Kocáb předal Fischerovi demisi, odchází s jedním platem odstupného

  • 326
Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb splnil slib a ve vládě definitivně skončil. Rezignaci předal na tiskové konferenci po jednání kabinetu přímo premiéru Janu Fischerovi. Ten jeho práci ocenil. Jelikož Kocáb nebyl ve funkci ani celý rok, náleží mu odstupné jen ve výši jednoho platu.

Kocáb odchází poté, co se Strana zelených rozhodla nepodporovat úřednickou vládu, s níž se neshodne zejména v přístupu k ekologii a zájmům elektrárenské společnosti ČEZ.

"Mezi tyto kroky patří například návrhy krátkodobých protikrizových opatření prosazených tripartitou, zahrnující stavbu jezů na Labi, modernizaci elektrárny Prunéřov podle plánů ČEZ nebo zákaz předkládat potřebný zákon o ovzduší. Završením tohoto trendu bylo bezprecedentní rozhodnutí o personálním propojení v řízení rezortů životního prostředí a zemědělství," vysvětlila strana prostřednictvím tiskového prohlášení.

Podle zelených odvedl Kocáb ve vládě dobrou práci. I premiér Jan Fischer ocenil práci Kocába a uvedl, že se mu s končícím ministrem dobře spolupracovalo. Chvála byla oboustranná, také Kocáb zdůraznil hladkou spolupráci s kabinetem a vyslovil Fischerovi důvěru, že zemi dovede šťastně do voleb.

Kocáb ještě vysvětlil, proč po výzvě zelených neodstoupil hned. Cítil se prý zavázán jak straně, která ho do vlády nominovala, ale také právě premiérovi. Fischer k tomu poznamenal: "Více si vážím mužů, kteří váhají a rozhodnou se zrale než těch, kterým je od prvních vteřin všechno jasné."

Kocábovu demisi přijal i prezident republiky Václav Klaus. "Je připraven pověřit na zbývající necelé dva měsíce do voleb premiéra Fischera, nominovaného do přechodné vlády Občanskou demokratickou stranou, vykonávat funkci ministra pro lidská práva," vzkázala hlava státu po svém mluvčím Radimu Ochvatovi. "Tím bude počet ministrů nominovaných ODS a ČSSD ve vládě vyrovnán."

Již dříve Fischer Kocábovi naznačoval, že by úřad mohl převzít. Kocáb to považoval za dobré řešení (čtěte více o víkendovém vývoji kolem ministerských postů).

Fischerova vláda bez zelených

Už předminulý pátek opustil kabinet ministr životního prostředí Jan Dusík. Odmítl vyhovět premiérovi a urychleně vydat stanovisko k rekonstrukci hnědouhelné elektrárny Prunéřov II.

Podle zelených se v tomto sporu projevil tlak firmy ČEZ a strana se nechce podílet na vládě, dokud premiér firmu nedonutí k ekologičtějšímu plánu na modernizaci elektrárny a nepodpoří zákon proti prolomení těžebních limitů.

Ve vládě jsou teď v zásadě dva uvolněné posty. Dusíkovo ministerstvo svěřil premiér do rukou ministra zemědělství Jakuba Šebesty, kterého vyslala do vlády ČSSD.

To se nelíbí ODS, podle níž získal konkurent v kabinetu silovou výhodu. Občanští demokraté se o víkendu nechali slyšet, že by ministry měli navrhnout zelení. A to i ministra pro lidská práva.

Protože ale SZ návrat do vlády za současné situace odmítá, chce Fischer o dalším postupu ještě tento týden jednat s ODS a ČSSD.

Na tahu je ODS, Fischer čeká odpověď

Fischer prý zatím nedostal od občanských demokratů odpověď na svůj dopis, kterým obě strany v pátek k jednání vyzval. Není to však podle něj nic divného. "Sám jsem žádal, aby odpověď přišla z kraje tohoto týdne," poznamenal.

Sama ODS nyní musí vyřešit, kdo za ni bude na takovém jednání mluvit poté, co minulý čtvrtek nahradil předsedu Mirka Topolánka v pozici volebního lídra místopředseda Petr Nečas. Podle něho o věci rozhodne stranické grémium "v následujících hodinách". Co bude ODS na schůzce požadovat, Nečas vzkazovat Fischerovi přes média nechtěl. Premiér to prý dostane písemně.

Zelení ministři dostanou jeden plat jako odstupné

Kocáb byl jmenován 8. května 2009 a ve funkci strávil necelý rok. Náleží mu tedy odchodné ve výši jednoho měsíčního platu, zhruba 110 tisíc korun.

V případě, že by Kocáb setrval ve funkci ministra pro lidská práva déle než jeden rok, dostal by peněz více.

"Náleží mu odchodné ve výši měsíční částky platu, který příslušel představiteli v posledním kalendářním měsíci skutečného výkonu funkce, k níž se přičte násobek této částky a počtu celých ukončených let výkonu této funkce představitele, nejvýše však čtyř ukončených let," informovala iDNES.cz Martina Přikrylová z tiskového odboru Úřadu vlády.

Na odchodné mají nárok ti ministři, kteří nezastávají jinou ústavní funkci, jako je třeba poslanec či senátor, a ani žádnou funkci další tři měsíce nezískají. Nároky ministrů upravuje zákon o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci.

Stejně vysoké odchodné dostane i končící ministr životního prostředí Jan Dusík. Jemu ale odchodné nevyplatí Úřad vlády jako u Kocába, ale příslušné ministerstvo.

Kdo by měl řídit ministerstvo pro lidská práva?

celkem hlasů: 3930

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 18. dubna 2010. Anketa je uzavřena.

premiér Fischer
premiér Fischer 2456
kandidát zelených
kandidát zelených 719
kterýkoli z ministrů
kterýkoli z ministrů 393
kandidát ODS
kandidát ODS 362
, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue