Doporučujeme

Tomáš Rolinek (vlevo) a Milan Michálek se radují z gólu v lotyšské síti.

Tomáš Rolinek (vlevo) a Milan Michálek se radují z gólu v lotyšské síti. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Hokejisté zdolali Lotyšsko. Začali skvěle, pak si zápas zkomplikovali

• 155
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Ze začátku to vypadalo na divoký hokejový večírek. Jenže jak rychle se český stroj na góly rozjel, tak rychle se i zastavil. Reprezentanti přesto úkol pro druhé utkání na olympiádě splnili a dokráčeli k povinnému vítězství nad Lotyšskem 5:2. Skóre přitom mohlo být mnohem lepší.

V prvním utkání zvládli Češi těžkého soupeře, Slovensko porazili 3:1. O dvě třídy lehčí protivník je čekal v noci na sobotu. Lotyšsko šlo do zápasu po prohře s Ruskem a nic moc se od něj nečekalo.

Tím spíš, když po pěti minutách a sedmi vteřinách vedl výběr Vladimíra Růžičky už 3:0. "Výborný vstup do utkání," pochvaloval si hlavní kouč.

ON-LINE

Minutu po minutě

Průběh duelu v podrobné reportáži si přečtěte ZDE.

Začátek, to byla bílá smršť. Ve třetí minutě zakončil pohlednou souhru rychlým blafákem Krejčí.

"Cuknul jsem gólmanovi ramenama a periferně jsem viděl, že tam skočil. Tak jsem mu to dal na druhou stranu," popisoval střelec.

Minutu nato tečoval Plekanec ránu Židlického. A o další minutu a půl později skončila bomba Jágra v horním růžku Masalskisovy branky.

Největší české eso tak má na kontě tři body po dvou utkáních. Tentokrát však Jágr ani moc nejásal, zdálo se, že bude jedním z mnoha úspěšných střelců.

ŽIVÁ VODA. Lotyšský brankář Edgars Masalskis hned v úvodu utkání třikrát inkasoval, potom však on i jeho spoluhráči ožili a po zbytek zápasu nedali českému týmu nic zadarmo.

ŽIVÁ VODA. Lotyšský brankář Edgars Masalskis hned v úvodu třikrát inkasoval, potom však on i jeho spoluhráči ožili.

OPORA. Brankář Tomáš Vokoun český tým znovu podržel několika skvělými zákroky.

Zápas se málem zvrhl v exhibici. Lotyši jako by na ledě nebyli, uctivě ustupovali čarujícím českým útočníkům. Ti navíc přidali ve druhé třetině čtvrtý gól, když krásnou přesilovkovou kombinaci zakončil Kaberle.

Jenže po dalším lotyšském oslabení přišlo místo rány z milosti nepříjemné probuzení. Sotnieks se vrátil z trestné lavice rovnou do sólového úniku. A proměnil ho, Vokouna prostřelil mezi betony.

Známkujte

hokejisty za výkon

Dávejte českým hráčům známky jako ve škole ZDE.

"To byl takový zlom. Od té doby to nebylo jednoduché," uvedl po zápase trenér Růžička.

Rázem tu bylo nové Lotyšsko. Za tři minuty snížil Ankipans a od té doby hrál nabuzený soupeř s favoritem vyrovnanou partii.

Až do konce třetí třetiny, při němž v přesilovce zkusil power play šest na čtyři.

Na to však nakonec hokejisté ve vínových dresech doplatili: útočník Eliáš získal puk a nahodil ho přes celé hřiště až do prázdné branky.

Tomáš Vokoun a Petr Čajánek po vítězném zápase proti Lotyšsku.

"Jsme rádi, že jsme vyhráli, ale výkon nebyl podle našich představ. Nehráli jsme zodpovědně a sami jsme soupeři pomohli k tomu, že se chytil," uvedl český kapitán (rozhovor s Eliášem čtěte ZDE).

Držte palce

českým hokejistům

Připojte se k fanouškům a držte palce společně ZDE.

"Před zápasem s Ruskem nás Lotyši dobře prověřili," řekl kouč Růžička.

Jeho tým je po dvou utkáních bez ztráty bodu a vede skupinu se šesti body.

K prvenství mu tak proti Rusku stačí i prohrát v prodloužení.

V takovém případě by postoupil přímo do čtvrtfinále a vyhnul by se kvalifikačnímu předkolu.  Vyvrcholení programu skupiny B je naplánováno na nedělních 21 hodin středoevropského času.

PODÍVEJTE SE NA 3D ANIMACE GÓLŮ

Gólové situace z různých pohledů ve 3D

Pro přehrátí v režimu 3D musíte mít nainstalový Shockwave Player

Česko - Lotyšsko 5:2

Branky a nahrávky: 3. Krejčí (Erat, Fleischmann), 4. Plekanec (Židlický, Rolinek), 6. Jágr (Židlický, T. Kaberle), 27. T. Kaberle (Eliáš, Židlický), 60. Eliáš - 36. Sotnieks (Vasiljevs), 39. Ankipans (Karsums, Pujacs). Rozhodčí: Rönn (Fin.), Rooney - Nelson (oba USA), Fonselius (Fin.). Vyloučení: 5:8, navíc Derzinš (Lot.) 10 min. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 16.984 (vyprodáno). Třetiny: 3:0, 1:2, 1:0.

Česko: Vokoun - Židlický, Kuba, Polák, T. Kaberle, Kubina, Hejda, Blaťák, Z. Michálek - Havlát, Plekanec, Eliáš - Jágr, Červenka, Čajánek - Erat, Krejčí, Fleischmann - M. Michálek, Vašíček, Rolinek. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.

Lotyšsko: Masalskis - Rekis, Pujacs, Skrastinš, K. Redlihs, Lavinš, Galvinš, Bartulis, Sotnieks - Cipulis, Vasiljevs, Niživijs - Ankipans, Sprukts, Karsums - M. Redlihs, Širokovs, Darzinš - Berzinš, Meija, Daugavinš. Trenér: Olegs Znaroks.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.