Vladimír Špidla při rozhovoru s Barborou Tachecí | foto: Dan Materna, MAFRA

Špidla: S Paroubkem bychom na víkend nejeli, ale máme pro sebe pochopení

  • 32
Za sociální demokracii kopal v dresu ministra i premiéra, za Českou republiku v dresu evropského komisaře. Pak ho strana vyměnila za Štefana Füleho a nabídla mu prostou senátorskou kandidaturu. Vladimír Špidla ji přijal. V rozhovoru pro MF DNES vysvětlil proč.

Lepší život pro obyčejné lidi – to je heslo ČSSD. Kdo jsou ti obyčejní lidé?
Je to naprostá většina českých občanů. Lidé, co normálně pracují, podnikají a nemají takový majetek, aby si pořídili svůj vlastní životní ostrov.

Když té části obyčejných lidí, kteří díky svým schopnostem víc vydělávají, nabízíte vyšší zdanění příjmů, tak je to lepší život?
I pro ně to znamená lepší život. Například když zajistíte dobře fungující veřejné služby, tak to je obecně výhodné, tedy i pro ně.

VIDEO: Špidla šel do předklonu

Expremiér ukázal na kameru svoji rozcvičku

Příliš se podle vás debatuje o redukci sociálních nákladů, málo o příjmové straně rozpočtu – překládám si to tak, že rozdávání je z vašeho pohledu v pořádku a je třeba se víc soustředit na vybírání peněz. Rozumím tomu dobře?
Rozhodně tomu nerozumíte dobře. Protože vy jste sociální transfery nazvala rozdáváním, ale to není rozdávání. Třeba nárok na důchody vznikl celoživotní prací, to nedostáváte zadarmo.

Trochu si hrajeme na slovíčka.
To není hra na slovíčka. To je sociální transfer.

Vladimír Špidla při rozhovoru s Barborou Tachecí

Ale podstata dotazu je v něčem jiném: výdaje – a to je snad povolený termín – jsou z vašeho pohledu prostě v pořádku?
Neříkám, že jsou v pořádku. Ale naprostá většina výdajů na sociální ochranu je nesporných, jsou to výdaje, na které lidi pracovali a které si zaslouží. Samozřejmě, že se vyskytnou situace, kdy to bylo vydáno nedostatečně a chybně, ale necharakterizuje to náš systém. Ten je efektivní a není rozdávačný.

Zneužívání sociálních dávek podle vás není významné?
Daleko významnější přínos pro stabilizaci rozpočtů má radikální tlak proti daňovým únikům, tam jsou daleko vyšší sumy.

Jak si lidsky rozumíte s Jiřím Paroubkem? Je to vaše krevní skupina?
My si s Jiřím Paroubkem nejsme nijak blízcí, ale lidsky si docela rozumíme a máme pro sebe pochopení.

Na mě působíte jako jeho pravý opak - nedovedu si představit, že se třeba na téma volební kampaň shodnete. Mýlím se?
Mýlíte. Jirka Paroubek není můj osobní přítel, na řadu věcí mám odlišné politické názory, což je normální, ale kdykoliv s ním vedu debatu, zjišťuju třeba, že čte knihy, které mají význam, a že má smysl s ním debatovat o politických a politologických problémech na docela vysoké teoretické úrovni. Z toho hlediska mi docela imponuje.

Narážela jsem však na způsob komunikace.
Každý má svůj. Znáte ten citát, že člověk jako osobnost je svým způsobem past, žádná svoboda. Vy jste ve své osobnosti a nemůžete ji změnit. A každý je jiný.

Mluvím o tom, že některé ty pasti k sobě jdou, jiné si nepadnou do noty.
Tak jistěže bychom spolu nejezdili na nějaké víkendy. Ale pro mne v politice padnout si do noty znamená mít třeba shodný názor na důchodový systém. A to s Jiřím Paroubkem mám.

Takže jak se vám volební kampaň sociálních demokratů líbí? Nebo vám na ní něco vadí?
Zdá se mi, že je účinná. A to je hlavní cíl jakékoliv kampaně.

Vše, co je účinné, se vám ale nemusí líbit. Sám jste se zmínil, že nemáte rád agresivní, negativní kampaně.
Tak to je můj osobní pocit a postoj. Kdybych sám kampaň formuloval, formuloval bych ji jinak. Ale principiálně platí, že kampaň má posloužit vítězství ve volbách.

Ale počkejte. Takže by vám nevadila třeba sprostá kampaň, protože účel světí prostředky?
To sociálnědemokratická kampaň rozhodně není.

Ani nemáte pocit, že někde překročila kampaň hranice slušnosti?
Abych řekl pravdu, tak ne.

Negativní kampaň proti soupeři vás taky nedráždí?
Jestliže popisujete slabiny protivníka, jestli použijete i jistým způsobem zvětšovací sklo na tyto slabiny, tak to je běžná součást marketingových postupů. Mě to někdy štve, protože se pod tím ztrácí debata o politické podstatě. Ale na druhé straně mi bohužel politická zkušenost v České republice ukázala, že když jste jemný estét a snažíte se debatovat věcně, k volebnímu vítězství to nevede.

Máte jako člen týmu odpovědného za poslední fázi volební kampaně potuchy, na kolik vás doopravdy přijde?
Nemám vůbec žádnou představu, nebyl jsem u rozhodování.

Vás to nezajímá? Vždyť je to zajímavá cifra.
To je zajímavá cifra nikoliv pro mne. Pro mne jsou zajímavá jiná čísla, třeba jestli by takzvaný opt-out vedl k jednomu bilionu korun dalšího dluhu veřejných financí, taková čísla jsou pro mne zajímavá.

