Nedvěd způsobil na půlmaratonu šílenství. Bylo to fakt fajn, opakoval

• 25
Neběhá za práva žen, ani proti válce ve Vietnamu. Je jako titulní hrdina z filmu Forrest Gump. Bývalému fotbalistovi Pavlu Nedvědovi se prostě běhat chtělo. V sobotu v poledne pobláznil okolí pražského Rudolfina.

Právě tam startoval Pražský půlmaraton, který se ve 12. ročníku poprvé běžel jako zlatý závod Mezinárodní atletické federace IAAF.

Jeden z nejlepších fotbalistů české fotbalové historie se postavil na start společně s dalšími exreprezentanty Vratislavem Lokvencem a Tomášem Votavou. "Spolupracovali jsme, navzájem jsme si pomáhali. V naší skupince všichni běželi takový závod poprvé," řekl Nedvěd.

Z této trojice se utrhl Tomáš Votava, který nadělil kamarádům čtvrthodinu. "Všichni jsme poctivě trénovali. Nikdo to nezdržoval. Měli jsme krizi asi na 18. kilometru," říkal Lokvenc, kterému na rozdíl od profesionálů nevadilo počasí.

běžel slepý, primátor bém i mluvčí prezidenta

Mezi rekordním počtem účastníku Pražského půlmaratonu byli kromě fotbalistů také další známé tváře. Známý sportovec, primátor Prahy Pavel Bém zaběhl solidní čas 1:36,52. "Závod doprovázela skvělá kulisa. Svědčí to o kultuře a životním stylu obyvatelů hlavního města," řekl. Na trati však Bém neměl čas sledovat památky hlavního města. "Nejtěžší chvíle byly od startu až do cíle." Béma hecoval prezident Václav Klaus, který pochoduje na trati Praha - Prčice, ale půlmaraton by nezvládl. Tak za sebe poslal na start mluvčího Radima Ochvata. "Trénoval každý den od šesti do sedmi ráno. Mohl by si dát s Pavlem takový souboj."
Keňan Francis Karanja oběma pohodlně utekl. Slepý běžec se snažil společně se svým bratrem vytvořit rekord mezi nevidomými. Nepovedlo se. "Nešlo to kvůli počasí, ale jsme rádi za pozvání a věříme, že rekord můžeme překonat v budoucnu."

Už když se skupinka v bílých trikách blížila ke startu, lidi tleskali a sbíhali se k bariérám. Kolem Nedvěda, který běžel v černých brýlích a s kšiltovkou, se vytvořilo klubko fotografů a kameramanů. Taková pozornost a šílenství reportérů je k vidění v Hollywoodu.

Když bývalý hráč turínského Juventusu zapózoval objektivům, zmizel v davu startujících. "Lidi, co běželi s náma byli fakt fajn. Moc jsem si to užil," vyprávěl Nedvěd po závodě. Podobně jako na startu oblokopen novináři.

Letošní ročník vytvořil rekord v počtu účastníku. Před startovní čáru se naskládalo skoro devět tisíc závodníků. Mezi profesionály byli rekreační běžci, amatéři, muži i ženy. Houf nohou sem tam doplnila kolečka dětských kočárků a jeden z běžců měl s sebou i psa.

Rozličné úmysly, různé země původu, všechny věkové kategorie - cíl však byl stejný. Doběhnout těch proklatě dlouhých 21,0975 km do finiše. Moment, kdy prezident Václav Klaus odstartoval závod, a chvílí, kdy proběhl startem poslední člověk, dělilo devět minut.

V cíli se někteří skáceli k zemi, jiní se smáli. Druzí zase s velkou úlevou vydechli a zakřičeli si: "Jo! Máme to za sebou, zvládli jsme to!" Jeden mladík se chtěl dozvědet, zda překonal Pavla Nedvěda. "Je až za mnou? No, tak to mě těší. Taky hraju fotbal, tak se aspoň můžu chlubit," radoval se.

Držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy v roce 2003 Nedvěd ztrácel po polovině závodu na keňské vytrvalce na čele skoro půlhodiny. "Je to poprvé v životě, museli jsme opatrně. Ale bylo to fakt fajn," řekl.

Nakonec Nedvědova skupinka doběhla v čase 1:49,44. "Je to dobrý čas, chtěli jsme běžet pod dvě hodiny."

Blonďatý bývalý záložník má za sebou další zkušenost. Byl vytrvalostní závod těžší než fotbalový zápas? "Určitě. Na fotbal jsem byl zvyklý dvacet let. Ale lidi byli fantastičtí. Moc jsem si to užil," říkal Nedvěd zabalený do ručníku v cíli. "Kolena trpí víc," doplnil ho Lokvenc.

Sobotní půlmaraton ale nemá být pro sedmatřicetiletého Nedvěda vrcholem vytrvalostní kariéry. Chtěl by zaběhnout i maraton. Uvidí ho diváci v hlavním měste při květnovém závodě? "Je to velká výzva. Když se stihnu připravit, rád přijedu."

Lokvencovi stačí sobotní zážitek. "Na maraton si netroufnu," řekl.