Doporučujeme

Drama v cíli, a skikrosař Kraus je bez medaile. Ze závodu ho hnalo cílové foto

• 55
Cypress Mountain (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Český skikrosař Tomáš Kraus skončil své snažení získat při olympijské premiéře svého sportu medaili neúspěšně. V Cypress Mountain vypadl ve čtvrtfinálové jízdě, v níž dojel třetí.

Ještě v osmifinále to vypadalo dobře. Pětatřicetiletý závodník nechal trojici soupeřů za sebou už od startu a s náskokem zvítězil.

Ve čtvrtfinále ale narazil na jednoho z uchazečů o zlatou medaili, Rakušana Andrease Matta. Opět vyjel jako první ze startovní brány, ale na druhém schodu ztratil, neboť skočil moc daleko a ostatní závodníci ho předjeli.

Do první zatáčky tak Kraus vjížděl na čtvrtém místě, ale nebojácnými manévry se dostal do kontaktu se soupeři a začal předjíždět. Po střetu se Švýcarem Richardem Spalingerem však opět ztratil.

Pronásledování skončilo v neuvěřitelně těsném dojezdu s Mattem, jenž Krause přece jen odrazil na třetí nepostupovou pozici. Rozhodla o tom až cílová fotografie. Z prvního místa prošel dál překvapivě Francouz Enak Gavaggio.

Druhý český reprezentant Zdeněk Šafář skončil už v kvalifikaci, v níž upadl.

Premiéru skikrosu na olympijských hrách vyhrál švýcarský reprezentant Michael Schmid, jenž zatím vládne celé sezoně, vede totiž i pořadí Světového poháru. Ve finále byl nejrychlejší od startu až do cíle.

Stříbro získal Matt. bronz pak Audun Grönvold z Norska. Na třetí pozici se přitom držel domácí Delbosco, ale krátce před koncem vlastní vinou upadl.

Rahlvesův pád

V první osmifinálové jízdě opět předvedl Američan Daron Rahlves, že nemá vůbec žádný strach a pouští se do až nesmyslných útoků. Na jednom ze skoků se bezhlavě vrhl do drsného souboje, který skončil dramatickým pádem.

Rahlves se ještě dokázal zvednout, ale z třetího místa nepostoupil, navíc zjevně trpěl bolestí. V druhé jízdě se po chybě na předposledním skoku sám vyřadil z prvního místa po pádu Nor Anders Rekdal, navíc si ublížil.

Vlastní chybou se připravil v páté jízdě o účast ve čtvrtfinále také další z favoritů, Francouz Xavier Kuhn, jenž upadl na postupové pozici. Do čtvrtfinále naopak bezpečně prošel domácí favorit a bývalý český reprezentant Stanley Hayer, postup jistil i další Kanaďan Christopher Delbosco.

Dohady v kvalifikaci

Tomáš Kraus postoupil do hlavního olympijského závodu s jedenáctým časem. Druhý český zástupce Zdeněk Šafář po pádu skončil.

Krause před olympijskou premiérou jeho disciplíny dostihli ve výkonnosti soupeři. Ale ne tak, jak se chvíli zdálo.

Xavier Kuhn z Francie na trati závodu ve skicrossu.

Když dojel do cíle skikrosové kvalifikace, nechápal totiž, co se děje. Startoval jako sedmý a měl šestý čas. "Přitom mi přišlo, že jízda byla dobrá. Trošku jsem si přibrzdil jen konec, protože teď to bylo mnohem rychlejší než při včerejším tréninku," utrousil.

Záhy se věc vysvětlila. protože cílová časomíra se zastavila později. "Nemyslel jsem si, že něco podobného se může stát na olympiádě. Je to fakt divný."

Čas byl později opraven na 1:13.75, což znamenalo jedenácté místo. I tak Kraus možná zajel nejméně o půl vteřiny rychleji. Kdyby byl čas přesný, dostal by se zřejmě do elitní šestky.

Kvalifikaci ve Whistleru zvládl nejlépe vedoucí muž průběžného pořadí Světového poháru Michael Schmid ze Švýcarska. Formu potvrdili také další favorité. Christopher Delbosco (na snímku dole), hnán domácím publikem zajel druhý čas a Matt byl čtvrtý.

Christopher Del Bosco z Kanady v závodě skicrosu na ZOH ve Vancouveru.

Kraus na náročné trati, která se mu však svým sklonem i profilem zamlouvá, zaostal za Schmidem o vteřinu a 22 setin. Ve třetí osmifinálové jízdě bude mít za soupeře Rakušana Thomase Zangerla (v kvalifikaci 6.), Švéda Larse Lewena (19.) a Švýcara Richarad Spalingera (27.)

Při svém posledním startu na přelomu ledna a února na X-Games Tomáš Kraus kvůli bolesti stehna po kolizi v kvalifikaci ani nenastoupil do vyřazovacích bojů.

Soupeře hledá dále mezi Američany v čele s možná nejlepším sjezdařem americké historie Daronem Rahlvesem, který si nedávno na X-games vykloubil kyčelní kloub, ale nyní hlásí, že je v pořádku a připraven bojovat o zlato.

Výsledky olympijského závodu

ve skikrosu mužů

Výsledky: 1. Schmid (Švýc.), 2. Matt (Rak.), 3. Grönvold (Nor.), 4. Delbosco (Kan.), 5. Gavaggio (Fr.), 6. Barr (Kan.), 7. Kneller (Austr.), 8. Flisar (Slovin.), 9. Kerr (Jam.), 10. Hayer (Kan.), 11. Kraus - vyřazen ve čtvrtfinále, ...Šafář (oba ČR) - nedokončil kvalifikaci.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.