Tisíc neviditelných stíhaček dobude světový trh, věří ruský Suchoj

  • 31
Ruská firma Suchoj chce vyrobit až tisíc moderních stíhaček páté generace Suchoj PAK FA během příštích 40 let. Podle šéfa společnosti Michaila Pogosjana jich 200 nakoupí Indie, dalších 200 dostane ruská armáda a zbylých 600 bude prodáno "někde jinde". Vývoj letounu má být dokončen do pěti let.

Pogosjanova slova lze chápat tak, že se Rusko, druhdy stát kymácející se v ekonomických potížích, opět hlásí o roli předního exportéra zbraní.

Pogosjan, který je v Indii jako člen ruské vládní delegace vedené premiérem Vladimirem Putinem, je přesvědčen, že odbyt pro takové množství letounů prozatím označovaných Suchoj PAK FA existuje. "Vyrobíme-li jich přes tisíc, trh na to bude připraven," řekl v Dillí novinářům.

"Máme všechny důvody věřit, že žádná silná konkurence na světovém trhu nebude," dodal Pogosjan. O letouny už v minulosti projevil zájem Vietnam a Libye.

Co ruský zbrojař označuje za "světový trh" nicméně tak úplně světem není. Například země NATO si kvůli kompatibilitě pravděpodobně budou pořizovat spíše stroje F-35 Lightning II nebo jiné stíhačky západní provenience. O lightningy mají zájem také další bohatí zákazníci, třeba Izrael nebo Austrálie.

Rusové si ale věří. Šéfkonstruktér firmy Suchoj Alexandr Davyděnko nedávno řekl, že při vývoji modelu PAK FA konstruktéři vycházejí ze simulovaných soubojů s americkými stíhačkami. "V poměru ceny a výkonu budeme daleko lepší než USA," řekl Davyděnko. Podle odborníků ale musí nová stíhačka provést ještě zhruba 2 000 testovacích letů, než bude zahájena sériová výroba.

NOVÝ SUCHOJ POPRVÉ LETĚL

Čtěte více o testu stíhačky, která má konkurovat F-22

Své neviditelné stíhačky chce Rusko vyrábět ve společném rusko-indickém podniku. To podle analytiků citovaných dnes agenturou Reuters může vyvolat nervozitu indického souseda Číny. Pogosjan dnes řekl, že smlouva o společném podniku je stále v jednání.

Čína by se podle něj mohla pustit do vývoje konkurenčního stroje, ale musela by udělat "obrovský kus práce", aby její produkt v soutěži s ruským letounem obstál.

RUSKÉ OBCHODY S INDIÍ

Ruský premiér Vladimir Putin v Indii nyní dohlédl na podpis více než desítky dohod mezi oběma státy, které se týkají indického jaderného, vesmírného a obranného sektoru; jejich celková hodnota je odhadována na deset miliard dolarů.

Mezi dohodami je i smlouva o koupi 29 stíhaček typu MiG-29/KUB v hodnotě zhruba 1,5 miliardy dolarů (27,8 miliardy korun) a dodávka 40 moderních víceúčelových stíhacích letounů Su-30MKI.

V jednání je rovněž dohoda o založení společného podniku na výrobu stíhacího letounu páté generace T-50, který vyvíjí koncern Suchoj. Pogosjan dnes novinářům řekl, že Indie by mohla nakoupit až 200 těchto strojů.

Podle členů ruské delegace se při dnešním jednání podařilo vyřešit problém kolem prodeje starší přestavěné ruské letadlové lodi Admiral Gorškov.

Při příležitosti Putinovy návštěvy v Indii bylo rovněž oznámeno, že Rusko v Indii v nejbližších letech vybuduje až 16 jaderných reaktorů, které tam budou využity k výrobě elektřiny.

Rusko, které má od 50. let minulého století s Indií velmi úzké vztahy, zajišťovalo této zemi 70 procent veškerého vojenského vybavení. V posledních letech se ale Indie začala při obstarávání zbraní a dalších vojenských dodávek obracet i k dalším státům, především Izraeli a USA.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue