Petr Nečas (na snímku) se zajel podívat i na nový typ dopravního letadla do Kunovic. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Nečas vyrazil na Zlínsko shánět hlasy. Sžívá se s novou rolí

  • 975
Petr Nečas, který jako volební lídr ODS nastoupil na Topolánkovo místo, vyrazil na první volební mítinky a začal se prát se svou novou rolí. Zatímco na zaměstnance zlínského úřadu práce ještě působil jako přísný inspektor, studenty na soukromé Vysoké škole polytechnické už pobavil. MF DNES celý den sledovala, jak si Nečas v nové roli vede.

Z úst vysokoškolsky vzdělaného fyzika Petra Nečase zní ta slova poněkud zvláštně: "Jsem vyučený, je mi přes padesát let, co mi můžete nabídnout?" ptá se kandidát ODS na premiéra. Ne že by pravicový lídr už dopředu počítal s porážkou v květnových volbách a hledal si dopředu nějakou práci. Včera jen na úřadu práce ve Zlíně rozjížděl ve své nové roli předvolební kampaň.

MF DNES ho celý den sledovala, jak si v nové roli vede – bude magnetizovat davy, anebo studenti na jeho přednášce usnou nudou?
Na zlínském úřadu práce exministr sociálních věcí zjišťuje, jak se úřednice vyrovnávají s růstem nezaměstnanosti. Odpovědi Nečase zajímají, ale co naplat, když poslouchá, vypadá jako profesor na přepadové kontrole, která zkouší znalosti podřízených.

Doprovází ho nervózní šéf úřadu práce, na němž jsou vidět obavy, zda "inspekcí" projde. "Nechci mluvit s vedením úřadu, ale s koncovými pracovníky," žádá Nečas o setkání s úřednicemi na přepážkách. S těmi, které přímo komunikují s klienty.

"Aha, takže na jednoho nezaměstnaného máte zhruba deset minut," provede rychlý výpočet, když mu úřednice oznámí, kolik lidí bez práce musí denně obsloužit. Hodně se zajímá o zneužívání dávek, je vidět, že problému na trhu práce velmi detailně rozumí.

Příliš mnoho cizích slov

Často používá odborné termíny, což je u bývalého ministra práce a sociálních věcí vcelku pochopitelné. Používá cizí výrazy víc, než by to dělal jeho padlý předchůdce Mirek Topolánek. Ten by při předvolební návštěvě úřadu práce zřejmě vytvořil uvolněnější atmosféru prokládanou vtípky na adresu úřednic.

Při přejezdech autem mezi městy ve Zlínském kraji, kde včera dělal kampaň, už Nečas naplno poznává rozdíl, který je mezi místopředsedou strany a volebním lídrem. Neustále mu zvoní mobil a se svým mluvčím musí řešit v autě řadu nejrůznějších problémů.

Například:
– Kdy jít na televizní debatu na jakou stanici?
– Autor kreslených vtipů Vladimír Jiránek je nadšený změnou lídra, nabízí užší spolupráci.
– Je potřeba připravit reakci na včera zveřejněný program konkurenční pravicové strany TOP 09.
– A pak se vymýšlí odpověď na inzeráty levicové ČSSD, které Petra Nečase označují za lháře.

Další zastávka je v Kunovicích. Na prohlídce nového letounu Evektor se bývalý fyzik dozvídá, že ve Švýcarsku vyšel pokus se simulací velkého třesku. "Takže fyzika se nezhroutila, platí dál," směje se. Reaguje tak na obavy lidí nedůvěřujících vědě, kteří měli z pokusu strach. O obavách, že pokus vytvoří černou díru, která pohltí svět, psaly jako o kuriozitě i velké seriózní deníky. Jede se dál.

"Stýská se mi po křídě"

Na přednášce na kunovické soukromé Vysoké škole polytechnické mluví Nečas o svém oblíbeném tématu – o hrozbě státního bankrotu. "To není klekánice, jimiž se straší děti, řada států už padla," říká, a aby byl důrazný, taktuje rukou jako stěračem. Ale v obličeji nic, žádné emoce, nemračí se, nesměje se, nemění tempo řeči, tolik důležité po udržení pozornosti.

Říká se ale: lidé rostou s funkcí, Mirek Topolánek či Jiří Paroubek také nezačínali jako bouřliváci, kteří elektrizují náměstí. První změna v Nečasově chování už je patrná. Hodně začíná používat přirovnání. Třeba "to je, jako by voda tekla do kopce" nebo "jako byste si dali lahev vodky a balancovali na prkně mezi mrakodrapy".

Studenty Nečas pobaví, když si neví rady s moderní interaktivní tabulí, kam chce psát čísla. "Já se těch moderních technologií bojím. Není nad klasickou fixku. Anebo křídu, mně se tak stýská po křídě," říká, jako by chtěl potvrdit pověst konzervativního muže.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue