Kyrgyzové vyhnali prezidenta a změnili vládu, sousedé raději uzavřeli hranice

  • 29
Krvavé nepokoje v Kyrgyzstánu vyústily v pád vlády a úprk tamního prezidenta ze země. V čele nové přechodné vlády, která by měla fungovat půl roku, je od nynějška sociálnědemokratická šéfka opozice Roza Otunbajevová. Sousední Uzbekistán kvůli divokým kyrgyzským protestům nařídil uzavřít hranice.

"Vytvořili jsme dočasnou vládu a já ji řídím. Bude fungovat půl roku, během kterého vypracujeme návrh ústavy a vytvoříme podmínky pro svobodné a spravedlivé volby," citoval Reuters z telefonického rozhovoru s touto bývalou kyrgyzskou ministryní zahraničí.

Devětapadesátiletá Roza Otunbajevová později ubezpečila ruského premiéra Vladimira Putina, který jí dopoledne zavolal, že "má situaci v zemi plně pod kontrolou". Informoval o tom Putinův mluvčí Dmitrij Peskov, podle kterého "Rusko vždy bylo a zůstává připraveno poskytnout potřebnou humanitární pomoc kyrgyzskému lidu".

ČEŠI V KYRGYZSTÁNU

"Nevím o žádných českých občanech," řekl iDNES.cz honorární konzul v Biškeku Igor Oniščenko. "Byli zde dva pracovníci ministerstva vnitra, ti včera v pořádku odletěli," uvedl konzul a dodal, že čeští turisté Kyrgyzstán navštěvují hlavně v letních měsících.

Šéfka opozice také vyzvala prezidenta Kurmanbeka Bakijeva, kterému sama před pěti lety pomohla k moci, aby odstoupil z funkce. Podle ní je odpovědný za korupci a špatné financování v zemi, kde třetina z více než pětimilionové populace žije pod hranicí chudoby.

Bakijev, který uprchl z metropole a nyní se údajně ukrývá ve svém domovském regionu - Džalalabadské oblasti - na jihu země, ale odstoupit nehodlá. Oznámil to v prohlášení na webových stránkách zpravodajského serveru www.24.kg.

"Prohlašuji jako prezident, že jsem neodstoupil a neodstupuji, Jako garant ústavy prohlašuji, že v případě další destabilizace padá veškerá odpovědnost na vůdce opozice. V současnosti jsem zbaven veškerých možností ovlivnit situaci v zemi, tím spíše, že armáda a pořádkové síly se podřídily přechodné opoziční vládě a přešly pod její kontrolu," prohlásil Bakijev.

V ulicích Biškeku se rabuje

Pád vlády a nastalá situace jsou důsledkem pouličních nepokojů, které ve středu zachvátily kyrgyzskou metropoli Biškek. (viz předchozí článek). Nově ustanovená vláda se musí vypořádat především s masovým rabováním. V centru Biškeku se ve čtvrtek večer střetly policejní jednotky se zhruba pětistovkou rabujících Kyrgyzů.

Krvavé nepokoje si podle poslední bilance agentury AFP vyžádaly 68 mrtvých a 527 raněných. Někdejší předseda parlamentu Omurbek Tekebajev prohlásil, že v bojích mezi demonstranty a policií padlo jen v Biškeku přes sto povstalců.

V Talasu na severu země údajně podle agentury AP dav ubil ministra vnitra Moldomusu Kongantijeva. Kolem jeho smrti se ale později objevily pochyby a jeho osud je nejasný. Kongantijevův mluvčí později oznámil, že ministr zřejmě žije a že si ho demonstranti vzali jako rukojmí.

ZKLAMANÁ NADĚJE

Kurmanbek Bakijev byl hlavní hvězdou takzvané tulipánové revoluce, která před pěti lety smetla nenáviděný režim Askara Akajeva. K Bakijevovi se upíraly naděje Kyrgyzů a dalších obyvatel, kteří si s jeho jménem spojovali pro sebe lepší budoucnost.

Bakijev ale velmi rychle velké naděje zklamal. Začal protežovat příslušníky vlastní rodiny, jimiž obsadil klíčová mocenská místa, a brzy vybudoval systém osobní moci, který je dnes podle všeho stejně nenáviděný jako ten předchozí.

Kurmanbek Bakijev se slovenským prezidentem Ivanem Gašparovičem v Biškeku (1. dubna 2010)

Na současnou situaci v zemi dnes zareagoval sousední Uzbekistán tím, že uzavřel společnou hranici. "Přechod pro pěší i auta byl na uzbecko-kyrgyzské hranici pozastaven na žádost uzbecké strany," oznámil mluvčí kyrgyzské pohraniční stráže Dzhúdar Isakonov agentuře Reuters.

Americká základna v ohrožení

Současná dramatická situace ve středoasijském státu dělá vrásky armádě Spojených států i Ruska. Obě světové velmoci totiž v Kyrgyzstánu mají své vojenské základny.

Pro Washington je vlna nepokojů zneklidňující, protože kyrgyzská základna Manas, kde je zároveň i mezinárodní letiště, se stala hlavním překladištěm pro dopravu amerického a spojeneckého vojenského materiálu do Afghánistánu. Podle AFP se provoz letiště uzavřel na dobu neurčitou.

Podle jednoho z vůdců opozice by změna režimu mohla znamenat konec pronájmu letiště Američanům. "V konci Bakijeva měli prsty Rusové. Je vysoce pravděpodobné, že doba pronájmu letecké základny v Manasu Spojeným státům bude zkrácena," řekl agentuře Reuters Omurbek Tekebajev.

"V Kyrgyzstánu by měla být pouze jedna základna, a to ruská," řekl agentuře Reuters pod podmínkou anonymity jeden z ruských účastníků pražského summitu. Otunbajevová obavy Američanů z uzavření základny vyvrací, nicméně přiznává, že "některé otázky bude třeba přezkoumat." Putin již dříve vyloučil, že by Rusko hrálo v kyrgyzském převratu jakoukoliv úlohu.

Obavy z vývoje v Kyrgyzstánu vyjádřil ruský prezident Dmitrij Medveděv, který ve středu přiletěl do Prahy. Zdůraznil však, že se jedná o vnitřní záležitost Kyrgyzstánu. Usoudil, že forma protestů ukazuje, že tamní obyvatelé byli velmi pohoršeni a nespokojeni se svou vládou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue