Nejistého režiséra zachraňují muži, co zírají na kozy. V čele s Bridgesem

  • 26
Komedie Muži, co zírají na kozy je ukázkovým příkladem filmu, který dopadl lehce rozpačitě, přestože režisér dostal obě hlavní přísady ve vysoké kvalitě na stříbrném podnose.
Především originální příběh založený na stejnojmenné knížce, líčící tajný výcvik "mírumilovných" vojáků ovládajících paranormální síly. A skvělé herce, kteří si zejména z pasáží proměňujících americkou armádu v ležení dětí květin udělali soukromou pánskou jízdu.

Druhý Big Lebowski

Potíž je v tom, že v historce stojí bok po boku realita, absurdita, nadsázka, bizarnost, vtip, smutek, stopa satiry i dojemně romantický pel novodobých rytířů Jedi, nad nimiž "ochrannou ruku držel milovník Hvězdných válek prezident Reagan".

Uchovat takovou směs nálad v jednotné hravé stylizaci vyžaduje skutečně mistra režie – a Grant Heslov, spolumajitel Clooneyho společnosti, má více zkušeností jako herec či producent. Zřejmě proto se příjemný snímek občas rozvolní a rozpadá.

Z filmu Muži, co zírají na kozy

Ovšem hlavní čtveřice mu vždycky znovu hodí záchranný pás. Ewan McGregor coby sladce sebelítostivý novinář, který od zpackaného manželství utíká do válečného Iráku, aby našel sebevědomí – a objeví sólokapra. George Clooney jako jeden z veteránů tajné jednotky: je skvostný, ať zamlada zkouší tančit, při lekcích v duchu hippies pohazuje hřívou nebo machruje (a selhává) před novinářovýma nevěřícnýma očima.

Jestli má rozesmátý divák aspoň z desetiny uvěřit, že kozu lze opravdu usmrtit soustředěným pohledem, pak film nemohl najít démoničtější oči než ty Clooneyho. Přesto Clooney tentokrát není bezkonkurenčním králem plátna.

Z filmu Muži, co zírají na kozy

Plně se mu vyrovná Jeff Bridges, jehož postava osvíceného zakladatele zvláštní jednotky připomíná hercovu parádní roli ve filmu Big Lebowski. Když okorálkovaný jako šaman rozdává vyjeveným vojákům květiny, modlí se s nimi a medituje, přenáší do sálu trochu naivistické kouzlo starých časů. A konečně jeho protivníka, důstojnického naboba, hraje Kevin Spacey: už kvůli jeho halucinogenní etudě se vyplatí počkat na finále.

Škoda, že režisér trpí mírnou formou "televizní nemoci", totiž obavou, že divákovi je potřeba vše vysvětlit. Vypravěčský monolog i dialogy mnohdy jen opakují jasné obrazové výjevy, ačkoliv slova tady daleko lépe účinkují v drobných situačních glosách či narážkách.

K takovým perličkám patří úsporný výrok "Mlčení koz" odkazující k oscarovému hororu Mlčení jehňátek, neméně stručné shrnutí Clooneyho hrdiny, že hybatelem jeho schopností jsou "chlast a rock", nebo scénka bloudění v poušti, kdy se dvojice poutníků čili Clooney a McGregor snaží určit směr cesty za pomoci hodinek – bohužel digitálních.

Z filmu Muži, co zírají na kozy

Jejich putování pustinou vůbec obsahuje kouzelné maličkosti: brakové rádobyekologické vybavení, ranní pozdrav slunci, nácvik protrhávání mraků pohledem či okamžik, kde se během vteřiny změní ze stopařů v oběti únosu.

Mile, ale krotce

Bohužel s Iráčany se dostane ke slovu přímočaré politikum včetně epizody s cynickým americkým obchodníkem a bezhlavou střelbou mezi civilisty, byť je završí úlevně nekorektní pointa.

Člověku je až líto vypravěčských odboček, neboť s podstatou by se dalo mnohem víc vyhrát – a podstatu tvoří právě nádherně kontrastní, praštěné a přitom něžně zábavné východisko, "hippícká" armáda ve znamení lásky, míru, duchovní osvěty a LSD.

Přirozený vzdor rytířů ušechtilosti a cti se bohužel v závěru dočká opět příliš názorné porce, nicméně základní pocit z filmu už neovlivní. Muži, co zírají na kozy zosobňují zábavu inteligentní, ulítlou, melancholickou a nevtíravou. Natočena je však krotce a nejistě; tam, kde mohla sršet jiskrami, spíše jen usměvavě pobublává.

Muži, co zírají na kozy
Režie: Grant Heslov, titulky, 94 minut
Hrají: George Clooney, Ewan McGregor, Kevin Spacey, Jeff Bridges.
HODNOCENÍ MF DNES 60%