Miloš Zeman a Mirek Topolánek | foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

Zeman vytkl Topolánkovi obstrukce a výjimečně chválil novináře

  • 836
Dva bývalí premiéři Mirek Topolánek a Miloš Zeman se sešli v televizní debatě. Na některých věcech se shodli, jako by Topolánek nevedl pravicovou ODS a Zeman kdysi ČSSD. Oba se prý respektují i přes rozdílné názory. Zeman protihráči vytkl obstrukce ve Sněmovně a výjimečně pochválil novináře: za otevírání korupčních kauz.

Když měli oba politici upozornit na největší chybu toho druhého, vytkl Topolánek Zemanovi, že odešel z politiky, a pustil tak do čela ČSSD Vladimíra Špidlu, Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka. Už v sobotu označil Zemana za posledního opravdového sociálního demokrata.

"Miloš Zeman je můj vážený soupeř. Jsem si jist, že kdyby ČSSD vedli skuteční sociální demokraté, nikdy by nedošlo po volebním patu v roce 2006 k tomu marasmu, který nastal," řekl v Otázkách Václava Moravce Topolánek.

Zeman si postěžoval na snahu ODS změnit volební systém v neprospěch malých stran, což by se ho mohlo týkat. Do voleb kandiduje se svou novou Stranou práv občanů.

Později ale přišel ještě na větší výtku: obstrukce, kterými v posledních týdnech ODS blokuje Sněmovnu.

"Volič se ptá: Za co jste placeni? Žvanění není argument. Chování poslanců je velmi hloupé. Je to horší než zločin, je to pitomost," pravil milovník bonmotů Zeman.

Myslí si, že pravice by prohrála jen hlasování o vrácení mateřské na loňskou úroveň a tomu by ještě navíc mohli zabránit Senát a prezident.

Topolánek s ním ale nesouhlasil. Chce prý co nejméně zákonů a ty navrhované levicí jsou podle něj navíc hloupé. "Poslanci, kteří chodí obstruovat, pracují," míní Topolánek.

My dva a korupce v zakázkách? Vyloučeno

Velká část debaty se točila kolem korupce a toho, jak by se měla řešit. Topolánek se neshodl se Zemanem na postavení agenta provokatéra, kterého teď prosazuje ministr vnitra Pecina nominovaný do vlády ČSSD.

kauza gripenů

ČR za vlády Miloše Zemana uvažovala, že koupí stíhačky JAS-39 Gripen.

Právě v době jednání o tomto kontraktu mělo dojít k uplácení, které dvakrát bez výsledku řešila protikorupční policie. Naposledy případ odložila loni koncem roku. Nyní kauzu kontrolují státní zástupci z Nejvyššího státního zastupitelství.

Gripeny se vyšetřovaly také v Británii, tamní protikorupční úřad obžaloval bývalého agenta britského zbrojařského koncernu BAE Alfonse Mensdorffa-Pouillyho.

ČR si nakonec stíhačky v roce 2004 na deset let pronajala za 19,65 miliardy korun.

"Mně agent provokatér nevadí, jeho roli teď suplují novináři se skrytou kamerou a nutno uznat, že úspěšně," konstatoval Zeman, jinak známý svými výtkami na adresu žurnalistů.

"To je historicky poprvé, co chválíte hyeny," upozornil ho moderátor a Zeman přitakal.

Podezření z úplatnosti ulpělo zejména kvůli armádním zakázkám i na vládách obou politiků.

Zemanův kabinet jednal o nákupu stíhaček Gripen, kauza zrušení a nového dojednání nákupu obrněných transportérů Pandur vládou Mirka Topolánka je živá právě v těchto dnech. Oba politici vinu na podezřelých okolnostech odmítají.

"Já za gripeny necítím žádnou zodpovědnost, protože jsem nebyl součástí koalice, která o nich jednala," řekl Topolánek. Podle něj by ale zbrojní zakázky měly podléhat daleko větší kontrole a měl by se změnit systém výběrového řízení, který není standardní.

"Na jedné straně byla sociální demokracie a lidovci, kteří nákup gripenů podporovali. Ale protože ta antigripenovská koalice měla o hlas víc, Sněmovna to neschválila a tím pádem se reálně žádná korupce uskutečnit nemohla," zavzpomínal Zeman a odmítl podezření.

Pokud jde o pandury, Topolánek je komentoval už na sobotní ideové konferenci ODS. I dnes zopakoval, že jeho vláda problém zdědila po vládě Paroubkově. Nakonec dohodla nákup menšího počtu transportérů za méně peněz, jeden kus byl ale v průměru dražší. Cena však podle Topolánka vycházela z požadavků armády na vybavení. (čtěte více o Topolánkově roli ve změně kontraktu na pandury)

MF DNES ale v tomto týdnu odhalila, že bývalí manažeři rakouské zbrojovky Steyr, která obrněnce Pandur české armádě dodává, chtěli přes prostředníky jednat s politiky, a tak obchod ovlivnit ve svůj prospěch. Pomoci jim k tomu měli lidé s kontakty na expremiéra Stanislava Grosse (ČSSD), exministra obrany Karla Kühnla a náměstka ministerstva obrany Martina Bartáka. Mluvili o tom, že mají připravené peníze na "provize". (přepis rozhovorů ze skryté kamery najdete zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video