Mimořádné jednání vlády dalo naději, že pondělní stávka v dopravě nebude. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Fischer mění zákon kvůli stávce. Je to vstřícné gesto, uvidíme, říkají odbory

  • 1528
Hrozba masivní pondělní stávky v dopravě kvůli vyššímu zdanění zaměstnaneckých benefitů přiměla vládu Jana Fischera jednat. Na mimořádném jednání schválila změnu zákona o DPH, kterou odbory požadují, aby stávka nebyla. "Je to v každém případě vstřícné gesto, budeme muset o stávce znovu jednat," řekl iDNES.cz šéf železničářských odborů Jaroslav Pejša.

Kvůli hrozící stávce zároveň vláda požádala parlament o vyhlášení stavu legislativní nouze na dny 2. a 3. března, což by umožnilo bleskové schválení změny zákona o DPH v těchto dvou dnech.

Pondělní stávka od čtyř do devíti hodin ráno se přitom už zdála neodvratná. Ale odbory ještě ve čtvrtek ráno vládě nabídly šanci. Řekly si přesně o to, co Fischerův kabinet večer udělal.

"V případě, že vláda do pátku schválí a navrhne parlamentu, aby schválil změnu zákona o dani z přidané hodnoty ve stavu legislativní nouze, jsme připraveni s premiérem jednat o tom, že by v pondělí stávka nebyla," vzkázal podmínku odborů po ranním jednání se sociálními demokraty šéf Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša.

Fischer o výzvě několik hodin přemýšlel a pak odborům vyhověl, protože kabinet považuje situaci za vážnou. "Nemáme zájem, aby v této době probíhaly stávky," uvedl ministr financí Eduard Janota. Nemá přitom problém ani se změnou zákona o DPH, o níž se jedná.

Zmizelo daňové zvýhodnění režijních jízdenek

Mezi odboráři zní ovšem i radikálnější hlasy, než je ten Pejšův. Prezident Federace strojvůdců Jindřich Hlas označil snahy vlády za pouze první krok, který může odvrátit další protesty. "To je ještě pořád jen slib. Výsledek hlasování o změně zákona není předem jasný," řekl Hlas.

Spor je o změnu zákona o dani z přidané hodnoty, která začala platit od letošního ledna. Odbory protestují proti tomu, že prakticky zmizela daňová výhoda režijních jízdenek či zlevněného stravování nebo ubytování pro zaměstnance. Firmy totiž podle změny zákona mají odvádět DPH nikoli z "dotované" ceny, ale ze skutečné, nezvýhodněné.

Odboráři ještě ve čtvrtek ráno dávali najevo, že moc nevěří ochotě vlády bleskově vyřešit problém, kvůli němuž byla na pondělní ráno svolána stávka. Vlaky, ale i třeba městskou hromadnou dopravu naplánovali zastavit ráno na pět hodin. (více o chystané stávce čtěte zde).

Návrh ČSSD, jak odvrátit stávku, odborům nestačil

Sociálním demokratům se odboráře nepodařilo přesvědčit, aby stávku odložila jimi navrhovaná změna, kterou chtějí "přilepit" k vládnímu návrhu zákona o veřejných zakázkách.

Ten Sněmovna ve čtvrtek projednala v takzvaném druhém čtení a není jisté, kdy bude přijat, zatímco projednání návrhů vlády může být velmi rychlé, rychlejší než u běžných zákonů.

Sociální demokraté připustili, že cesta, kterou navrhli oni - tedy přílepek k zákonu o veřejných zakázkách - nepůjde prosadit tak rychle, přesto svůj pozměňovací návrh ve čtvrtek předložili.

Za vydírání, které brání jednání, považuje hrozbu stávkou šéf ODS Mirek Topolánek. Občanští demokraté navíc odbory podezírají, že jednají ohledně stávky před volbami ve shodě s Paroubkovou ČSSD.

Exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 označil výhodu, za jejíž zachování bojují odboráři, za nedůvodnou a na úkor zaměstnanců v jiných profesích. "Pokud vláda návrh, který chtějí odbory, předloží, my ho nepodpoříme. Pro všechny zaměstnance by měl existovat pouze jeden výdajový paušál, který by s mohli odečíst ze základu daně," řekl Kalousek.

Pro změnu, s níž vláda přišla, jsou ale připraveni hlasovat sociální demokraté, komunisté i lidovci. A to by k přijetí návrhu stačilo.

Je správné, že vláda změnila zákon podle představ odborářů, aby zabránila stávce?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 18. března 2010. Anketa je uzavřena.

NE
NE 11423
ANO
ANO 2006