Doporučujeme

Kanaďané Brenden Morrow (vlevo) a Ryan Getzlaf slaví gól v semifinále se Slovenskem. | foto: AP

Slováci sahali po finále. O zlato ale bude se Spojenými státy hrát Kanada

• 641
Hokejisté Slovenska po senzačním vyřazení Švédska byli blízko dalšímu zázračnému úspěchu. V semifinále hráli dvě třetiny proti Kanadě zbaběle, ale ve třetí třetině stahovali ztrátu 0:3. Povedlo se jim díky heroickému výkonu dotáhnout na rozdíl jediné branky, kterou měl v posledních vteřinách na hokejce Pavol Demitra.

Slováci si tak své Nagano neprožijí. Pokud však zopakují sympatický výkon ze závěru semifinále, nejsou v zápase o třetí místo proti Finsku bez šance. Utkání o bronz se hraje v neděli ráno ve 4:00 SEČ.

Finové jsou zdrceni porážkou 1:6 od Spojených států, která se zrodila během prvních třinácti minut zápasu, do nichž Američané vměstnali všech šest gólů.

Ve Vancouveru se tak bude opakovat finále ze Salt Lake City. V roce 2002 v zámořském finále uspěli Kanaďané. V neděli ve 21:15 SEČ může tým USA zopakovat vítězství z Lake Placid, kdy se před 30 lety zrodil "zázrak na ledě."

Turnaj hokejistů i hokejistek má stejné obsazení. Případný úspěch amerických mužů, kteří by mohli pomstít kolegyně, není nerálný. Vžďyt USA už Kanadu porazily v základní skupině.

KANADA - SLOVENSKO 3:2

Přečkat úvodní tlak, aby Slováci nedopadli podobně jako Rusové. To byl základ úspěchu v semifinále proti Kanadě. Slovenské obraně se to opravdu povedlo. V první desetiminutovce srdnatě odolávala kanadským útočným nájezdům. V brance Slováky jistil spolehlivý Halák a měli i trochu štěstí, když Iginla už ve 2. minutě trefil tyč či břevno.

Jenže hned zkraje druhé desetiminutovky se Kanaďané přece jen prosadili. Ve 14. minutě vystřelil od modré čáry obránce Weber a ze vzduchu mimo Halákův dosah tečoval puk Patrick Marleau. Rozhodčí se pro jistotu šel přesvědčit ke kolegovi u videa, zda tak neučinil vysokou holí. Viderozhodčí podle očekávání gól potvrdil.

Slováky nalomil diskutabilní okamžik

Bylo to natěsno, řekl k prvnímu gólu v semifinálovém zápase Kanaďan Dany Heatley. Více čtěte ZDE.

Za dvě minuty předvedla Kanada akci jako přes kopírák. Tentokrát střílel Pronger a tečoval Brenden Morrow. Slováci byli v první třetině naprosto odevzdaným soupeřem. Téměř se nedostali do útoku a Luongo se musel v brance nudit. "Hráli jsme hodně pasivně. Při gólech jsme jenom při hráčích stáli a oni tečovali puk do branky. To se nesmí stávat," zlobil se Višňovský.

SPADLA KLEC. Na kanadského brankáře Roberta Luonga spadla v zápase se Slovenskem branka.

GÓL! Michal Handzuš (v modrém) se raduje z druhého gólu Slovenska při semifinále proti Kanadě.

Do druhé části vstoupili Slováci o trochu lépe, byli aktivnější a soupeři komplikovali dobrým forčekingem rozehrávku. Velkou příležitost si však nevypracovali. Nevyužili ani přesilovku. Když už se zdálo, že se probrání se stavem 0:2 až do třetí třetiny byl za držení hole vyloučen Zedník a jeho prohřešek potrestal pohotovou dorážkou Ryan Getzlaf.

utkání jsme sledovali v on-line reportáži

Zřejmě klíčový gól pro další vývoj zápasu i tak Slováky definitivně nezlomil. Do snad jediné vážné šance se dostal zkušený Žigmund Pálffy. Jeho střelu z mezikruží Luongo zastavil betony. Následně zazmatkoval a překvapený Pálffy mohl dorážet, puk se otřel o tyčku.

Velká legrace, smál se Luongo

Jak viděl poslední minuty brankář Kanady čtěte ZDE.

Slovenský výkon gradoval. Ve třetí třetině byli Slováci lepším týmem. I když diváci v Canada Hockey Place měli jasno o účasti domácích ve finále a skandovali, že chtějí USA. Jenže v 52. minutě při výhodě překvapil drzým průnikem a lehkým nahozením brankáře Roberta Luonga obránce Lubomír Višňovský.

Díky svkělému brankáři Halákovi mohli i přes kanadskou šanci myslet na zdramatizování zápasu. Pět minut před koncem skóroval po Zedníkově akci Michal Handzuš. Slovákům to vlilo do žil novou krev. "Velmi jsme se snažili. Zdálo se, že je po zápase, ale my jsme se do něj vrátili. Škoda jen těch šancí na konci," řekl Miroslav Šatan.

DO TOHO! Domácí hokejisty hnala v semifinálovém zápase proti Slovensku kupředu i mohutná podpora fanoušků.

V infarktovém závěru byla Kanada pod obrovským tlakem, Halák odjel na střídačku a Slovensko při power-play mělo možnost vyrovnat. Pavol Demitra však u levé tyčky nezvedl puk dostatečně. Jeho spoluhráč z Vancouveru Canucks Luongo vymrštil lapačku a zmařil slovenské naděje. Sen o zlatu skončil, ale Slováci mohou získat alespoň bronz.

"Musíme na prohru zapomenout, je konec. Teď se musíme připravit na zápas proti Finům," dodal Šatan. "Po kontaktním gólu jsme dostali nový impuls. Soupeře jsme zatlačili, ale puk nechtěl spadnout do branky. Ukázali jsme však, že umíme bojovat až do konce. A to je před posledním zápasem dobře," shrnul smutný hrdina Demitra. (souhrn zápasu i se živým komentářem a ohlasy čtěte na serveru Sme.sk.)

Gólové situace z různých pohledů ve 3D

Pro přehrátí v režimu 3D musíte mít nainstalový Shockwave Player

Branky a nahrávky: 14. Marleau (S. Weber, S. Niedermayer), 16. Morrow (Pronger, Getzlaf), 37. Getzlaf (Perry, Pronger) - 52. Višňovský (Stümpel), 56. Handzuš (Zedník, Šatan). Rozhodčí: Larue (USA), Rönn - Fonselius (oba Fin.), Nelson (USA). Vyloučení: 1:2. Využití: 1:0. Diváci: 17 799. Třetiny: 2:0, 1:0, 0:2.

Kanada: Luongo - S. Niedermayer, S. Weber, Keith, Doughty, Boyle, Pronger, Seabrook - Iginla, Crosby, E. Staal - Marleau, Thornton, Heatley - M. Richards, Toews, Nash - Perry, Getzlaf, Morrow - Bergeron. Trenér: Mike Babcock.

Slovensko: Halák - Meszároš, Chára, Višňovský, Štrbák, Jurčina, Sekera - Marián Hossa, Demitra, Kopecký - Pálffy, Stümpel, Gáborík - Zedník, Šatan, Handzuš - Radivojevič, Marcel Hossa, Cibák. Trenér: Ján Filc.

USA - Finsko 6:1

Finové začali náporem, uzamkli svého soupeře v jeho obranném pásmu, ale do šance se nedostali. Naopak na druhé straně chtěl brankář Kiprusoff rozehrát před forčekujícím Kesselem, jemuž se sice vyhnul, ale kotouč naservíroval přesně Malonemu.

"Špatně jsem rozehrál. Soustředil jsem se na přijíždějícího obránce, ale nepodíval jsem se přihrál jsem Američanovi přímo na hokejku," litoval nešťastný finský brankář.

Na konci šesté minuty měli Američané po Niskalově prohřešku proti pravidlům k dispozici první přesilovku a již po 23 vteřinách zvýšil Parise střelou pod horní tyčku na 2:0. Zanedlouho pykal také Lydman, ale ani on svůj trest neabsolvoval na trestné lavici celý; obránce Erik Johnson prostřelil Kiprusoffa potřetí a finská lavička si vyžádala oddechový čas.

