Nehody na přejezdech: mrtvých je letos skoro dvakrát tolik

  • 115
Za první čtvrtletí napočítali na přejezdech třináct usmrcených lidí, což je skoro dvojnásobek v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Za první tři měsíce roku 2009 zahynulo na přejezdech sedm řidičů. "Nárůst nehod je alarmující," konstatoval Pavel Halla, mluvčí Správy železniční dopravní cesty.

Zraněných je letos už 32, loni jich bylo třináct. V prvním čtvrtletí minulého roku zaznamenali na železničních přejezdech za první tři měsíce 46 nehod (v jazyce železničářů "mimořádných událostí"), letos 82.

"Při všech střetnutích na přejezdech byla jednoznačně prokázána vina na straně řidiče motorového vozidla," říká Pavel Halla. "U Prahy dokonce vjel v březnu pod vlak bagr."

Prozatím nejhorší letošní nehoda se stala 18. ledna ve 13.58 hodin na přejezdu zabezpečeném výstražnými světly bez závor v Troubsku na Brněnsku. "Střetl se tam osobní vlak jedoucí z Brna do Jihlavy s osobním autem. Na místě byli dva mrtví," připomíná Halla.

"Strojvedoucí vypověděl, že asi deset metrů před přejezdem spatřil uviděl osobní auto, které mu vjelo přímo před čelo motorového vozu. I přes použití rychlobrzdy vlak ujel ještě dalších 263 metrů, než zastavil," cituje Halla záznamy Drážní inspekce.

Nehody na přejezdech

MU - mimořádná dálost = nehoda

Nejvíc nehod se letos stalo na přejezdech označených světly. Nejméně nehod se stalo na přejezdech se závorami.

přejezdy v čr

Počet přejezdů
celkem: 8 274

Přejezdy zabezpečené výstražným křížem: 4 574

Přejezdy zabezpečené světelným zabezpečovacím zařízením: 3 224

Přejezdy
se závorami: 1 041

Stav k 31. prosinci 2009

Halla ale varuje: "Řidič se má řídit vždy pouze světly, závory jsou jen optickým a psychologickým doplňkem, i podle vyhlášky."

V České republice je 8 274 železničních přejezdů, závorami je vybaveno 1 041. Na 4 574 je pouze výstražný kříž.

"Všechny přejezdy jsou vybaveny jednotnou číselnou identifikací na zadní straně výstražného kříže. V případě poruchy automobilu či jiné nebezpečné situace na přejezdu neprodleně zavolejte na linku 112 nebo 150 a oznamte číslo přejezdu," doporučuje.

Ministerstvo dopravy s policií a Správou železniční dopravní cesty se chystá zkontrolovat všechny železniční přejezdy.

"Srážky vlaků s auty se často stávaly na málo frekventovaných přejezdech. Někdy také posádka auta, které přestalo jet, zůstala sedět v autě do doby, než do něj vlak vrazil," říká ministr dopravy Gustav Slamečka.

U nehod na málo frekventovaných přejezdech hraje podle Slamečky roli psychologický faktor. Jde prý o řidiče, kteří přes přejezd jezdí pravidelně a vědí, že vlaky tudy jezdí minimálně. "Jízdní řád znají nazpaměť a vědí, že když začne svítit červené světlo, tak mají 15 až 20 vteřin na přejezd," řekl Slamečka. Jenomže v případě, kdy vlak nejede přesně, nebo je tam špatná viditelnost či jinak zhoršené podmínky, výpočet nemusí vyjít.

V Evropě se každoročně stane nejméně 600 lidí oběťmi dopravních nehod na železničních přejezdech. "Je přitom prokázáno, že v celoevropském měřítku 95 % těchto nehod zaviní účastníci silničního provozu," doplňuje Halla.

Zákon a přejezdy

§ 28

(1) Před železničním přejezdem si musí řidič počínat zvlášť opatrně, zejména se přesvědčit, zda může železniční přejezd bezpečně přejet.

(2) Vozidla se před železničním přejezdem řadí za sebou v pořadí, ve kterém přijela. Nejde-li o souběžnou jízdu nebo o jízdu podle § 12 odst. 2, smějí vozidla přejíždět přes železniční přejezd jen v jednom jízdním proudu.

(3) Ve vzdálenosti 50 m před železničním přejezdem a při jeho přejíždění smí řidič jet rychlostí nejvýše 30 km.h-1. Svítí- li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení, smí 50 m před železničním přejezdem a při jeho přejíždění jet rychlostí nejvýše 50 km.h-1. Při přejíždění železničního přejezdu nesmí řidič zbytečně prodlužovat dobu jeho přejíždění.

(4) Dojde-li k zastavení vozidla na železničním přejezdu, musí jeho řidič odstranit vozidlo mimo železniční trať, a nemůže-li tak učinit, musí neprodleně učinit vše, aby řidiči kolejových vozidel byli před nebezpečím včas varováni.

(5) Před železničním přejezdem, u kterého je umístěna dopravní značka "Stůj, dej přednost v jízdě!", musí řidič zastavit vozidlo na takovém místě, odkud má náležitý rozhled na trať.

§ 29

(1) Řidič nesmí vjíždět na železniční přejezd,

a) je-li dávána výstraha dvěma červenými střídavě přerušovanými světly signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení,

b) je-li dávána výstraha přerušovaným zvukem houkačky nebo zvonku přejezdového zabezpečovacího zařízení,

c) sklápějí-li se, jsou-li sklopeny nebo zdvihají-li se závory,

d) je-li již vidět nebo slyšet přijíždějící vlak nebo jiné drážní vozidlo nebo je-li slyšet jeho houkání nebo pískání; toto neplatí, svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení,

e) dává-li znamení k zastavení vozidla zaměstnanec dráhy kroužením červeným nebo žlutým praporkem a za snížené viditelnosti kroužením červeným světlem,

f) nedovoluje-li situace za železničním přejezdem jeho bezpečné přejetí a pokračování v jízdě.