Očima Barbory Tachecí

Žádné pikanterie se kolem Vladimíra Špidly nikdy nekonaly a ani návštěva ve studiu iDNES.tv nebyla výjimkou. Tichý, slušný, přemýšlivý. Mírné, ale opravdu jen mírné zvýšení hlasu je zjevně maximální forma násilí, které je schopen. Podle někoho vzácné vlastnosti u politika, podle jiného nevýraznost a suchopár. Vladimír Špidla je prostě všechno, jen ne živel. Ještě dole ve vrátnici jsme vedli nekonečnou debatu na téma odpovědnost politika za rozhodnutí versus vůle lidu. Byť je kandidátem na senátora, absolutně mi nezapadá do agresivního předvolebního stylu české sociální demokracie, i když ten styl hájí. Nehledá jednoduchá volební hesla, nemá rád ani okatá gesta. A tak mne vlastně překvapil, když kývl na náš nápad a před kamerou iDNES.cz předvedl, jak se rozcvičuje před běháním.

Lze podle vás naši současnou vládu stále nazývat nepolitickou a úřednickou?
To nebylo nikdy možné. Protože žádná nepolitická vláda neexistuje. Koncept úřednické vlády je z první republiky - ta byla jmenována prezidentem a neucházela se o důvěru parlamentu. Vláda, která dostane mandát parlamentu, je politickou vládou s plnou odpovědností politické vlády.

Takže i Jiří Paroubek nás tahal za nos, když mluvil o nepolitické úřednické vládě?
No netahal nás za nos. Prostě termín úřednická vláda se používá špatně. I lídři se mohli zmýlit. Mohli mít představu, že politický mandát, který této vládě dali, je daleko užší a omezenější, než jaký si ona nakonec vzala.

Nicméně v tomto kontextu vám nepřipadá nijak zvláštní fakt, že ministr Pecina kandiduje za sociální demokracii?
Ne. Z hlediska ústavního principu je to naprosto v pořádku.

Jiří Paroubek chce po volbách převést oblast sportu přímo pod premiéra - je to dobrý nápad?
Je to jedna z možností. Ten nápad zatím není rozpracován...

Jiří Paroubek řekl, že na sport by dal 1,5 miliardy z výnosů z loterií a zároveň by velké firmy měly povinně odvádět určité procento na sport a kulturu. Když už by měly firmy něco povinně odvádět navíc – a v době krize – proč zrovna na sport?
Tak sport je kulturním fenoménem, je součástí moderní společnosti, zejména masový a mládežnický sport. A tam si dovedu představit, že to má svůj význam.

Ale součástí moderní společnosti je řada jiných věcí, přesto možný budoucí premiér nenavrhuje jejich další podporu z mimořádného zdanění firem.
Je zřetelné, že český sport prochází určitou krizí, která ukazuje, že současný model organizace a financování není schopen ho podpořit. Diskutovat různá možná řešení - proč ne?

Diskutovat určitě. Ale marně v takovém způsobu financování sportu hledám systém či vnitřní logiku.
Logiku má to, že současný model financování sportu se ukazuje jako chybný! Protože prachy ze Sazky jdou do nesmyslné arény a nejdou do sportu.

Aha. Takže správně bychom měli říci, že budete diskutovat o tom, jak firmám odebrat v době krize peníze, které spolkla Sazka Arena?
Berte to jako námět, který není součástí našeho programu.

V Oranžové knize ČSSD mimo jiné píšete o ekologicky odpovědné Evropě jako o svém cíli. Zároveň říkáte, že případné prolomení limitů těžby uhlí v severních Čechách má rozhodnout referendum. Tak chcete budovat ekologicky odpovědnou Evropu, anebo nechat rozhodovat lid?
Žádná komplexní věc nemá tak jednoduché řešení. Pod pojem ekologická Evropa se skrývá přechod k trvale udržitelnému rozvoji, zásadní snížení energetických nároků, ekologicky šetrné využívání zdrojů...

Profil

Vladimír Špidla se narodil 22. dubna 1951 v Praze. Je podruhé ženatý, má dva syny. Kariéra Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. V roce 1989 stál u zrodu Občanského fóra. Do parlamentu byl za sociální demokraty poprvé zvolen v roce 1996. Roku 2001 se stal předsedou ČSSD a o rok později usedl na křeslo premiéra. Obě funkce v roce 2004 opustil a až do roku 2010 působil jako evropský komisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti.

A případné prolomení limitů zapadá do ekologicky šetrného využívání zdrojů?
To v zásadě nemá nic společného. Protože případné prolamování limitů se odehrává na základě celkového kontextu vývoje energetické bezpečnosti České republiky.

Ptám se: je prokázané, že v severních Čechách je horší životní prostředí, které se odráží například ve vyšší úmrtnosti, vyšší úmrtnosti kojenců, častějším výskytu rakoviny a jiných chorob?
Podívejte se, v jižních Čechách je významnější výskyt rakoviny než v severních Čechách. Ale jinak ano, některé z těch věcí, které říkáte, jsou medicínsky doložené. Ale jiná otázka je, jestli vystoupení z uhlí můžete udělat a za jakou cenu.

Nemluvím o vystoupení z uhlí, ale o nerozšiřování těžby.
Já nejsem nadšeným zastáncem prolomení limitů těžby, ale vím dobře, že se pohybuji v určitém kontextu. Jestliže teplárenské uhlí v zásadě dojde asi během pěti nebo šesti let, tak co s tím? Jsme schopni ho nahradit zemním plynem? Jak si s tím poradit? Na tu záležitost nelze nahlížet jen z jednoho zorného úhlu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue