Do domu v Ostravě, kde žije osm Romů, vletěla zápalná lahev

  • 1377
Na dům romské rodiny v ostravské kolonii Bedřiška kdosi zaútočil zápalnou lahví. Obyvatelům se podařilo Molotovův koktejl uhasit. Policie případ prověřuje, pachateli hrozí až osm let vězení. Kriminalisté nechtějí incident spojovat s loňským žhářstvím ve Vítkově, ale nevylučují, že se vyšetřování stočí i tímto směrem.

Incident se uskutečnil v noci ze soboty na neděli deset minut před čtvrtou hodinou ráno. Neznámý útočník hodil zápalnou lahev oknem do dětského pokoje, ve kterém spala 14letá dívka. Ta se podle policie vzbudila a oheň uhasila.

Problémy tu nebyly

Zasažená rodina i sousedé nechápou útok zápalnou lahví

"Pachatel hodil lahev oknem v přízemí. Hořet naštěstí nezačalo, protože se lahev nerozbila. Škoda byla vyčíslena na tisíc korun," uvedl ředitel ostravské policie Tomáš Landsfeld.

"Záměr pachatele lze dovodit. V lahvi byla hořlavina první třídy, v případě, že by se rozbila, oheň by zachvátil celé okolí a pravděpodobně by zasáhl osm lidí, kteří v obou částech bydlí," doplnil šéf kriminálky Radovan Vojta.

Hořlaviny

I. třída – bod vzplanutí do 21 ºC (aceton, lehké benzíny)
II. třída – bod vzplanutí nad 21 ºC do 55 ºC
III. třída – bod vzplanutí nad 55 ºC do 100 ºC
IV. třída – bod vzplanutí nad 100 ºC do 250 ºC

Obsah lahve nyní zkoumají specialisté, výsledky by měly být známy do konce týdne. "Netrpělivě čekáme na analýzu, pak se vyšetřování posune dál," podotkl Landsfeld.

Zatím není jasné, kdo předmět do domu rodiny, která bydlí v kolonii Bedřiška, vhodil. Policie případ zatím vyšetřuje jako obecné ohrožení. Pachateli či pachatelům hrozí až osm let vězení.

Případ odsoudil i premiér Jan Fischer. "Nepřijatelné, otřesné, šílené - jsou to akce, které do normální společnosti nepatří. Pevně věřím, že se podaří věc vyšetřit a pachatele najít. To je vše, co teď k tomu můžu říct," sdělil předseda vlády.

Znepokojení vyjádřil i ministr pro lidská práva Michael Kocáb. "Hovořil jsem s náměstkem ministra vnitra Komorousem a ministrem Pecinou, který mě ubezpečil, že udělá vše proto, aby se celá věc vyřešila a to co nejdříve," uvedl.

Útočili znovu neonacisté? Zatím nevíme

"Není důvod se domnívat, že útok spáchali extremisté. Je třeba si uvědomit, že Bedřiška je problémová oblast. V úvahu přichází spoustu motivů," uvedl Landsfeld.

Ikonka internetového serveru neonacistického hnutí Národní odpor.Není ale bez zajímavosti, že internetové stránky neonacistického hnutí Národní odpor používají ikonku zápalné lahve.

Kriminálka kvůli vyšetřování sestavila speciální tým a místní policie posílila hlídky v ostatních lokalitách, kde žijí sociálně slabí. "Nechceme, aby organizovali domobrany," poznamenal šéf policie Landsfeld.

Před tím varuje i předseda občanského sdružení Vzájemné soužití Kumar Vishwanathan, který se v regionu několik let věnuje práci s romskou minoritou.

"Není žádný důvod pro nějaké zoufalé kroky, jako je domobrana a podobně. Chceme situaci uklidnit, aby policie mohla konat svoji práci, protože už ve vítkovském případu dokázala, že je schopná. A díky tomu má i velmi silnou důvěru lidí," uvedl Vishwanathan.

Kolonie Bedřiška.

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © PLANstudio

Kritika: okresní kriminálka případy odkládá

Podle informací iDNES.cz je to od loňského dubna, kdy se čtyři neonacisté pokusili ve Vítkově na Opavsku upálit romskou rodinu, už čtvrtý takový útok.

Za žhářství ve Vítkově hrozí obviněným mužům výjimečný trest, mohou strávit až 25 let ve vězení.

Právní zmocněnec vítkovské rodiny Markus Pape kritizuje postup ostravské policie, která ač deklaruje, že vyšetřování případu nepodceňuje, tak na něj nasadila tým okresních kriminalistů a ne krajských, kteří mají možnost použít lepší operativní techniku a prostředky.

Osada ležící v ostravské čtvrti Hulváky vešla do povědomí veřejnosti v souvislosti s rasistickým výrokem senátorky Liany Janáčkové. Ta na uzavřeném jednání v roce 2006 litovala, že tamní Romové nevycestovali do Kanady.

Senát se později zabýval jejím vydáním k trestnímu stíhání. Janáčkové se ale zastali kolegové, policii ji nevydali.

10 ostravských ghett

V Ostravě existuje podle informací ministerstva práce deset podobných ghett, v nichž žijí převážně Romové. V těchto oblastech může bydlet celkem až 6600 lidí. Většina Romů do nich byla přemístěna cíleně až v posledních letech.

Většina dospělých tam je bez práce, někde dokonce všichni. Rodiny jsou závislé na sociálních dávkách. Obyvatelé mívají nejčastěji maximálně základní vzdělání. V mnohých ostravských lokalitách bují lichva, vyskytuje se prodej drog a závislost na nich, časté bývají i krádeže.


Nejlepší videa na Revue