Tak takhle ne, paní učitelko! Kantoři se filmují a chodí s kůží na web

  • 115
Najít se na tajně natočeném videu na YouTube, to je pro většinu učitelů noční můra. Někteří kantoři si ovšem zvou kameramany do třídy dobrovolně. Nesestříhané záznamy z takzvané virtuální hospitace se pak pověsí na internet, kde učitelé diskutují o plusech i minusech hodiny.

Mezi školami, které se do projektu "virtuální hospitace" přihlásily, je i rokycanské gymnázium. Při hodině angličtiny se tu nechali natočit prváci.

Na úvod hodiny se rozehřáli křížovkou. V tajence zjistili, jaké téma budou probírat - blogování. Potom si poslechli autentické video z YouTube, zopakovali si předpřítomný čas a na závěr si procvičil nabyté znalosti v dialogu se spolužákem.

Celá hodina angličtiny je nyní ke zhlédnutí na portálu Výzkumného ústavu pedagogického. K dnešnímu datu je tam celkem pět hospitací, kromě angličtiny i z hodiny matematiky, biologie, dějepisu a výtvarné výchovy. A postupně mají přibývat další.

školská reforma

Na střední školy letos dorazila školská (kurikurální) reforma. Podle nových osnov se od 1. září učí gymnazisté a středoškoláci v 61 oborech na odborných školách. Podle rámcových vzdělávacích programů se učí už i na ZŠ. Cílem reformy je místo biflování znalostí zpaměti to, aby se žáci naučili komunikovat, vyhledávat informace a samostatně je zpracovávat - a to podle vlastních osnov školy.

Projekt Kurikulum G je zaměřen na podporu učitelů na gymnáziích při zavádění reformy.

Mohou si vyzkoušet virtuální hospitace, svěřit se do péče profesionálních koučů, navštívit semináře nebo využívat internetu.

Cílem je ukázat různé styly výuky. "Pokud je někdo zvyklý v hodině využívat převážně výklad, tak to ukážeme. Natočit ale chceme i takové hodiny, kde budou vidět interaktivnější metody a formy práce," upřesnila Zdeňka Švecová, která má projekt na starosti.

Virtuální hospitace se natáčí v rámci projektu Kurikulum G zaměřeného na výuku na gymnáziích podle nových osnov (více viz box). V budoucnu by se ale mohli dočkat natáčení i učitelé na základních školách. "Taková myšlenka tu je," potvrdila Švecová.

Hodinu okomentuje na webu odborník

U každé hospitace je na webu k dispozici komentář vyučujícího. "Můj celkový pocit z natočené hodiny by se pravděpodobně dal shrnout jednou větou: potřebovala bych ještě jednou tolik času," hodnotí svou hodinu angličtiny Kateřina Picková.

Zároveň hodinu komentuje i odborník. "Otázky v anglickém jazyce byly kladené v rychlém tempu (...) Učitelka okamžitě reagovala na chyby v promluvách studentů a poskytovala správnou odpověď, přesnost projevu byla upřednostněna před plynulostí," hodnotí hodinu Monika Černá, profesorka z katedry anglistiky a amerikanistiky pardubické univerzity.

Černá připomíná, že by učitelka měla poskytnout žákům dostatečný prostor pro přípravu odpovědi. Radí také, že učitelka má nejprve položit otázku a teprve potom určit, který ze studentů odpoví, ne naopak. Nebo nechat na nich, kdo se přihlásí. Minimalizovalo by se nebezpečí, že žák, který má k tématu co zajímavého říci, nedostane příležitost.

Cílem je natočit celkem čtyřicet hospitací. O zájemce zatím nouze není. "Učitelé říkají, že je to pro ně přínosné. Mají možnost získat poměrně širokou zpětnou vazbu. Jednak se uvidí, a také jim k hodině někdo něco řekne," uvedla Švecová.

Plusem je i to, že učitelé využívají internet jako komunikační prostředek. U každé hospitace je diskuse, kde si mohou s kolegy či s veřejností vyměňovat názory a zkušenosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue