Slavnostní přípitek po podpisu smlouvy START. (8. dubna 2010) | foto: Michal Růžička, MAFRA

Smlouva je větší, než jsem čekal, přiznal Klaus po hradní slavnosti

  • 116
Podpis odzbrojovací smlouvy má velký význam pro soužití Ameriky a Ruska i pro celý svět. Řekl to premiér Jan Fischer. Důležité je podle něj také to, že si prezidenti Medveděv a Obama k ceremoniálu vybrali Prahu. Prezident Klaus dodal, že smlouva má větší význam, než očekával.

Summit v Praze

Prezident Václav Klaus zhodnotil podpis odzbrojovací smlouvy jako mimořádnou a významnou událost. Praha má prý na ní svou malou zásluhu.

"Včera jsem pro MF DNES uvedl, že tato smlouva není odzbrojovací revolucí, ale je to významný krok. Dnes bych si ten výrok po schůzce s prezidenty odpustil. Ta smlouva je větší, než jsme čekali," řekl Klaus na tiskové konferenci s tím, že oba prezidenti oceňují atmosféru, která je v České republice provázela.

Prezidenti jednali asi hodinu v soukromí, kvůli tomuto jednání se zdržel podpis, oběd a poté i odlet Dmitrije Medveděva. "Oba nezávisle na sobě zdůraznili, že zdržení nevzniklo kvůli rozporům kolem smlouvy, ale že hovořili o dalších vztazích obou zemí. Oba mezi sebou našli pozitivní osobní vztahy," dodal prezident Klaus. S oběma prezidenty prý během osobního setkání mluvil převážně anglicky, Medveděv mu odpovídal rusky.

Podle něj Hrad kontaktovaly úřady obou prezidentů už před několika měsíci a samy navrhovaly podpis smlouvy v České republice. "Prezident Obama zástupce zemí střední a východní Evropy pozval do České republiky proto, aby je ujistil, že na ně Amerika kvůli nové smlouvě s Ruskem nezapomíná," poznamenal.

Fischer: Smlouva má velký význam

"Nepochybně význam to velký má. Jakkoliv se analytické komentáře rozcházejí a přestože to někdo považuje za nedostatečné, někdo za odklízení starých zbraní," řekl Fischer novinářům ve Španělském sále Pražského hradu.

Premiér Jan Fischer byl 3. ledna 2010 hostem diskusního pořadu Televize Prima Partie.Fakt, že se slavnostní podpis odehrál v Praze, podle něj nic nemění na příslušnosti České republiky k Severoatlantické alianci. Někteří kritici v minulých dnech poukazovali na fakt, že podobné smlouvy se zpravidla podepisovaly v neutrálních státech.

"To, že se oba rozhodli setkání a podpis uskutečnit v Praze, je výborné a také to o něčem svědčí," dodal Fischer. Také prezident Václav Klaus, který je hostitel summitu, nedávno v médiích setkání označil za poctu pro Českou republiku.

Obamovu iniciativu směřující ke světu bez jaderných zbraní musí podle Fischera prověřit čas. "Očekávání se mohou či nemusí naplnit. Je to z americké strany výrazný krok a uvidíme také dál, jak ho bude vnímat celá planeta," dodal premiér.

Nečas: Svět stále není bezpečný

U podpisu byl také volební lídr ODS a místopředseda strany Petr Nečas. "Logika je podle mého názoru v tom, že prezident Obama v Praze před rokem vyhlásil protijadernou iniciativu, tak zřejmě chce v této logice uzavřít tuto smlouvu tady v Praze," podotkl Nečas.

Volební lídr ODS Petr Nečas.Praha se podle něj zviditelní jen na pár hodin. "Že by to mělo nějaký trvalejší charakter, to myslím, že ne," myslí si lídr ODS. Připomněl, že i po dnes dohodnutém snížení jaderných arzenálů mají obě velmoci kapacitu několikanásobně zlikvidovat život na planetě. "Ale obecně je pozitivní zpráva, že je kusů (jaderných zbraní) méně," prohlásil Nečas.

