Nacionalisté pochodovali Bratislavou, vzpomínali na Tisa a fašistický stát

  • 160
Na pět set pravicových radikálů se sešlo v Bratislavě, aby si připomněli 71. výročí vzniku válečného slovenského státu. Z Hodžova náměstí se vydali k hrobu tehdejšího prezidenta Jozefa Tisa. Před začátkem akce se na stejném místě sešlo také několik stovek odpůrců fašismu. Pro podezření ze spáchání přestupku zadržela policie šest lidí.

Demonstraci proti totalitě a fašismu přišli před prezidentský palác podpořit lidé všech věkových kategorií, píše server SME.sk. Přinesli si s sebou také květiny. Nechyběli mezi nimi někdejší disident Fedor Gál či režisér Dušan Trančík.

Demonstrace proti pochodu nacionalistů Bratislavou. (14. března 2010)

Ve 14 hodin je před sídlem hlavy státu vystřídali sympatizanti válečného státu, který vznikl 14. března 1939. Po příchodu na Hodžovo náměstí zazpívali píseň "Hej, Slováci" a pozdravili se válečným pozdravem "Na stráž".

Kvůli němu loňský pochod policie rozehnala, tentokrát nezasahovala. Podle policejního viceprezidenta Stanislava Jankoviče řečník pozdrav nepoužil k vyprovokování davu, ale právě jako připomínku minulé demonstrace.

Nacionalisté si v Bratislavě připomínali 71. výročí vzniku slovenského státu. (14. března 2010)

Před několik set extremistů oděných v černé poté předstoupili zástupci sdružení Slovenská pospolitost, kteří ve svých projevech připomínali Slovenskou republiku. Kritizovali také přistěhovalce a menšiny, vlajku Evropské unie označili za okupantskou.

Poté se dav přemístil na Martinský hřbitov, kde je pochován někdejší prezident Jozef Tiso, jenž byl po válce odsouzený k trestu smrti.

Cestou je doprovázeli policisté, kterých bylo v ulicích Bratislavy na pět set. "Obě skupiny od sebe oddělili, takže byl po celou dobu naprostý klid," popsal iDNES.cz reportér SME.sk.

Akci příznivců válečného státu odsoudil slovenský vicepremiér Dušan Čaplovič, který prosazuje nulovou toleranci vůči myšlenkám xenofobie, rasismu a antisemitismu.

Pravicoví extremisté se na pochod Bratislavou vydávají pravidelně. Loni je policie rozehnala, protože propagovali fašismus. Několik lidí, včetně vůdce Slovenské pospolitosti Mariána Kotleby, tehdy také zadržela. (viz článek o loňské akci extremistů)

Slovenský stát vznikl 14. března 1939, den předtím, než nacisté na několik let rozbili zbytek Československa a okupovali české země.

Na území dnešního Slovenska okleštěném o jižní část obsazenou Maďarskem existoval až do roku 1945 a fakticky byl vazalem nacistického Německa. Definitivně zanikl 4. dubna 1945, kdy Bratislavu dobyla sovětská armáda.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue