Můžete za dluhy, hádali se Paroubek a Nečas. Skončili u Večerníčka i Kašpárka

  • 5007
Největší vášně vyvolal v televizním duelu Jiřího Paroubka a Petra Nečase spor, kdo má větší vinu za dluh státu, který už dosahuje výše téměř 1,2 bilionu korun. Šéf ČSSD si přinesl do studia cedule s dluhy, které podle něj zavinila pravice. "Vy jste zadlužovali stát v době růstu," vyčetl mu naopak Nečas. Zpočátku klidná debata skončila urážkami.

"Nelžete, z 1 178 miliard státního dluhu jste téměř bilion zavinili vy," opáčil předsedovi ODS Paroubek.

Při diskusi ukazoval do kamery dvě velké cedule, které ho téměř zakryly. Na jedné bylo číslo 286 miliard korun: výše státního dluhu, který vznikl za vlád Mirka Topolánka. Na druhé byla cifra 680 miliard, podle Paroubka náklady transformace ekonomiky za pravicových vlád v 90. letech.

První debata lídrů bez vítěze

Přečtěte si komentář politologa Justa

"Za vaší vlády, v roce 2006, jste vyrobili téměř stomiliardový deficit, a to v době šestiprocentního růstu ekonomiky," řekl Nečas, který také do kamer ukazoval nachystané papíry s čísly ilustrujícími, s čím do předvolebního duelu se svým hlavním soupeřem přišel. Lídrovi socialistů nabízel i kalkulačku, aby si jeho strana své návrhy lépe spočítala.

Paroubek zdůraznil, že nejen veřejnost, ale ani finanční trhy neberou vážně to, že ODS svou kampaň proti ČSSD staví na hrozbě státního bankrotu. "Jestliže budeme spát, můžeme se dostat do velmi prekérní situace," oponoval mu předseda ODS.

 Předseda ČSSD Jiří Paroubek (vpravo) a volební lídr a místopředseda ODS Petr Nečas (vlevo) byli 11. dubna v Praze hosty diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce (uprostřed).

Zpočátku spíš klidná debata se postupně zvrhla

Hodinu a půl trvající debata kandidátů na premiéra byla zpočátku klidná a oba šéfové největších stran disciplinovaně odpovídali na dotazník s otázkami, který si pro ně připravil moderátor Václav Moravec.

Později si ale začali skákat do řeči a diskuse gradovala několika urážkami. Když Paroubek Nečasovi vmetl, že politika ODS stojí na lhaní, glosoval to televizní moderátor slovy: "To je asi jedna z mála věcí, na kterých se shodnete."

Kdo byl podle vás v televizní debatě přesvědčivější?

celkem hlasů: 15846

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 2. května 2010. Anketa je uzavřena.

Petr Nečas
Petr Nečas 13249
Jiří Paroubek
Jiří Paroubek 1790
Ani jeden
Ani jeden 807

Nečas si slova o lhaní nechtěl nechat líbil, podle něj šéf ČSSD vypráví pohádky. "Domluvte si s Českou televizí, ať vás vysílají místo Večerníčka," vmetl Paroubkovi. "Vy jste Kašpárek," uzavřel hádku na toto méně předseda sociální demokracie.

Na některých věcech se ale oba politici, pro něž to byl premiérový televizní duel v roli kandidátů největších stran na předsedu vlády, přece jen shodli. ČSSD i ODS mají výhrady k projektu státních maturit, a tak je prakticky jisté, že ani příští rok nebudou. Paroubek také podpořil jako "rozumnou věc" Nečasův návrh na prodej 10 až 15 procent akcií ČEZ.

Paroubek: Nezíská-li levice většinu, vláda bude bez nás

Šéf oranžových tak trochu překvapivě v diskusi připustil, že se může stát, že jeho strana zůstane mimo vládu, i když ve volbách zvítězí.

Pokud nebudou mít levicové strany ČSSD a KSČM po volbách většinu, míní Paroubek, že se ODS s menšími stranami dohodne na pravicové koalici, a i kdyby se on sám o vládu snažil, brzy by to musel "zabalit". "Za týden bych si vylámal zuby," prohlásil předseda sociální demokracie.

Paroubek také zopakoval, že jeho prioritou je dohoda se středovými stranami, ale kdyby vznikl menšinový kabinet ČSSD, chtěl by, aby se neopíral jen o toleranci komunistů, ale ještě některé další politické strany. (více o podmínkách ČSSD pro koaliční vládu čtěte zde)

Manželka Jiřího Paroubka Petra doprovodila s dcerou Margaritou svého manžela do studia pořadu Otázky Václava Moravce. Vpravo je další host Petr Nečas.

Nečas potvrdil, že dává přednost dohodě o vzniku pravostředové koalice vedené ODS. O společné vládě s ČSSD neuvažuje.

Nečas: V koalici budeme mít jen 6 až 7 křesel ve vládě. Paroubek: Šéfovat zdravotnictví může hejtman Běhounek

Jak se hodnotí navzájem?

Jiří Paroubek se domnívá, že Petr Nečas je slabším diskutérem než Mirek Topolánek. Nečas naopak Paroubka ohodnotil jako standardního politického soupeře.

Oba tvrdili, že je na debatě nic nepřekvapilo. Podle Nečase byla zhruba každá druhá věta, kterou jeho protivník řekl, zábavná. "I když to byl trochu cynický humor z jeho strany," poznamenal.

Jeho oponent se vyjádřil ostřeji. "Čekal jsem i podpásové údery a ty přišly. Ukazuje se, že s panem Nečasem není možná věcná debata," řekl Paroubek. "S roztomilým úsměvem říká ohromné lži. Ale myslím, že se poučil," doplnil.

Paroubek o sobě tvrdí, že je nejlepším diskutérem v Česku. A ČSSD ještě v neděli zveřejnila výsledek bleskového průzkumu STEM, podle nějž 51 procent dotázaných za vítěze debaty označilo právě Paroubka.

Šéf ODS nechtěl o jménech možných ministrů hovořit s tím, že považuje za úsměvné o tom mluvit před volbami.

Vzhledem k tomu, že by vláda musela být koaliční, měli by podle Nečase občanští demokraté jen asi šest až sedm vládních křesel. ODS totiž počítá s redukcí míst ve vládě až o tři ministerstva.

Paroubek na rozdíl od Nečase vyjmenoval kandidáty své strany do vlády. Ministrem zahraničí by podle něj byl Lubomír Zaorálek a finance by vedl další místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Pokud by středočeský hejtman David Rath trval na tom, že zůstane radši v tomto křesle, připadá podle Paroubka v úvahu na ministerstvo zdravotnictví nominace hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka.

Současný ministr vnitra Martin Pecina by podle Paroubka mohl vést některé z ekonomických ministerstev, například dopravu. V takovém případě by vnitro opět vedl exministr František Bublan.

Na rozdíl od Nečase Paroubek jasně podpořil zavedení přímé volby prezidenta. "Jsme připraveni ji prosazovat hned po volbách," slíbil šéf oranžových. "Jako člověk ctící tradice se kloním k nepřímé volbě, ale nebudu se stavět do cesty ani přímé, když na ní bude shoda," uvedl Nečas.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video