Milan Hejduk (vlevo) a Darcy Tucker slaví gól Colorada v síti Dallasu.

Milan Hejduk (vlevo) a Darcy Tucker slaví gól Colorada v síti Dallasu. | foto: AP

Hejduk s Rozsívalem gólem přispěli k výhrám, Ovečkin ošklivě fauloval

• 53
V nedělních desíti zápasech NHL se bodově zviditelnili čtyři Češi. Útočník Milan Hejduk byl u dvou gólů (1+1) Colorada, které zvítězilo na ledě Dallasu v poměru 5:3. Bek Michal Rozsíval vsítil rozdílovou branku Rangers v duelu s Philadelphií a forvardi Martin Havlát z Minnesoty (0+2) a Martin Erat z Nashvillu (0+1) sbírali asistence. Lídr bodování NHL Alexandr Ovečkin byl potřetí v sezoně vyloučen do konce zápasu.

Nedělní program National Hockey League otevřel atraktivní duel v odpoledních hodinách zámořského času mezi Chicagem a Washingtonem.

Síly tak poměřili jedni z nejvážnějších kandidátů na finále Stanley Cupu letošní sezony. Blackhawks, druhý celek tabulky Západní konference, si na domácím ledě vypracovali třígólové vedení.

V zahajovací třetině se dvakrát prosadil mladý kapitán Jonathan Toews. Jeho branky ze 7. a 17. minuty však rozdělil jeden závažný moment. Běžela 13. minuta, když napadající Alexandr Ovečkin zákrokem zezadu poslal nebezpečně na mantinel beka Briana Campbella. Ten se nekontrolovaným pádem zastavil o hrazení a v utkání dále nepokračoval.

Ovečkin inkasoval trest ve hře, což se mu stalo už potřetí v letošní sezoně. Zranění Campbella by podle prvních informací mohlo být vážnější a jeho start v dalším průběhu sezony je ohrožen. Na celý incident se můžete podívat na videu:

V prostřední dvacetiminutovce zvýšil vedení Chicaga, které postrádalo zraněného Mariána Hossu, zkušený John Madden. Washington tak nastupoval do třetí třetiny za stavu 0:3 a navíc bez lídra bodování NHL a zároveň kapitána.

Hostující Capitals ovšem ukázali, proč jsou momentálně nejlepším celkem NHL. V 46. minutě vykřesal jiskru naděje Brooks Laich a v 48. minutě se v rozmezí pouhých 13 vteřin prosadili Nicklas Bäckström a Eric Fehr. Švédský centr Bäckström si navíc gólovou radost zopakoval i v prodloužení, díky čemuž první jistý účastník play-off letošní sezony zámořské soutěže zvítězil po senzačním obratu 4:3PP.

Hejduk byl u dvou gólů Colorada

Povzbuzeni čtvrteční domácí výhrou nad Floridou v poměru 3:0 hokejisté Colorada zavítali na led Dallasu a dokázali potvrdit roli lépe postaveného mužstva Západní konference triumfem 5:3.

Skóre duelu otevíral svou 18. brankou sezony český střelec Milan Hejduk. Pardubický odchovanec se navíc asistencí podílel i na druhé trefě Avalanche z hole Darcy Tuckera.

Hostující hokejisté rozhodli o svém triumfu v závěru druhé třetiny, kdy nejprve Paul Stastny vyrovnal průběžný stav na 3:3 a obrat skóre následně zařídil talentovaný mladík Chris Stewart. V 53. minutě pak náskok pojistil svým druhým zásahem Stastny.

Colorado zvítězilo, přestože Dallas byl ve střelecké statistice výrazně aktivnější - 51:22. Skvělý výkon podal gólman Craig Anderson, který na nulu proti Panthers navázal 48 zákroky a právem byl vyhlášen první hvězdou střetnutí.

Rozsíval dal rozdílovou branku Rangers

Obránce Michal Rozsíval není častým střelcem. V nedělním duelu s Philadelphií se trefil teprve potřetí v sezoně, přičemž šlo dokonce o branku rozdílovou. Rangers vyhráli nad divizním rivalem 3:1.

První hvězdou utkání se nicméně český zadák nestal. Přednost totiž právem dostal bouřlivák Sean Avery, jenž odpoveděl na předchozí zařazení mezi nahrající náhradníky zlepšeným výkonem korunovaným dvěma góly.

Rangers díky vítězství ztrácí z deváté příčky na poslední postupovou pozici Východní konference okupovanou Bostonem jeden bod. S Flyers se svěřenci kouče Johna Tortorelly střetli poprvé od 21. ledna, kdy duel poznamenala bitka Daniela Carcilla s hvězdným Mariánem Gáboríkem.

"Když chcou hrát silový hokej, my se jim přizpůsobíme," řekl po zápase newyorský forvard Brandon Dubinsky, jenž v závěru duelu shodil rukavice v souboji s kapitánem Philadephie Mikem Richardsem:

Pavelec předvedl 32 zákroků proti Phoenixu

Od olympijské přestávky dostal český gólman Ondřej Pavelec v neděli teprve svou druhou šanci z osmi posledních zápasů Atlanty. V domácím klání proti Phoenixu nepodal špatný výkon, když v řádné hrací době a prodloužení pochytal celkově 32 z 34 ran soupeře.

V následných nájezdech byli ovšem úspěšnější Coyotes a odsoudili tak Thrashers k šesté porážce v řadě. Z úvodních tří dvojic se prosadili jen domácí Rich Peverley a Pavelce překonal krajan Radim Vrbata. Rozdílovou tak byla až čtvrtá série, kdy neuspěl Clarke MacArthur a proti českému brankáři se radoval hostující bek Adrian Aucoin.

V sestavě vítězného týmu scházel zraněný veterán Robert Lang. Utkání navíc nedohrál ani další český centr, Martin Hanzal. Klub zatím ohledně jeho stavu nezveřejnil žádné bližší informace.

Pittsburgh ztratil Malkina a málem i Crosbyho

Hokejisté Pittsburghu sice po výsledku 2:1 vyválčili dva body, nedělní utkání s Tampou Bay ovšem přineslo do tábora obhájců Stanley Cupu také velké ztráty.

Kvůli zranění v průběhu druhé třetiny odstoupil král bodování loňské sezony Jevgenij Malkin. Ruský reprezentant nešťastně inkasoval ránu pukem od spoluhráče Krise Letanga. Závažnost jeho zranění bude ohodnocena během pondělního vyšetření.

Penguins v zápase navíc málem přišli i o kapitána Sidney Crosbyho, kterého nebezpečně fauloval Steve Downie:

Los Angeles - Nashville 2:3 (1:1, 0:0, 1:2)
9. Kopitar, 46. Brown - 5. Sullivan, 47. Wilson (Erat), 57. Hörnqvist. Střely na branku: 20:31. Diváci: 18.118.

Dallas - Colorado 3:5 (1:1, 2:3, 0:1)
26. a 28. Segal, 15. Benn - 32. a 53. Stastny, 11. Hejduk, 25. Tucker (Hejduk), 34. Stewart. Střely na branku: 51:22. Diváci: 16.246.

NY Rangers - Philadelphia 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
22. a 55. Avery, 25. Rozsíval - 5. Briere. Střely na branku: 21:18. Diváci: 18.200.

NY Islanders - Toronto 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)
3. Jackman, 9. Park, 39. Nielsen, 58. Moulson - 1. Kuljomin. Střely na branku: 32:27. Diváci: 12.804.

Vancouver - Calgary 3:1 (3:0, 0:0, 0:1)
2. D. Sedin, 8. Kesler, 17. H. Sedin - 52. Regehr. Střely na branku: 28:33. Diváci: 18.810.

Atlanta - Phoenix 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 2:1 - 0:0)
41. Afinogenov, 54. Antropov - 26. Lombardi, 51. Stempniak, rozh. nájezd Aucoin. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celý zápas, z 34 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 94,1 procenta. Střely na branku: 41:34. Diváci: 15.914.

Minnesota - St. Louis 4:2 (3:0, 1:1, 0:1)
2. Brunette, 14. M. Koivu (Havlát), 19. Latendresse (Havlát), 35. Miettinen - 38. Berglund, 47. P. Kariya. Střely na branku: 20:38. Diváci: 18.580.

Chicago - Washington 3:4 v prodl. (2:0, 1:0, 0:3 - 0:1)
8. a 17. Toews, 27. Madden - 48. a 64. Bäckström, 46. Laich, 48. Fehr. Střely na branku: 23:30. Diváci: 22.289.

Anaheim - San Jose 4:2 (3:0, 0:0, 1:2)
4. Perry, 8. Selänne, 20. Višňovský, 59. Ryan - 50. J. Thornton, 60. McGinn. Střely na branku: 33:33. Diváci: 16.317.

Tampa Bay - Pittsburgh 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)
29. Lecavalier - 43. Dupuis, 46. Gončar. Střely na branku: 22:39. Diváci: 20.230.