Železničáři měli hodně důvodů, proč se Duška zbavit. Ilustrační foto. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Železničáři v roce 2007 vyhodili Duška z odborů, soudí se s ním o statisíce

  • 30
Odborář Jaromír Dušek, který se v posledních dnech proslavil výroky o homosexuálech u Českých drah, by měl se svými kolegy z železničních odborů problémy, i kdyby své urážky nevyřkl. Před třemi lety ho železničáři vyhodili a soudí se s ním o statisíce korun. Píše to týdeník Ekonom.

V roce 2007 Duška vyhodili ze sdružení železničářů (OSŽ), které je nejsilnějším dopravním odborovým svazem se sedmdesáti tisíci členy. Založil pak Svaz odborářů služeb a dopravy.

Železničáři měli hodně důvodů, proč se Duška zbavit. "Ve hře je stále asi devět trestních oznámení a pět žalob, které jsme na pana Duška podali," řekl listu výkonný tajemník OSŽ Petr Bazger. Dušek ale tvrdí, že všechna trestní oznámení už policie odložila a tři z pěti žalob dopadly v jeho prospěch.

Stále se ale projednává žaloba, podle níž měl Dušek doplatit nájemné na tržní úroveň z odborářského bytu, který kdysi sám sobě pronajal v Praze-Bohnicích. Za byt platil do loňska, tedy i v době, kdy nebyl členem OSŽ, jen 600 korun měsíčně. Železničáři teď po něm chtějí doplatit 230 tisíc korun. "Šlo jen o ateliér, žádný byt. Stejné podmínky měli i další lidé z vedení OSŽ," reaguje Dušek.

Dušek: Dráhy uplácejí železničáře

Odborář má u bývalého svazu i další vroubky. Týkají se správy a rekonstrukce odborářských hotelů. Především Lesní chaty v Kořenově a Oddechu v Peci pod Sněžkou. Tam prý Dušek například nechal proplácet práce, které nikdy nebyly provedeny. Škoda byla vyčíslena na deset milionů korun.

Konkurenční odborářští bossové vyčítají Duškovi i to, že léta platil nejmenovanou PR agenturu, což stálo OSŽ 130 tisíc korun měsíčně. "Do té agentury šly miliony korun," tvrdí Bazger, který si myslí, že Dušek dnes těžce nese, že přišel o některé zdroje svých příjmů.

Na druhou stranu Dušek obviňuje OSŽ, že vztahy s Českými drahami mají pouze materiální podstatu, což je prý i důvod, proč odbory ustoupily od stávky v dopravě. "Management Českých drah všemožnými způsoby vedení OSŽ uplácí," tvrdí Dušek. Jako příklad uvádí, že trio zástupců OSŽ v dozorčí radě drah dnes pobírá 30 tisíc korun za jedno zhruba čtyřhodinové zasedání. A to se koná každý měsíc.