Připomněl ale také, že demokracii a svobodu západního světa, kam nyní patří i ČR, mimo jiné umožnila "myšlenka jaderného odstrašení". Z tohoto úhlu pohledu je Nečas poněkud skeptický k Obamovým slovům o tom, že takový koncept je přežitek. "Kdyby tady nebyly autoritativní režimy, které se snaží získat jaderné zbraně, bylo by to hezké, ale obávám se, že takto bezpečný svět ještě není a nebude," poznamenal lídr ODS.

Americký prezident Barack Obama při schůzce na Pražském hradě. (8. dubna 2010)

Paroubek ocenil realismus Rusů

Předseda ČSSD Jiří Paroubek Nečasovu skepsi nesdílí. "Nevím, jestli je to přelom. Ale určitě je to výborná věc. Jakékoliv zmírnění napětí je výborná věc pro Evropu i pro svět," řekl Paroubek novinářům.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek.Obamovu politiku nazval prý už před rokem "bez jakéhokoliv ostnu" idealistickou. "Myslím, že přinesla ovoce, a z druhé strany musím také ocenit realismus Rusů. To je myslím věcný přístup a ukazuje se, že současní vládcové Ruska Medveděv a (premiér Vladimir) Putin jsou realističtí politici," dodal šéf českých sociálních demokratů.

I při nákladech, které jen policie na svá opatření odhaduje na 50 milionů korun, je dnešní pražský podpis podle Paroubka pro Česko a Prahu reklamou zdarma.

Lidovci: Na Evropu se zapomnělo

Šéf lidovců podpis smlouvy kritizoval. "Dobrá zpráva je, že dojde k omezení zbrojních arzenálů a zbraní hromadného ničení. Neznamená to ale, že svět bude bezpečnější. K většímu bezpečí může přispět jen pevné spojenectví zemí, které sdílejí stejné hodnoty. K mé lítosti nebyla v projevech zmíněna úloha Evropy a Severoatlantické aliance. To je vážné, vlastně se navracíme k tomu, co bylo kdysi, že se dohodly jen mocnosti," míní Cyril Svoboda.

Cyril SvobodaPodle Svobody je to od Ameriky záměrný vzkaz. "Pořád si myslím, že americká administrativa by měla říci – my a naši spojenci. Tam zmínka o Severoatlantické alianci nepadla ani jednou," dodal s tím, že Obama teď proto uklidňuje ostatní prezidenty, že na ně nezapomněl.

Zelení: Nepozvali nás na oběd

"Prezident Spojených států amerických a ruský prezident dnes učinili pamětihodné gesto. USA a Rusko tak jasně převzaly roli v procesu odzbrojování a posílily záruky celosvětové bezpečnosti," komentoval mluvčí Skupiny zelených v Evropském parlamentu pro za bezpečnostní politiku Reinhard Bütikofer.

Předseda Strany zelených Ondřej Liška.Strana zelených ale na návštěvu nebude vzpomínat pouze v dobrém, už dopoledne si postěžovala na ústrk ze strany Pražského hradu. "Hradní protokol pozval na oběd s Obamou a Medveděvem šéfy všech stran a předsedy výborů kromě zelených. Já a šéfka evropského výboru Kateřina Jacques jsme nic neobdrželi. Hrad si dělá, co chce, a svévolně porušuje protokol jen proto, že nemá v oblibě zelené. To je na pováženou a svědčí o malosti hradních pánů," sdělil iDNES.cz šéf zelených Ondřej Liška. Ten se proto dostal do ostrého sporu s prezidentovým tajemníkem Ladislavem Jaklem. - (čtěte v článku: Pozvat na Hrad zelené? Nestačil by stůl, mávl Jakl rukou. Rozzuřil Lišku)

Po příletu se ruský prezident Dmitrij Medveděv setkal se svým českým protějškem Václavem Klausem. (7. dubna 2010)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video