Japonsko zadrželo aktivistu, který se dostal na palubu velrybářské lodi

  • 18
Novozélandský ekologický aktivista, který se v půlce února neúspěšně pokusil zadržet kapitána japonské velrybářské lodi za to, že se kvůli němu před časem potopilo plavidlo aktivistů, skončil ve vazbě. Japonské úřady ho zatkly ihned poté, co velrybářská loď dorazila do přístavu.

Čtyřiačtyřicetiletému aktivistovi Petru Bethunovi se 15. února podařilo vyšplhat na palubu lodi Shonan Maru 2, která se plavila v arktických vodách. V plánu měl zadržet kapitána lodi a předat mu účet na tři miliony dolarů (asi 57 milionů korun) za své plavidlo, které se po nešťastné srážce s touto velrybářskou lodí dříve potopilo. (čtěte Rychlá loď aktivistů se po srážce s velrybáři potopila za pár minut)

K žádnému většímu incidentu však na palubě rybářské lodi nedošlo. Posádce se Bethuneho podařilo rychle zpacifikovat. Při návratu lodi do přístavu v Tokiu zatkla aktivistu, který je členem americké skupiny Sea Shepherd, japonská pobřežní stráž.

Na jeho příjezd v přístavu čekali novináři a hrstka příznivců lovu velryb, kteří Bethuneho na svých transparentech nazývali ekoteroristou. Aktivistovi teď hrozí obvinění z nezákonného proniknutí na loď. Pokud ho soud uzná vinným, může strávit až tři roky za mřížemi nebo zaplatit pokutu až 100 tisíc jenů (téměř 21 tisíc korun).

Lov velryb pro obchodní účely zakazuje mezinárodní moratorium z roku 1986. Japonsko však v lovu pokračuje v rámci údajného vědeckého programu, maso však podle agentury Reuters většinou končí na talíři.

Austrálie v únoru Japonsko vyzvala, aby do listopadu svůj údajně výzkumný program, při kterém každoročně zabije v antarktických vodách stovky velryb, zastavilo. Tokiu prý jinak hrozí žaloba u mezinárodního soudu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue