Dnešní politici mi připadají vyprázdnění a beze snů, míní Zeman

  • 139
Miloš Zeman se po letech vrací do politiky. Když neuspěje a jeho strana se ve volbách nedostane do parlamentu, vrátí se prý na Vysočinu. Na sjezdu, který ho zvolil do čela Strany práv občanů, byl svými spolustraníky obdivován. "Musíte si dát pozor, abyste nezpychla," okomentoval svůj pocit z tohoto obdivu v rozhovoru s Barborou Tachecí.

Já se těším, že se zbavím nutnosti komunikovat s novináři – řekl jste v roce 2002, když jste opouštěl politiku. Ti blbci jsou vám teď dobří, když jde o úspěch partaje?
Podívejte se, blbci jsou především ti političtí komentátoři, kteří radí politikům, jak by to dělali, kdyby to uměli. Nevzpomínám si ale, že bych řekl, že sportovní novinář je blbec.

Teď vážně, prosím. Je to velké sebezapření odpovídat na dotazy lidem, kterých si nevážíte?
Třeba vás si vážím, mimo jiné i proto, že nejste politický komentátor. Nikdy bych nedělal rozhovor s lidmi typu Bohumila Doležala, Karla Hvížďaly a několika dalších, které pokládám za velmi hloupé, ale proč bych nedělal rozhovor s vámi?

Teď jste mi dal trochu polibek smrti. Obávám se, že mezi kolegy nebudu moc za hvězdu, když mě pochválil Zeman.
Dovolte, abych vám ocitoval klasika: chválí-li vás nepřítel, přemýšlejte, co jste udělala špatně. Kdo to řekl? Klement Gottwald.

Napadlo mne, že jste to udělal schválně. Proslul jste mimo jiné tím, jak ostře jste tituloval lidi, kteří vám nesedli. Jak byste v jedné větě otituloval sám sebe?
Člověk, který se dře proto, aby nemusel pracovat.

Poslední sázka

Když se jeho strana nedostane po červnových volbách do parlamentu, odejde MILOŠ ZEMAN zpátky na Vysočinu. Alespoň to tvrdí. Říká tomu poslední sázka. Autobus Zemák a Miroslav Šlouf mu mají pomoci, aby sázku vyhrál.

Sám sebe neurážíte?
Bylo by jednodušší, kdybych byl rovnou lenoch a nezastíral to někdy až příliš intenzívní prací.

Podle očitých svědků na vašem kongresu se spousta lidí odvolávalo na vaše slova, na vaše myšlenky – jaký je to pocit, být takto obdivován?
Musíte si dát o to větší pozor, abyste nezpychla. A musíte si umět udělat legraci sama ze sebe, protože když to neumíte, nemáte právo dělat si legraci z těch druhých.

Nezavánělo vám to na vašem sjezdu budováním onoho nechvalně známého kultu?
Kdybych ho budoval sám, jako ho budoval například Josif Vissarionovič Stalin, tak ano, ale já před ním naopak varoval.

Ale ti ostatní ve vaší straně ho budují. Nevadí vám to?
Neříkal bych vadí, nevadí. Je to v každém případě lepší, než kdyby mi ti lidé ve svých projevech systematicky nadávali, to uznejte.

Od začátku roku se Straně práv občanů - zemanovcům podařilo vybudovat řadu poboček, kanceláří, pověsit řadu plakátů. Na kolik to všechno přišlo, kolik jste zatím proinvestovali peněz?
Myslím, že kolem jednoho a půl milionu. Nemám detailní přehled o našich financích, podepisuji všechny smlouvy, většinou na patnáct, maximálně dvacet tisíc korun, ale je jich hodně. Obamovský model.

To jste musel podepsat i smlouvy s těmi nejvíce kritizovanými sponzory, pány Šloufem a Nejedlým, ale ...
Samozřejmě.

... když jste byl tázán na sponzorství pana Nejedlého, tak jste řekl, že o tom nic nevíte. Byla jsem zmatena.
Samozřejmě, že nevěděl, ale pak jsem si to ověřil a byl jsem jediný a první, kdo řekl dokonce přesnou částku, čtyři sta tisíc korun. Jestliže si myslíte, že tato částka může zachránit stranu ve volbách, máte poněkud zkreslené představy o nákladech na volební kampaň.

