Rom Suchý neuspěl s žádostí o odškodné za umístění do zvláštní školy

Vrchní soud zamítl půlmilionové odškodnění Jaroslavu Suchému, který tvrdí, že ho úřady neprávem umístily do zvláštní školy. Potvrdil tak verdikt soudu nižší instance. Rozsudek je pravomocný, ale Suchý proti němu chystá dovolání. Bránit se chce popřípadě až u soudu ve Štrasburku.

Ministerstvo školství podle předsedkyně senátu Ludmily Říhové prokázalo, že v roce 1984 nebyly intelektuální a rozumové schopnosti žalujícího na takové úrovni, aby byl schopen zvládnout základní školu.

"I po umístění do zvláštní školy byl nadále v péči pedagogicko-psychologické poradny," řekla soudkyně. Upozornila, že nelze vycházet jen ze statistiky, podle níž bylo v Česku umístěno do zvláštních škol o 15 až 20 procent více romských dětí, než těch z většinové populace.

"S rozsudkem nejsem spokojený a podávám dovolání k Nejvyššímu soudu," reagoval Jaroslav Suchý. "Vrchní soud došel k jinému právnímu soudu než soud pro lidská práva ve Štrasburku," poukázal na verdikt v podobném případu, ve kterém uspělo čtrnáct Romů z Česka.

"Proti paní doktorce Říhové nic nenamítám," prohlásil na adresu soudkyně, "ale je to bývalá členka komunistického režimu. Je to komunistka a já jsem tento rozsudek proto očekával."

Suchý žil od dvou let v dětském domově, do zvláštní školy ho poslal chebský odbor školství v roce 1985. Základní vzdělání si doplnil po dosažení plnoletosti, později složil maturitu. Tvrdí, že ho zařazení do zvláštní školy připravilo o možnost vzdělávat se a uplatnit se.

Jaroslav Suchý na sebe upozornil při loňské návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy v Praze, kdy se dostal do jeho blízkosti a pohladil ho. Poté Suchý neúspěšně žádal o azyl v Kanadě, v prosinci se ale po sedmi měsících vrátil zpět do ČR.

Nyní se chystá na odlet do USA. Požádat o azyl tam chce počátkem března. Soudní pře, které vede v Česku, hodlá řešit prostřednictvím svého právního zástupce. "Budeme v kontaktu mailem" řekl Suchý.


Video