Česko čeká po pěti letech státní smutek, pocítí to sport i kultura

  • 553
Českou republiku po pěti letech čeká státní smutek. Lidé tak uctí památku téměř stovky obětí sobotního pádu polského vládního tupolevu v Rusku. Některá divadla už avizovala změnu programu, speciální vysílání budou mít veřejnoprávní média. Smutek se dotkne i sportovních zápasů.

Vyhlášení státního smutku oznámil mluvčí ministerstva zahraničí Filip Kanda. Česko se tak připojí k pietnímu aktu při pohřbu zahynuvšího prezidenta Lecha Kaczynského. (všechny články o havárii čtěte zde)

Státní smutek vyhlašuje vláda, jeho podoba ale nemá přesně danou definici. Obvyklá je jedna až tři minuty ticha a vyvěšení vlajek na půl žerdi. V minulosti se při některých smutcích rozezněly sirény i kostelní zvony. Zákon o loteriích také říká, že se v den státního smutku nesmějí provozovat kurzové sázky a hazardní hry, jako třeba ruleta.

STÁTNÍ SMUTKY U NÁS

Poslední předrevoluční státní smutek byl v roce 1985, kdy zemřel vůdce Sovětského svazu Konstantin Černěnko. Rádia hrála jen vážnou hudbu, v restauracích se nenalévaly destiláty.

14. září 2001 Česko zažilo státní smutek po leteckých útocích teroristů na USA.

Dva státní smutky byly v roce 2005. Hned v lednu se konala pieta za oběti ničivé vánoční tsunami v jihovýchodní Asii, 8. dubna pak zněly zemí zvony poté, co skonal papež Jan Pavel II.

Zda bude smutek vyhlášen, proto čeká i třeba mluvčí Fortuny Petr Šrain. "Jednání k tomu máme zítra," řekl odpoledne iDNES.cz.

Sportovní fanoušci se také musí připravit na to, že mohou být odloženy první fotbalové ligy a finále hokejové extraligy. Řada fanoušků Pardubic a Vítkovic už má na vrchol hokejové sezony koupené vstupenky.

"Zatím nevíme, co by z toho pro nás vyplynulo," přiznává šéf extraligy Stanislav Šulc. "Dovedu si představit hodně možností od uctění památky obětí minutou ticha až po posunutí termínu finále," dodal. (více o možném promítnutí smutku do sportovních zápasů čtěte zde)

Vyhlášení státního smutku se zřejmě dotkne i kulturních akcí. Městské divadlo Zlín i Slovácké divadlo v Uherském Hradišti totiž zřejmě kvůli státnímu smutku odloží na sobotu plánované premiéry, uvedla agentura ČTK.

Hudební divadlo v pražském Karlíně chce o změnách v programu rozhodnout během úterka, v neděli 18. dubna totiž má na programu naplánovanou operetu Polská krev. "Je to ale tak morbidní, že bych se k tomu v tuto chvíli raději nevyjadřoval," řekl iDNES.cz mluvčí divadla Tomáš Matějovský.

Pohřeb bude v přímém přenosu

Změnu programu chystají i veřejnoprávní média, byť její podoba ještě není úplně jasná. "Počítáme s úpravou schématu. Formu řešíme s programovým ředitelem," říká například mluvčí Českého rozhlasu René Zavoral. Česká televize plánuje pohřeb prezidenta Kaczynského vysílat v přímém přenosu. Nabídku doplní i souvisejícími dokumenty.

Na rozdíl od roku 1985, kdy kvůli smrti sovětského generálního tajemníka Konstantina Černěnka v nálevnách měli maximálně desetistupňové pivo, se nyní státní smutek v restauracích zřejmě moc nepromítne.

"To, co se stalo, je tragédie, ale my k nějakým akcím vyzývat nebudeme," řekl iDNES.cz Václav Stárek, generální sekretář Asociace hotelů a restaurací České republiky. Asociace o sobě uvádí, že zastřešuje restaurace o celkové kapacitě 50 tisíc míst u stolu.

SMUTEK A KONTROVERZE

Státní smutek v Česku se v minulosti stal i předmětem kontroverzí. Například 14. září 2001, po teroristických útocích na Světové obchodní centrum a Pentagon, se debatovalo, zda se z piety má odložit zápas fotbalové ligy. Kritici tehdy říkali, že by to bylo přesně to, co teroristé chtěli - narušit životy obyčejných lidí. Zkáza polského tupolevu a smrt politické i vojenské elity země nicméně byla něco jiného.

Konkrétní doporučení k průběhu smutku má česká vláda projednat v úterý. Na rozhodnutí vlády čeká i prezident Václav Klaus, který se s Lechem Kaczynským přátelil. "Na Hrad se budou vztahovat doporučení jako pro ostatní státní instituce," sdělil vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Jiří Weigl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video