Jejíma očima

Mluvit s ním je stejně zábavné, jako tomu bylo před lety. Nutí vás být ve střehu každou vteřinu. Má i stejné fígle: dá vám do pusy něco, co jste nikdy neřekli, a pak to vyvrátí. Zkouší vás z autorství citátů. Mistrně vás odvádí od merita otázky. Tak mistrně, že leckdy zapomenete, nač jste se ptali. Párkrát naznačí, že nepatříte k žádným mozkovým tryskáčům. Mnohokrát naznačí i to, že nejste na rozhovor dobře připraveni. Svoji odpověď umí bleskurychle přetavit v otázku, a když na tuhle hru skočíte, vážně z vás blbce udělá. To všechno umí a dělá Miloš Zeman. S mnoha jeho názory mohu nesouhlasit, ale po pravdě neznám mnoho chytřejších, bystřejších a vtipnějších českých politiků. Což platí i v momentě, kdy je jeho chůze ze schodů o poznání pomalejší, než jak si ji pamatuji.

Já jsem nic takového neřekla.
Ale řekla jste, že to byly kritizované sponzorské dary, a já se ptám proč. Jsou sponzoři, kteří dávají stranám například jedenáct milionů a nikdo je nekritizuje.

To je z vaší strany bezpochyby jen řečnická otázka, protože víte, proč toto sponzorství bylo kritizováno. Jeden z pánů je ředitelem české pobočky Lukoilu, druhý je či byl lobbistou pro Lukoil. A to jistě může dělat dojem, že Lukoil chce proniknout k jedné straně blíž.
Zaprvé to Lukoil oficiálně dementoval. Zadruhé je to ze soukromých úspor pana Novotného, který je zjevně dobře Lukoilem placen. A konečně za třetí jste užila slovo lobbista jako tak trochu pejorativní výraz.

Vůbec ne.
Lobbista je ve Washingtonu úctyhodné povolání, je tam čtyřicet tisíc lobbistů, v Bruselu patnáct tisíc.

Neznám případ, že by washingtonský či bruselský lobbista - což je bezesporu normální povolání - byl zároveň poradcem šéfa strany nebo organizátorem kampaně politické strany.
Miroslav Šlouf jedním z organizátorů kampaně bezpochyby je, stejně jako jím byl v roce '96, '98 a 2006. Je velitelem pětičlenné posádky autobusu Zemák.

To nic nemění na tom, že je nemožné, aby se někdo, kdo se profesionálně věnuje lobbingu, také věnoval konkrétní pomoci jakékoliv politické straně, a ještě navíc měl jako poradce velmi blízko k šéfovi té strany.
Vy byste zřejmě chtěla, aby člověk, který je lobbistou, nedělal nic jiného, ale uznejte, že jeho život by potom byl velmi nudný.

Život lobbisty mne zajímá minimálně, ale jde mi o samotný princip. Jsou nějaká zaměstnání, která nejsou slučitelná. Tak jako nelze být současně předsedou strany a politickým komentátorem v nezávislém deníku ...
...
proč ne? To nějaký zákon zakazuje?

Ne. Myslím, že náš život není řízen jen zákony. Myslím, že se chováme podle toho, co považujeme za slušné, normální a co nikoliv.
Já na rozdíl od vás si umím představit předsedu strany, který je současně politickým komentátorem. Třeba Bohumil Doležal byl místopředseda Liberálně demokratické strany, která potom zkrachovala, a potom mu nezbylo nic jiného než se stát komentátorem.

Potom, pane předsedo.
Nejen že to nezakazuje zákon, ale bylo by dobré, abyste řekla: je to můj názor, nikoliv obecné maximum slušnosti. Nevidím důvod, proč by politický komentátor nemohl být předsedou nebo místopředsedou strany, i když při současné úrovni našich politických komentátorů se obávám, že by tato strana brzy zkrachovala.

Myslíte si poctivě, že je-li nějaký lobbista - kterého platí firma nebo firmy za služby, což je v pořádku -taky poradcem šéfa politické strany, že mu tento lobbista nenašeptává věci, které jsou především v souladu se zájmy té firmy, za kterou lobbuje?
Miroslav Šlouf byl léta šéfem mých poradců, kterých bylo asi patnáct. Za celou dobu mi nenašeptával, co mám dělat ve vztahu k jakékoliv firmě. Protože úkolem těchto poradců je udělat výtah z materiálů, se kterými chodí politik na vládu.

A teď si představuji, že by se ty materiály třeba týkaly Lukoilu a poradce by vám k nim měl říci svůj názor.
Ne ne, on kontroluje ty výtahy.

Takže poradci nejsou od toho, aby radili, oni dělají takovou novinářskoelévskou práci.
Umět dobře zestručnit materiál je práce nesmírně intelektuálně náročná.

