Varan komodský, největší ještěr světa. Ilustrační foto | foto: shutterstock.com

Vzácný ještěr v pražské zoo byl zdravý, přesto zemřel na zástavu srdce

  • 9
V pražské zoologické zahradě zemřel vzácný varan komodský. Bezprostřední pitva ukázala, že příčinou smrti byla zástava srdce. A to přesto, že podle chovatelů byl ve výborné fyzické kondici.

K nešťastné události došlo jen zhruba týden poté, co se zahrada pochlubila úspěšnou čerstvou snůškou 20 varaních vajec, na kterých uhynulé zvíře zaznamenalo otcovský podíl. Bezprostřední příčinou úhynu varana komodského v pražské zoo byla zástava srdce.

Ukázala to pitva, chovatelé přesto nevědí, proč samec zemřel, byl totiž podle mluvčí zahrady Jany Ptačinské Jirátové v mimořádně dobré kondici. "Takže záhada, proč se to vlastně odehrálo, trvá," říká Jirátová.

varani
v praze

Pražské veleještěry daroval v roce 2004 zemi indonéský prezident a v novém pavilonu je tehdy přivítal prezident Václav Klaus. O vzácné ještěry, kteří dorůstají až 3,5 metru, usilovala tehdy zahrada řadu let. Kvůli vysoké ochraně, které se varani v Indonésii těší, museli její vyslanci podniknout složitou diplomatickou misi. Výměnou za ně měli do Indonésie putovat zebry nebo samec žirafy.

Při pitvě našli v dolní čelisti veterináři jedovou žlázu, kterou zoologové u varana komodského popsali teprve nedávno. Poslali ji na vyšetření do laboratoře. V následujících třech týdnech podle mluvčí vyšetří laboratoř i další tkáně varana, což pomůže dozvědět se víc. Uhynulému samci bylo osm let. V lidské péči se tito varani dožívají šesti až dvanácti let.

V Evropě žije po úhynu pražského chovného samce ve 13 zoologických zahradách 42 varanů komodských, z čehož devět jich chová Zoo Praha. V expozici Indonéská džungle žil rodičovský pár, tříletá mláďata byla umístěna v Pavilonu velkých želv, čtyřměsíční mláďata žijí v zázemí.

Mezi mláďaty jsou podle zoologa Petra Velenského další samci. Zahrada nyní opatruje také 20 varaních vajec (viz článek s videem o tom, jak varaní samice kladla vejce). Ale zahrada bude podle mluvčí určitě shánět dalšího chovného samce přes Evropský záchovný program.

Každý chovatelský úspěch s varany zoologové oceňují, protože tito ještěři v zajetí často hynou, a to kvůli zanášení cév, přílišnému ztloustnutí a také kvůli vnitrodruhové agresivitě. Samci často zraňují samice při námluvách, aniž dojde k páření.