Teddy Sheringham slaví gól ve finále Ligy mistrů v roce 1999. Útočník Manchesteru proti Bayernu v první minutě nastavení vyrovnal na 1:1. | foto: Profimedia.cz

Památné momenty skvostného obratu, který přineslo finále Ligy mistrů 1999

• 21
Už je to sice jedenáct let, ale ty vzpomínky jsou pořád živé. Nejfantastičtější obrat v dějinách fotbalových zápasů: ve finále Ligy mistrů v roce 1999 na začátku nastavení Bayern vedl nad Manchesterem 1:0, ale pak dostal dva góly.

"To už je to jedenáct let? To snad ani není pravda," divil se Ryan Giggs.

Souboj anglického a německého giganta se opakuje, tentokrát ve čtvrtfinále prestižní klubové soutěže. V úterý se hraje v Mnichově, o týden později ve středu 7. dubna v Manchesteru.

PAMĚTNÍCI
Giggs, šestatřicetiletý záložník Manchesteru United, je jedním z pamětníků finálového utkání v Barceloně z roku 1999.

Trenér Ferguson, který je v Manchesteru od roku 1986, má na soupisce ještě Garry Nevilla a Paula Scholese. Ten však tenkrát seděl na tribuně, protože měl trest za žluté karty.

Když Scholes před dvěma lety rozhodl jediným gólem semifinále proti Barceloně, Ferguson prohlásil: "Do sestavy pro finále si ho píšu už teď. Je to jeden z nejlepších hráčů, co kdy Manchester měl."

Ze současného Bayernu památné finále nepamatuje žádný hráč ani trenér. Jen klubový předseda Karl-Heinz Rummenigge, který byl tehdy viceprezidentem. "Tenkrát to byl pro nás opravdu velký šok," řekl před úterním duelem.

BASLERŮV GÓL
Z finále uběhlo sotva pět minut, když se vyhlášení střelci přímých kop Mario Basler a Steffan Effenberg dohadovali, který z nich se ujme nadějné standardní situace z 20 metrů. Nakonec Effenberg odejde, Basler se rozbíhá a přízemní střelou podél zdi posílá míč ke vzdálenější tyči. Kde byl Peter Schmeichel?

Dánský gólman, považovaný za nejlepšího na světě, udělal krok za zeď a na Baslerovu ránu už reagovat nedokázal. A pak se rozčiloval na spoluhráče ve zdi...

TŘI KIKSY = VYROVNÁNO NA 1:1
Nepovedený odkop, nepovedený pokus o střelu a ne příliš povedená samotná rána. Možná právě proto v první minutě nastavení Manchester vyrovnal.

Po rohovém kopu Thorsten Fink špatně trefil míč a odkop z pokutového území Bayernu dolétl jen těsně za jeho hranici. Z první střílel Giggs, tedy spíš míč slabě posunul zpátky do vápna. A kdyby střelec Sheringham ho trefil naplno, možná by ani netrefil branku.

Z PRAVÉHO BEKA NA LEVÉ KŘÍDLO
Čtvrtý rozhodčí Fiorenzo Treossi zvedá tabulku s číslem tři, začíná nastavení. Manchester prohrává a levý obránce Irwin chce hodit aut v úrovni šestnáctky Bayernu. Z druhé strany hřiště přibíhá pravý obránce Gary Neville, který umí hodit míč až před branku. To také dělá.

Ač nakonec bránící tým aut lehce odvrátí, Neville zůstává na levém křídle a záhy se dostává zpátky do hry. Podaří se mu od brankové čáry odcentrovat a Effenberg odvrací na roh. Z něj Manchester vyrovnává.

NÁHRADNÍCI
Na nevídaném obratu se podíleli náhradníci. Zatímco Teddy Sheringhama a Ole Gunar Solkjaera oslavovali jako hrdiny, Thorsten Fink a Mehmet Scholl byli za břídili.

Fink před prvním gólem špatně odkopl míč, ale jeho zaváhání mohl napravit Scholl. Jako jediný byl u Sheringhama. Jenže nehlídal ho pečlivě a ještě než se míč dostal do sítě držel se za hlavu.

A další nepovedené střídání kouče Hitzfelda: deset minut před koncem stáhl ze hry osmatřicetiletého zkušeného Matthäuse. Ten se na drtivý nápor soupeře jen nevěřícně díval z lavičky.

SCHMEICHEL V ÚTOKU
Legendární dánský brankář sice při inkasované brance chyboval, ale také měl podíl na vyrovnání. Před rohovým kopem Davida Beckhama se vydal přes celé hřiště do pokutového území soupeře, což si tenkrát brankáři zřídkakdy dovolili. Možná mezi bránící hráče vnesl zmatek.

NEJLEPŠÍ NÁHRADNÍK NA SVĚTĚ
Norský internacionál Ole Gunnar Solskjaer přišel na hřiště v 81. minutě za vyhlášeného kanonýra Andy Colea. A ve třetí minutě nastavení usměrnil pod břevno hlavičku dalšího náhradníka Sheringhama.

Solskjaer, přezdívaný zabiják s dětskou tváří, byl v Manchesteru náhradníkem takřka celých jedenáct let, kdy v klubu působil. Dal 91 gólů, z nichž většinu jako střídající hráč. Bojoval s velkou konkurencí (Cole, Yorke, Van Nistelrooij, Forlán) a také se zdravotními problémy. Kvůli zranění kolene už ve čtyřiatřiceti ukončil kariéru. Jako nejlepší náhradník na světě, psala britská média.

finále ligy mistrů 1999

Manchester - Bayern 2:1

Branky: 90.+1 Sheringham, 90.+3 Solkskjaer - 6. Basler. Rozhodčí: Collina. ŽK: Effenberg.

Manchester United: Schmeichel - Gary Neville, Johnsen, Stam, Irwin - Beckham, Butt, Blomqvist (67. Sheringham), Giggs - Yorke, Andy Cole (81. Solskjaer). Trenér: Ferguson.
Bayern: Kahn - Babbel, Kuffour, Linke, Tarnat - Basler (90. Salihamidžič), Mathäus (80. Fink), Effenberg, Jeremies, Zickler (71. Scholl) - Jancker. Trenér: Hitzfeld.