohárové měření sil na Slavii skončilo 1. dubna vítězstvím domácích 1:0. Odveta čtvrtfinále Ondrášovka Cupu se hraje už tento čtvrtek na Letné.

Kdyby sparťanský stoper Řepka viděl už ve 4. minutě červenou kartu za podražení Kysely zezadu, nemohl by říct ani slovo, Jenže sudí Franěk se v tom momentu rozklepal a sparťanskému kapitánovi nedal ani žlutou.

Ligové derby se hrálo za deště, obě mužstva se snažila o útočný fotbal. Hra se na kluzkém terénu rychla přelévala od jedné šestnáctky ke druhé, míč měli na kopačkách častěji sparťané, ale ataky slávistů byly o poznání nebezpečnější.

Za zvláštní zmínku stojí nádherná rána hostujícího Grajciara, při níž se míč otřel o horní část břevna, na opačné straně slávista Kopic při nepovedeném odkopu málem skóroval do vlastní branky.

Pořád se něco dělo. "Takové zanícení pro zápas bych si přál i jindy, nejen v derby," řekl sparťanský sportovní generální manažer Jozef Chovanec. "Slavii podržel Vaniak, znovu předvedl několik zázračných zákroků, ale vpředu se tolik soupeř neprosadil, neměl výrazné šance."

Domácím leckdy chyběl krůček k tomu, aby se octli ve velké šanci, což potkalo například Kušníra. Dvakrát se vyznamenal gólman Vaniak, především šance Sionka byla gólová. V pokutovém území Sparty si zase při nebezpečných skrumážích počínal výtečně brankář Blažek.

Přišla i velká chvíle sudího Fraňka, který se osmělil a vytasil žlutou kartu chlapácky dokonce Řepkovi. Přestože tentokrát zákrok domácího stopera zase tak moc na kartu nevypadal.

Gólu se ochozy dočkaly šest minut před přestávkou.

Dlouhé autové vhazování odvrátili slávisté jen k Sionkovi, ten pohotově vypálil levačkou, střelu tečoval Kopic a Vaniak, který se vrhl na opačnou stranu, se na zemi jen smutně ohládl za míčem v síti.

Podívejte se jediný gól zápasu

Ve druhém poločase tempo zápasu poněkud opadlo, už to nebyly oboustranně divoké nájezdy, ale převážně postupné útoky založené na kombinaci. Nejspíš daň za předchozí enormní nasazení i za těžký terén.

Nebezpečných situací v šestnáctkách ubylo, přesto se tleskalo prudkému voleji domácího Wilfrieda, kdy míč skončil nad břevnem, i hlavičce Hohenedera, která šla těsně vedle.

Vysílení slávisté se pak už na soustředěný nápor nezmohli, naopak závěrečné minuty patřili domácím. A fotbalisté z Edenu museli za necelé tři roky už asi popětisté děkovat brankáři Vaniakovi, že neinkasovali víckrát.

"Sparta si na rozdíl od nás dokázala vytvořit šance a nejvíce ze standardek, které nám dělají potíže. V druhé půli jsme se trochu zvedli, měli dobré fáze, ale chyběl nám důraz v koncovce a vyloženou šanci jsme si proto nevytvořili," uznal slávistický kouč František Cipro.