A vás nikdy nezajímají názory pana Šloufa na věci, které se týkají chodu země?
Tak on mi teď bude radit, jakou trasou má Zemák jet, a to ještě na základě dohody s krajskými představiteli strany. Jsem velmi rád, že považujete Mirka Šloufa za atraktivní téma našeho rozhovoru, jenom vás upozorňuji, že v životě na něj nebylo podáno trestní oznámení, že v životě nebyl trestně stíhán, natož odsouzen. Já považuji tuto kampaň proti němu za naprosto komické dílo závistivých blbečků.

Politik Miloš Zeman při rozhovoru s Barborou Tachecí

Je mi jedno, co pan Šlouf. Jde mi výhradně o to, jestli vy považujete za normální, když lobbista, který kope za svoji firmu, obor, kohokoliv, kdo mu platí, je oficiálně blízko u politika, který mu naslouchá. Žádný zákon to nezakazuje a mně to přijde zvrácené.
Budu poslouchat názory pana Šloufa, pokud jde o to, na kterém náměstí ve Slaném nebo v Kladně máme zaparkovat. Pokud to chcete označit za lobbistické názory, prosím. Ale uvědomte si, že my všichni jsme lobbisti, jenom si to někdy nepřiznáváme.

Držíme se zásady, že nenávist není programem, a do vzedmutých politických emocí chceme vnést věcnost a racionalitu - píše se v jednom z vašich dokumentů. Vrací se jiný Miloš Zeman, který už nebude mluvit o stádech tupců, idiotech, blbcích, novinářských kurvičkách?
Citujte mne přesně: špinavých kurvičkách jsem řekl. Ne, starého psa novým kouskům nenaučíš. Já za slušnost v politice považuji schopnost uzavřít dohody a zejména je dodržet. Dodržet dané slovo. Podrazák, který nedodržuje dohody, může mluvit spisovnou češtinou a bez vulgarismů, a přitom to může být hajzl.

V roce 2002 jste taky řekl, že Václav Klaus je jediný silný protihráč, kterého jste v politickém životě České republiky potkal, a všichni ostatní byli stádo šašků. Dnes jsou v politice nějací silní protihráči, nebo pořád jen šašci?
Já bych samozřejmě ještě doplnil Josefa Luxe, ale ten už bohužel nežije, a proto je možné o těch ostatních mluvit poněkud ostřejším tónem. Dnešní čeští politici mi připadají vyprázdnění. Vzpomeňte si na Martina Luthera Kinga: mám svůj sen. Každý politik má mít svůj sen. Nekritizuji, jaký ten sen má být, pravicový, nebo levicový. Kritizuji politiky, že ti, co ho měli, ho ztratili a nyní už mají jen touhu udržet se ve svých funkcích.

Václav Klaus ho neztratil?
Neztratil. Právě proto se rozešel s ODS, která ten sen ztratila.

Myslíte si, že kdyby došlo ke změně systému volby prezidenta, mohl by Václav Klaus potřetí kandidovat?
Mám pocit, že by se musel změnit ještě jeden článek ústavy. Když to někdo navrhne, lze o tom diskutovat. Ale pokud vím, nikdo to nenavrhl.

Vy to nenavrhnete?
Zatím jsem o tom neuvažoval a je mi to jedno.

Teď, když jste v Praze, žijete společně s manželkou?
Samozřejmě. Ale já s ní žil celou dobu. V Praze jsem byl častěji, než se naše zejména bulvární noviny domnívaly. A moje dcera mne potěšila, když si na gymnáziu jako téma eseje vybrala zrovna svého otce, to každého tátu zahřeje.

MILOŠ ZEMAN

Politik Miloš Zeman při rozhovoru s Barborou TachecíNarodil se 28. září 1944 v Kolíně. Je podruhé ženatý; má dvě děti. V roce 1969 absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Od roku 1968 byl členem komunistické strany (KSČ), odkud byl 1970 vyloučen. V témže roce také opustil práci pedagoga na VŠE. Od roku 1971 působil jako pracovník tělovýchovných podniků Noctua, Technosport, Sportpropag. V letech 1985 až 1989 pracoval ve Výzkumném ústavu ekonomiky, odkud přešel do Prognostického ústavu Československé akademie věd. Poprvé byl zvolen poslancem v roce 1990, a to za Občanské fórum. Od roku 1992 byl členem sociální demokracie a o rok později byl zvolen jejím předsedou. Do křesla předsedy parlamentu usedl v roce 1996 a funkci opustil o dva roky později, kdy se stal premiérem. V roce 2002 jeho vláda podala demisi a o pět let později opustil sociální demokracii. V roce 2003 neúspěšně kandidoval na funkci prezidenta. Koncem loňského roku se stal předsedou přípravného výboru Strany práv občanů. Nyní je v čele strany.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue