Uprchlý kyrgyzský prezident oznámil ze skrýše, že chce jednat s opozicí

  • 8
Kyrgyzský prezident, který kvůli krvavým protivládním protestům v metropoli uprchl zřejmě kamsi na jih země, je svolný k rozhovorům s opozicí. Prohlásil to v rozhovoru pro britskou stanici BBC. Středeční krvavé nepokoje si podle úřadů vyžádaly 75 mrtvých. Nová vláda vyhlásila státní smutek.

Prezident Kurmanbek Bakijev trvá na tom, že zůstává legitimní hlavou malého státu ve Střední Asii. Britské stanici řekl, že prozatímní vláda, kterou ve čtvrtek jmenovala šéfka opozice Roza Otunbajevová, je "naprosto nezpůsobilá" k obnovení pořádku. (o jmenování dočasné vlády a úprku Bakijeva čtěte zde)

Otunbajevová dnes v Biškeku po setkání s delegací Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě prhlásila, že Bakijev má možnost svobodně odejít ze země. Prozatímní vláda mu ale zaručuje osobní bezpečnost jen v případě, že složí funkci.

ZKLAMANÁ NADĚJE

Kurmanbek Bakijev byl hlavní hvězdou takzvané tulipánové revoluce, která před pěti lety smetla nenáviděný režim Askara Akajeva. K Bakijevovi se upíraly naděje Kyrgyzů a dalších obyvatel, kteří si s jeho jménem spojovali pro sebe lepší budoucnost.

Bakijev ale velmi rychle velké naděje zklamal. Začal protežovat příslušníky vlastní rodiny, jimiž obsadil klíčová mocenská místa, a brzy vybudoval systém osobní moci, který je dnes podle všeho stejně nenáviděný jako ten předchozí.

Kurmanbek Bakijev se slovenským prezidentem Ivanem Gašparovičem v Biškeku (1. dubna 2010)

Kyrgyzskou metropoli Biškek a další města v úterý zachvátily protivládní protesty, které se ve středu změnily v krvavé střety, při nichž zemřelo několik desítek lidí. Demonstranti protestovali proti vládě Bakijeva, kterého viní hlavně z korupce a špatného hospodaření. (viz článek o Kyrgyzích, kteří se vydali do ulic protestovat)

"Hlavním městem se potloukají lidé se zbraněmi - kradou, rabují a drancují, zabíjejí nevinné," řekl Bakijev, který před povstalci uprchl kamsi na jih země. S největší pravděpodobností se skrývá v Džalalabadské oblasti, ve svém domovském regionu.

"Jestli tato takzvaná 'dočasná' vláda, která se sama ustanovila, bude připravena zahájit dialog, pak jsem připraven je vyslechnout a zjistit, co chtějí," dodal Bakijev, který ještě dříve zdůraznil pro rádio Echo Moskvy, že "nemá v plánu" opustit Kyrgyzstán, i když nemá žádné "páky", které by mu umožnily návrat k moci.

Na jeho výzvu zatím opozice v čele s někdejší ministryní zahraničí Otunbajevovou nic neřekla.

Devětapadesátiletá sociálnědemokratická politička zatím v zemi vyhlásila dvoudenní státní smutek. V ulicích Biškeku podle údajů ministerstva zemřelo 75 lidí a dalších více než tisíc Kyrgyzů utrpělo zranění. Otunbajevová se chystá některé navštívit v nemocnici.

Situace v metropoli se stabilizuje

A i když ještě v noci na dnešek zazněly v některých čtvrtích Biškeku výstřely a policejní sirény, situace v metropoli se uklidňuje. Muži zákona jsou ale v akci pořád. Nyní zasahují hlavně proti lidem, kteří chaos v hlavním městě využili k rabování obchodů.

"V metropoli je opět klid. Nikdo během noci nezemřel," oznámilo kyrgyzské ministerstvo vnitra. "Stále se zde pohybují rabující skupiny, ale město je z velké části pod kontrolou."

Obyvatelé Biškeku si ale klidem ve městě nejsou zas tak úplně jistí. "Opozice prohlašuje, že má vše pod kontrolou, ale mohu říct, že tady není ani zákon, ani pořádek," řekl BBC místní obyvatel Iskander Asanaliev.

Hra o základny

Současné drama ve středoasijském státu dělá vrásky i armádě Spojených států a Ruska. Obě světové velmoci totiž v Kyrgyzstánu mají své vojenské základny. Situaci v Kyrgyzstánu tak spolu ve čtvrtek na pražském summitu probírali i prezidenti obou velmocí - Barack Obama a Dmitrij Medveděv. (viz čtvrteční setkání obou světových lídrů)

Spekuluje se především o dalším osudu americké letecké základny Manas. Definitivní uzavření Manasu pro spojenecké lety bylo častým požadavkem protibakijevských demonstrantů, které nový režim nemůže ostentativně přehlížet, uvádí ČTK.

Američtí diplomaté ujišťovali novináře, že převrat v Biškeku není protiamerický a o osud základy nemají obavy. "Všechny ty lidi známe," řekl ve čtvrtek agentuře AP Obamův hlavní poradce pro Rusko Michael McFaul. "Není to nic proti Americe a nejsou důkazy, že by to sponzorovali Rusové".

Rusko, které má nedaleko Manasu svou vlastní leteckou základnu Kant, ve čtvrtek přepravilo do Kyrgyzstánu dvě roty výsadkářů "k ochraně ruských diplomatických úřadů, majetku a rodin". List Segodňa dnes s odvoláním na ruské diplomaty napsal, že "Bakijev musel padnout i proto, že nesplnil slib daný Rusku, že zavře základnu Manas".

KYRGYZSTÁN

Kyrgyzstán je bývalá republika Sovětského svazu, která získala nezávislost v roce 1991. První prezident Askar Akajev byl nejdřív považovaný za demokrata, ale později ho opozice v březnu roku 2005 svrhla coby despotu v takzvané "tulipánové revoluci".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video