Doporučujeme

Ole Einar Björndalen se s norskou vlajkou v ruce raduje ze zlaté medaile, kterou vybojoval spolu se svými týmovými kolegy ve štafetovém závodě biatlonistů. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Björndalena hnala za další zlatou i Sáblíková. Mám pro něj slabost, řekla

• 10
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Ten závod neviděla celý, ale rozhodně to, co potřebovala. Rychlobruslařka Martina Sáblíková se vydala na dlouhou cestu z Vancouveru do Whistleru, aby na vlastní oči spatřila svého oblíbence Ole Einara Björndalena. Biatlonový fenomén ji nezklamal, dovedl norskou štafetu k prvenství a sám získal šestou zlatou z olympijských her.

"Strašně se mi to líbilo," popisovala rychlobruslařská královna biatlonovou štafetu na 4x7,5 kilometru. Na cestu do Whistleru se vydala i přes husté sněžení spojené s deštěm.

Tolik chtěla vidět v akci nejlepšího biatlonistu všech dob. A bylo se na co dívat. Na stadion dorazila právě včas, když Björndalenovi do posledního úseku předával Emil Hegle Svendsen.

"Takže jsem viděla to, co jsem potřebovala," uculovala se. Björndalen dlouho sváděl na trati boj s Rakušanem Sumannem. Na ležce sice dvakrát dobíjel, ale Sumann nedal první čtyři rány a nakonec musel na trestný okruh.

A stojka? "Ta poslední střelba, jak ji zvládnul, byla prostě úžasná," rozplývala se nad Norovou poslední střeleckou položkou, v níž sundal všech pět terčů a definitivně tím stvrdil nadvládu svého kvarteta. "Pro Björndalena mám prostě slabost," přiznala.

Biatlon jako sport se jí hodně líbí. Má ho ráda pro jeho rozmanitost. "To, jak se mění pořadí podle toho, jak kdo zastřílí."

VEDLE SLEDOVÁNÍ BIATLONU ČEKALA MARTINU SÁBLÍKOVOU I DALŠÍ OSLAVA V ČESKÉM DOMĚ

Björndalen získal svou jedenáctou olympijskou medaili, z toho šestou zlatou. A zařadil se v historických tabulkách na druhé místo mezi zimními olympioniky. O jeden cenný kov víc má už jen jeho běžecký krajan Björn Dahlie.

Famózní biatlonista ale ještě neřekl poslední slovo. O další kov se chce porvat za čtyři roky v Soči, kdy mu bude už čtyřicet. "Je fajn, jak skvěle se dokáže připravit na každý závod. Sama bych si přála závodit takhle dlouho," smekla Sáblíková.

Čeští závodníci (v cíli sedmí) o přítomnosti Martiny Sáblíkové nevěděli, ale potěšila je. "Je fajn, že tu byla. Mě by to těšilo i kdyby tu žádnou medaili nezískala," řekl Zdeněk Vítek.

"Já jsem sice o ní nevěděl, ale určitě je příjemné, že se tu objevují i jiní čeští sportovci. To prostě k olympiádě patří," přidal se finišman Michal Šlesingr.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.