Demonstranti v Kyrgyzstánu prý ubili ministra, vláda předala moc opozici

  • 244
Středoasijský Kyrgyzstán zachvátily masové nepokoje. Situace se v řadě měst blíží stavu občanské války. Podle některých zdrojů se dav protestujících vrhl na ministra vnitra a ubil ho. Opozice vyzvala vládu, aby předala povstalcům moc. Kabinet podle ní odpoledne rezignoval a prezident opustil zemi.

Povstalci převzali kontrolu nad budovou vlády, parlamentu, sídla generální prokuratury, tajné policie i televizním studiem v metropoli Biškeku. Údajně kontrolují čtyři klíčové okresy země, v některých městech úřady dobrovolně odevzdaly moc opozici.

Vláda rezignovala, oznámila večer agentura Ria Novosti s odvoláním na kyrgyzského lídra opozice Terima Sarijeva. "Prezident Bakijev opustil Bílý dům. Už není v Biškeku," prohlásil Sarijev. Podle některých zdrojů odletěla hlava státu i s rodinou do Kazachstánu.

Nepokoje v Kyrgystánu. (7. dubna 2010)

Nový kabinet údajně sestavila bývalá ministryně zahraničí Roza Otunbajevová. Zatím ale nebylo možné informace o pádu vlády potvrdit z nezávislých zdrojů. Mluvčí vlády ani prezident se k situaci večer nevyjádřili.

V Talasu na severu země měl podle agentury AP dav ubít ministra vnitra Moldomusu Kongantijeva. Kolem jeho smrti se ale později objevily pochyby a jeho osud je nejasný. Server Fergana.ru tvrdí, že Kongantijev je těžce raněný, ale žije.

zklamaná naděje

Kurmanbek Bakijev byl hlavní hvězdou takzvané tulipánové revoluce, která před pěti lety smetla nenáviděný režim Askara Akajeva. K Bakijevovi se upíraly naděje Kyrgyzů a dalších obyvatel, kteří si s jeho jménem spojovali pro sebe lepší budoucnost.

Bakijev ale velmi rychle velké naděje zklamal. Začal protežovat příslušníky vlastní rodiny, jimiž obsadil klíčová mocenská místa, a brzy vybudoval systém osobní moci, který je dnes podle všeho stejně nenáviděný jako ten předchozí.

Kurmanbek Bakijev se slovenským prezidentem Ivanem Gašparovičem v Biškeku (1. dubna 2010)

Nepokoje, které se rozhořely v úterý, stále vzrůstají. Počet mrtvých stále není jasný. Podle nepotvrzených údajů se pohybuje kolem padesáti, zraněných jsou stovky. Další z opozičních vůdců Omurbek Tekebajev prohlásil, že při nepokojích v Biškeku zahynulo dokonce přes sto lidí.

Vysoký počet obětí v Biškeku pravděpodobně způsobil tvrdý zásah armády proti demonstrantům u vládní budovy. Když se tu povstalci zmocnili dvou vojenských nákladních vozů a pokusili se jimi prorazit zátarasy před vládní budovou, zahájili vládní vojáci palbu. Na místě zůstaly desítky mrtvých, uvedla agentura Reuters.

Nepokoje rozpoutalo zdražení elektřiny

Opozice na dnešek vyzvala k celonárodním protestům proti Bakijevovu režimu. Protesty v Kyrgyzstánu ale začaly začátkem března. Bezprostředním popudem bylo zdražení cen tepla a elektřiny. Nyní demonstranti požadují demisi prezidenta. Až do úterý se protesty obešly bez násilí.

Na středeční demonstrace ale vláda zareagovala vyhlášením výjimečného stavu v celé zemi. Policie proti demonstrantům zaútočila slzným plynem a ohlušujícími granáty.

Ve městech se údajně začalo také rabovat. Tlupy zlodějů vykrádají pobořené obchody a úřady, popisovali svědci. Zpravodaj agentury ITAR-TASS oznámil, že neznámí útočníci vyloupili obchod se zbraněmi. Ve městě se ozývaly výbuchy. Večer se situace v hlavním městě začala pomalu uklidňovat. Největší dav demonstrantů se rozešel.

Nepokoje v Kyrgystánu. (7. dubna 2010)Nepokoje v Kyrgystánu. (7. dubna 2010)

Úřady zatýkají členy opozice, demonstranti je osvobozují

Výbuch násilí se úřady zkraje snažily utlumit zatýkáním vlivných členů opozice. Demonstrantům se ale podařilo osvobodit je. Například bývalého předsedu parlamentu Tekebajeva vynesli povstalci z biškekské policejní stanice na křesle jednoho z velitelů.

Demonstrace a nepokoje byly hlášeny i v dalších místech Kyrgyzstánu, například ve městě Oše či Naryn. V Talasu, kde v úterý masové nepokoje začaly, se podle očitých svědků situace vymkla jakékoli kontrole a v ulicích vládne chaos. Demonstrace hlásilo i z město Takmak.

Nepokoje v Kyrgystánu. (7. dubna 2010)Nepokoje v Kyrgystánu. (7. dubna 2010)

Situaci v Kyrgyzstánu s velkým znepokojením sledují Rusko a Spojené státy, které v zemi mají své vojenské základny. Zejména pro Washington je vlna nepokojů zneklidňující, protože kyrgyzská základna Manas se stala hlavním překladištěm pro dopravu amerického a spojeneckého vojenského materiálu do Afghánistánu. Mezinárodní civilní letiště v Manasu bylo dnes pro leteckou přepravu kvůli nepokojům uzavřeno.

Znepokojení nad vývojem situace v Biškeku vyjádřilo i Rusko. Podle náměstka ministra zahraničí Grigorije Karasina Moskva vyzvala, aby se všechny rozpory v této středoasijské zemi řešily demokratickým způsobem bez použití síly.

Mapa Kyrgystánu
, , , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video