Doporučujeme

VYDRŽEL. Kanadský gólman Luongo ustál semifinálový nápor Slováků. | foto: AP

Velká zábava, lebedil si kanadský gólman v dešti střel od Slováků

• 117
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Málem jsme tam zešedivěli, bylo to zatraceně blízko, znělo už úlevně z úst kanadských hokejistů. V semifinálovém zápase, který je poslal do boje o olympijský trůn, dlouho dominovali. Pak ale Slováci urputně zatlačili a ve Vancouveru nechybělo mnoho k národní tragédii.

Mít tak ještě pár minut, toužili poražení hráči. Očima marně zpomalovali čas nemilosrdně uplývající na kostce nad ledem.

V posledních sekundách na "javorového" gólmana Roberta Luonga pršely provazy střel. "Posílali na mě úplně všechno, puky, těla..." popisoval. "Byla to ta největší zábava, kterou jsem kdy zažil."

Asi ale nebyl sám, komu se tajil dech, když Slovák Pavol Demitra, jeho spoluhráč z týmu Vancouver Canucks, poslední šancí málem zajistil zápasové prodloužení.

A kdo ví, co by se dělo v něm...

"Ta šance? To se těžko popisuje," klopil Demitra smutně zrak. "Všechno to bylo tak rychlé. Přiblížil se ke mně puk, já ho trefil, ale nevím, co se stalo."

Domácí hrdinové odstartovali duel ve stylu připomínajícím čtvrtfinále s Ruskem. V první třetině nasázeli do Halákovy brány dva góly, ve druhé přidali další.

Gólové situace z různých pohledů ve 3D

Pro přehrátí v režimu 3D musíte mít nainstalový Shockwave Player

Trojka svítila na tabuli do 52. minuty. A pak to přišlo: Višňovský - 1:3, Handzuš - 2:3. Obavy domácích rostly.

"Nechtěli jsme to nechat dojít tak natěsno, dali jsme jim moc prostoru," povídal kanadský forvard Dany Heatley. "Začali dotírat, měli několik nebezpečných střel. Ale my jsme byli jako hráz a dotáhli to do konce."

Od kontaktního gólu zbývalo do klaksonu pět minut. Okolo kanadské brány létaly nebezpečné projektily, Luongo odolával.

"I když snížili na rozdíl jedné branky, nepřepadla mě žádná panika," ujišťoval kanadský gólman. "Neztrácel jsem koncentraci a pořád jsem dělal svoji práci."

Slovenskou reprezentaci teď čeká bitva o bronz, tým pořadatelské země se o olympijské žezlo popere v kontinentálním duelu s Američany. "Bylo by parádní, kdyby se podařilo vybojovat zlato," přál si Heatley. "Zvlášť tady ve Vancouveru."

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.