Ministr obrany Martin Barták obhajuje nákup pandurů tím, že kdyby vláda smlouvy zcela vypověděla, hrozila by státu arbitráž o desítky miliard korun. | foto: Dan Materna, MAFRA

Fischer zadal úkol rychle prověřit možnou korupci při nákupu pandurů

  • 1042
Pokud by Česko nenakoupilo vojenské transportéry Pandur od společnosti Steyr, hrozila by podle ministra obrany Martina Bartáka státu arbitráž, v níž by šlo o desítky miliard. Barták vysvětloval kauzu pandurů i při jednání vlády. Premiér Jan Fischer požádal policejního prezidenta i nejvyšší státní zástupkyni, ať se zasadí o rychlé vyšetření, zda nákup nedoprovázela korupce.

Při jednání vlády se v pondělí premiér sešel i s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou a policejním prezidentem Oldřichem Martinů.

"Apeloval jsem na ně, aby v rámci svých kompetencí prověřili veškeré informace, které se v souvislosti s nákupem kolových bojových transportérů objevily," uvedl Fischer. Schůzky se zúčastnili i ministr vnitra Martin Pecina a ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Na podivné okolnosti nákupu pandurů poukázala MF DNES, která na skrytou kameru zaznamenala výpovědi dvou bývalých manažerů firmy Steyr, která pandury české armádě prodala.

Barták: S těmi dvěma pány jsem se nikdy nepotkal

Ministr obrany Barták v pondělí zopakoval, že se nikdy nesetkal ani s Wolfgangem Habitzlem, ani s Herwigem Jedlaucnikem, bývalými manažery společnosti Steyr, kteří mluvili o tom, že při prodeji pandurů české armádě měly být vyplaceny provize českým politikům.

"Pan Habitzl skončil u Steyru už v roce 2003, pan Jedlaucnik v létě 2007, tedy dříve, než jsem byl 13. prosince 2007 pověřen vládou jednáním se společností Steyr o změně smluv o nákupu pandurů," uvedl Barták.(více o tom, proč místo ministryně Parkanové jednal se Steyrem Barták, čtěte zde)

O nákupu 199 pandurů za 20,8 miliardy korun (plus opce na dalších 35 vozidel za dalších 2,8 miliard) rozhodla bývalá vláda Jiřího Paroubka. Smlouvu podepsal tehdejší ministr obrany Karel Kühnl z Unie svobody. Stalo se tak až po volbách v roce 2006, tedy ve chvíli, kdy již byla Paroubkova vláda v demisi.

O změně smluv se Steyrem začala uvažovat Topolánkova vláda podle Bartáka ve chvíli, kdy nedopadly dobře zkoušky nasmlouvaných vojenských transportérů. Nakonec se vláda se Steyrem dohodla na tom, že pandurů koupí jen 107 za cenu 14,399 miliardy korun.

Hrozila arbitráž za desítky miliard, říká ministerstvo

Za zvýšení průměrné ceny za jeden transportér může podle Bartáka inflace, která musela být do nové ceny zahrnuta, a pak to, že nákup byl snížen zejména o méně kvalitně vybavené pandury.

Barták trvá na tom, že stát nákupem menšího počtu transportérů ušetřil asi devět miliard korun a další až desítky miliard tím, že se stát vyhnul arbitráži, kterou by mohla firma Steyr vyvolat, pokud by stát od smluv zcela odstoupil.

"V době, kdy se začalo uvažovat, že se mají transportéry koupit, tedy v listopadu 2003, jsem působil jako neurochirurg a když byla smlouva o jejich nákupu v roce 2006 podepsána, na ministerstvu jsem také nebyl a měl jsem zcela jiné starosti," prohlásil Barták.

Jednáním se Steyrem o změně smluv byl na podzim 2007 jako tehdejší náměstek ministryně obrany Vlasty Parkanové pověřen podle bývalého premiéra Mirka Topolánka proto, že odvaha ministryně dělat rozhodnutí se podle něj "blížila nule".

Barták odmítá - stejně jako sociální demokraté Stanislav Gross a Jiří Paroubek i současný velvyslanec v Chorvatsku Kühnl - že by s ním kdokoli ze Steyru - jednal o provizi za to, že armáda pandury koupí.

Česká armáda počítá s tím, že čtyři pandury nasadí v druhé polovině roku 2010 v Afghánistánu a další tři v Kosovu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video