Doporučujeme

OJ! Slovenští fanoušci sledují semifinálové utkání proti Kanadě na náměstí SNP v Bratislavě. | foto: ČTK

• 15
Češi něco podobného prožívali před dvanácti lety. Tehdy při putování českých hokejistů olympijským turnajem v Naganu lidé nechodili do práce, děti se ve školách neučily a náměstí zaplavily tisíce fanoušků. Hokejové šílenství nyní zavládlo za českou východní hranicí.

Slovákům však nepřál brzký začátek zápasu. Semifinále s Kanadou odstartovalo v sobotu ráno ve 3:30 SEČ, přesto velkoplošné projekce ve dvou městech byly.

"Báli jsme se rušení nočního klidu, ale nakonec jsme povolili vysílání zápasu Kanada - Slovensko na náměstí SNP," řekla Beatrice Szabová, mluvčí primátora hlavního města Bratislavy. Organizátoři se museli zavázat, že nebudou rušit bohoslužbu v nedalekém kostele, ani pacienty v nemocnici.

Kanada - Slovensko

vše o semifinále. Čtěte: souhrn utkání x minutovou reportáž x o prvním gólu Kanady x o náporu Slováků v závěru

Druhým městem, kde se utkání promítalo, byl Martin.

Tam se dokonce městští úředníci snažili domluvit s majiteli občerstvení, kteří by pro fanoušky připravili "něco na zahřátí."

V ostatních slovenských městech připravovali veřejné promítání jen v případě postupu do finále.

I tak se ale zaplnily hospody a bary, které také nachystaly "štartovacie poldeci," tedy panáka zadarmo.

Další ohlasy ze Slovenska

Aby toho nebylo málo, kromě ranního začátku semifinále trápilo Slováky i počasí. V Bratislavě bylo šest stupňů nad nulou a mírně pršelo.

To nevadilo zhruba dvěma tisícům mladých lidí, kteří oblečení do dresů a s národními vlajkami přišli do hlavního města na náměstí SNP fandit.

Podívejte se, jak se fandilo v hlavním městě na náměstí SNP

Jenže už po první třetině jim nebylo do smíchu. Slovenští hokejisté neustáli kanadský nápor a po první třetině prohrávali 0:2. I když se jejich výkon ve druhé třetině zlepšil, inkasovali potřetí. "Je mi zima a ráno musím jít do práce. Jdu domů," řekla zklamaně jedna z fanynek a odešla.

Následovaly ji stovky dalších. Ale asi netušili, jakou chybu udělali...

Hokejisté v posledních minutách sahali po vyrovnání. "Góóól! Góóól! Slovenskooo, Slovenskooo, heja heja heja Slovensko!" křičeli nadšením lidé na náměstích i v barech. Střelec druhé branky Michal Handzuš potěšil hlavně krajany z Bánské Bystrice, kde tamnímu rodákovi a jeho spoluhráčům drželi palce v Kapitol Pubu na náměstí.

Podívejte se na slovenské řádění fanoušků v Popradě

V infarktovém závěru fanoušci hypnotizovali puk, který se ne a ne dostat za brankáře Roberta Luonga. Vytoužený "ještě jeden" nepřišel ani po obrovské šanci Pavola Demitry v posledních vteřinách.

Slováci reagovali různě. Někteří zapíjeli žal, rozkopávali koše a rozbíjeli skleněné flašky. Jiní tleskali skvělému představení národního týmu ve třetí třetině, ostatní se rozplakali.

"O nic nejde. Je to jen sport a zítra se budeš těšit z bronzu," utěšovala přítelkyně brečícího chlapce. Zápas s Finskem o třetí místo začíná o půl hodiny později, tedy ve 4:00 SEČ.

Slovenské hokejové povstání může mít bronzovou tečku. Alespoň tomu věří celé Slovensko. A lidé budou opět přikovaní k televizorům v domácnostech, hospodách, barech i na náměstích.

Podívejte se, jak prožívali hokej v Martině a Bánské Bystrici

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.