JE TO MOŽNÉ? Finský brankář Miikka Kiprusoff nevěří vlastním očím při pohledu na skóre zápasu se Spojenými státy. Finové už během první třetiny inkasovali šestkrát.

MARNÁ SNAHA. Valterri Filppula z Finska se sice snažil zabránit gólu všemi možnými způsoby, jeho tým však v semifinále olympijského turnaje podlehl Američanům vysoko 1:6.

Zaskočené Seveřany však neprobudila ani tato taktická varianta. Na začátku 11. minuty vystřelil Kane, ve skrumáži se dostal i k dorážce a bekhendem přidal čtvrtý gól, což už bylo moc na strážce finské klece Kiprusoffa a k nástupu mezi tyče přemluvil náhradníka Bäckströma, jemuž se na led příliš nechtělo. "Bylo to rozhodnutí trenéra, ale myslím, že udělal dobře. Zažili jsme velké zklamání," vysvětlil střídání Kiprusoff.

ON-LINE REPORTÁŽ

Průběh semifinálového duelu minutu po minutě

Jako kdyby Bäckström tušil, proč se mu do hry nechce a co bude následovat. Již v polovině 13. minuty pokořil také jeho Kane a na hrozivých 6:0 zvýšil o 15 sekund později Stastny. "Bylo to bláznivých 13 minut, padla nám tam každá střela," řekl Kane.

Američané vyhráli první třetinu na střely 13:4. "Šest gólů za třetinu? To jsem snad ještě nezažil. Byla to noční můra," řekl zklamaně finský veterán Teemu Selänne.

Tempo zápasu při jednoznačném stavu upadalo, a i proto skončila druhá třetina bez branek. Ve třetím dějství šetřil zámořský tým očividně síly na finále. Ve 49. minutě se šel do branky Američanů ohřát také náhradník Thomas, jenž vystřídal bezchybně chytajícího Millera. V 54. minutě hráli Finové přesilovku a alespoň dílčího úspěchu se dočkali po tečované ráně Miettinena.

Američtí hokejisté Kessel (81), Pavelski (16) a Malone (12) oslavují jednu z branek v zápase proti Finsku.

O zastoupení českého hokeje v semifinále se postaral čárový rozhodčí Petr Blümel, který zápas rozhodoval. Američané mají jistou medaili, ale: "věříme, že můžeme získat zlato. My chceme získat zlato a je jedno, kdo se nám postaví," dodal bojovně střelec dvou gólu Patrick Kane. Finové budou hrát o třetí místo. "V sázce je pořád bronz. Musíme se sebrat. Bronzová medaile z takového turnaje je úžasná. Ještě není po všem," uzavřel Selänne.

Branky a nahrávky: 3. Malone, 7. Parise (Stastny, Rafalski), 9. E. Johnson (Pavelski, Malone), 11. Kane, 13. Kane (Rafalski), 13. Stastny (Langenbrunner, Parise) - 55. Miettinen (Lepistö). Rozhodčí: O'Halloran (Kan.), Vinnerborg (Švéd.) - Blümel (ČR), Heyer (USA). Vyloučení: 3:5, navíc J. Ruutu (Fin.) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 17.602. Třetiny: 6:0, 0:0, 0:1.

USA: Miller (49. Thomas) - Suter, Rafalski, E. Johnson, Gleason, J. Johnson, Orpik, Whitney - Parise, Stastny, Langenbrunner - Kessel, Pavelski, Malone - Brown, Kesler, Kane - Ryan, Backes, Callahan - Drury. Trenér: Ron Wilson.
Finsko: Kiprusoff (11. Bäckström) - Salo, Timonen, Pitkänen, Lydman, Lepistö, Niskala, Kukkonen - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - T. Ruutu, M. Koivu, Filppula - Miettinen, N. Kapanen, Hagman - O. Jokinen, J. Ruutu, Peltonen - od 28. navíc Immonen. Trenér: Jukka Jalonen.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.