Manažerům Steyru v zásadě věřím, říká o nákupu pandurů reportér Kroupa

  • 130
Politickou scénu rozhýbala kauza několik let staré armádní zakázky na transportéry Pandur. Na jejím počátku bylo setkání reportéra MF DNES Janka Kroupy s někdejšími manažery firmy Steyr, které zaznamenal skrytou kamerou. "Celý obchod vypadá podivně, kde přesně ale peníze skončily, musí zjistit policie," uvedl mimo jiné Kroupa v rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Podle Janka Kroupy lze bývalým manažerům Steyru věřit v tom, co o zakázce řekli.

chat s reportérem jankem kroupou

Několik čtenářů se ho také ptalo, zda se podaří dostat za mříže případné účastníky korupce. "Smyslem naší práce není dostávat lidi do vězení. Od toho je tu policie. Rád bych se ale dozvěděl, jak to celé bylo. Třeba se to povede," odpověděl Kroupa.

Dotazy se týkaly i vyjednávání s někdejšími manažery firmy Steyr, kteří byli ochotní dodat další informace poté, co by s nimi Kroupa uzavřel smlouvu a dostali by odměnu. "Slíbili bychom peníze za něco, co ve skutečnosti nikdy neplánujeme splnit. Z důvodů novinářské etiky jsme to považovali za nemožné," vysvětlil postup redakce.

Novinář především komentoval další vývoj v kauze. "Nikdo, kdo se z české strany na obchodě podílel, se s námi moc nebaví a když, tak jen vysvětluje, jak bylo vše čisté. Přiznání ale myslím není tak zásadní. Peníze po sobě vždy nechají nějakou stopu, zejména pokud je jich tolik jako v tomto případě..." zní jedna z odpovědí čtenářům.

Dva bývalí významní manažeři rakouské zbrojařské firmy Kroupovi podrobně popsali (vydával se před nimi za podnikatele), jak byla jednání o pandurech zmanipulovaná.

Hovor se "točil" kolem toho, jak Steyr prosadil, aby si česká armáda koupila právě její obrněné transportéry, kteří vrcholní politici vedli zákulisní jednání a kam mířily peníze na provize.

"Je jasné, že se korupce přinejmenším připravovala. Zveřejněná smlouva dokazuje, že firma byla ochotná získat zakázku i za cenu korupčního jednání," řekl dříve reportér. (čtěte o smlouvě mezi firmou a českým podnikatelem)

Podle něj zakázku velmi pravděpodobně korupce skutečně provázela. "Shodují se v tom i politici - otázkou vlastně není, zda o korupci šlo, nebo ne, ale ke komu šly peníze," komentoval Kroupa reakce politiků na kauzu.

"Nejvíc mě překvapilo, s jakou rychlostí se případem začala zabývat rakouská prokuratura," rekapituluje dosavadní průběh případu.

Bývalí manažeři Steyru Wolfgang Habitzl a Herwig Jedlaucnik po zveřejnění natočeného materiálu nejdříve svá slova potvrdili, pak ale přišli s tím, že všechno mysleli v žertu. Nakonec svá tvrzení znovu upravili: celá záležitost ohledně natočeného setkání prý byla od začátku podezřelá.

Přehledně: Co je v kauze jasné a co ne

Svědectví manažerů, kteří měli "český projekt" na starosti, je zajímavé zejména proto, že právě oni dva byli u většiny jednání a přesně znají veškeré podrobnosti. Na dvou schůzkách popsali detaily a plány, jak chtěli ovlivnit výběrové řízení a komu plánovali poslat peníze.

Pro prosazení zakázky si najali lobbistickou firmu a slíbili jí provizi. "Část té provize není jen pro tu společnost, ale oni také musí platit své 'výdaje', někdo jim pomohl... dvě až tři procenta byla pro politické strany," vyprávěl tlumeným hlasem Wolfgang Habitzl.

Případem se nyní zabývá česká i rakouská policie a politici přicházejí jeden za druhým se svými tvrzeními, jak se před lety jednání o pandurech podle nich seběhlo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video