Prince of Persia: The Forgotten Sands

Prince of Persia: The Forgotten Sands se vrací ke kořenům a těží z filmu

  • 16
Slavná série se vrací ke kořenům a nabídne hlavně efektní bitky a řešení prostorových hádanek.

Nový díl slavné akční série Prince of Persia navazuje na první novodobou trilogii, jež započala dílem Sands of Time (číst recenzi).

Ubisoft se šikovně snaží využít medializace, které se Princovi z Persie zcela jistě dostane, jakmile se v kinech objeví velkofilm Jerryho Bruckheimera. Ten čerpá právě z "pískové" trilogie (číst více o filmu).

Prince of Persia: The Forgotten SandsHlavní roli v něm ztělesní mladá herecká hvězda Jake Gyllenhaal, režie se ujme zkušený Mike Newell a trailery dokazují, že rozpočet rozhodně nebyl nízký. Nakonec, Bruckheimer by chtěl z Perského prince vytvořit podobný kult, jaký se mu podařil s Piráty z Karibiku.

Přestože je The Forgotten Sands na časové ose umístěn jen těsně před Prince of Persia: Warrior Within (druhý díl trilogie), nebude to tentokrát tak temný zážitek, jako právě v trilogické dvojce.

Producent hry Grame Jennings popisuje tento akční titul jako "krásný, exotický a světlý" a dodává, že herní styl čerpá nejen ze Sands of Time, ale také z Assasins Creed, tedy další velké hry Ubisoftu.

Prince of Persia: The Forgotten SandsZ Assassins Creed si hra bere jen některé mechanismy, nikoliv celý koncept. Například otevřený svět nečekejte, The Forgotten Sands budou poměrně jasně nalinkovaným zážitkem.

Po čem byste pátrali rovněž zbytečně, je prolínání herní a filmové dějové linie. Nic takového se konat nebude. Universum a základy jsou sice stejné, ovšem, jak říká Jennings, příběh filmu bude zcela jiný.

Bojový systém byl oproti předchozímu levobočkovému dílu silně překopán. Princ opět bojuje s hordami nepřátel, nikoliv jen jedním či dvěma. Ostatně, použitý Anvil engine zvládne zobrazit až padesát aktivních protivníků najednou.

Proti tolika nepřátelům možná bojovat nebudete, jejich počty však Prince of Persia: The Forgotten Sandspravděpodobně běžně dosáhnou desítek. Kdo by se těmito hordami chtěl propracovávat jednoduchými údery, příliš nepochodí. Bojový systém je založen na řetězení akcí do obzvlášť efektních, ale také efektivních komb.

Princ bojuje jak na zemi tak v letu a od jednoho pokořeného monstra plynule přechází k dalšímu, samozřejmě za předpokladu, že ho k tomu hráč svými příkazy nutí. Skládat komba má být nicméně velmi intuitivní a jednoduché. Rozhodně se nemusíte bát prstové ekvilibristiky.

Častěji než v jiných současných hrách narazíte na tuhé koncové nepřátele, takzvané bosse. Jeden na vás čeká v aréně, a jak už to tak bývá, je třeba na něj vymyslet speciální taktiku.

Prince of Persia: The Forgotten SandsObří monstrum se na vás ve velké rychlosti vrhá, a jediným způsobem jak ho porazit, je rychlý úhybný manévr následovaný nárazem bosse do zdi. A když je dezorientován, je možné mu zasadit pár dobře mířených ran.

Tento případ demonstruje velmi profláklý bossácký mustr, ovšem autoři slibují, že v ostatních případech si budou počínat nápaditěji.

Prince of Persia ale není jen o bojích. Důležitou součást hry tvoří hádanky. V The Forgotten Sands se vrací osvědčený koncept, který před hráče obvykle staví nutnost dostat se z jednoho místa do druhého, což není vždy zcela jednoduché.

Prince of Persia: The Forgotten SandsUbisoft například předvádí obří palácový sál, který přímo sálá luxusem. Přesně jako v pravověrných předchůdcích, také tentokrát budete muset využít nabídnutých sloupů, stěn a visutých tyčí k tomu, abyste se dostali do malé díry v jeho horním okraji a prolezli do další části úrovně.

Na první pohled se to zdá být nemožné, po chvíli si však povšimnete nápadných vodopádů. Ty může princ využít. A to tak, že v jejich okolí zastaví čas a využije jich coby stěn.

Nová princova schopnost se neomezuje jen na vodu. Jelikož vychází ze spojení s přírodou, je podobným způsobem možné využít vítr a další elementy.

Použití přírodních elementů by se ale nemuselo omezit jen na řešení hádanek. Lze siPrince of Persia: The Forgotten Sands představit, že i boje by s nimi byly o poznání zajímavější a variabilnější. Autoři o tom však zatím příliš nemluví, tudíž nezbývá než doufat, že je to také napadne, nebo spíše, že se pustí do realizace této silně se vkrádající, ale jistě komplikovaně aplikovatelné myšlenky.

Princ dostane může fungovat v jakési dimenzi mezi časy. Ta je graficky odlišná, poněkud snová, zatím však není zcela jasné, jak s ní tvůrci naloží.

Prince of Persia: The Forgotten Sands silně připomínají pískovou trilogii, s níž Ubisoft před lety výrazně uspěl a která oslovila i slavné hollywoodské filmaře. Zdá se však, že autoři jen oprašují vyzkoušený koncept a příliš se nemají k větším inovacím. Mezi ně by se dalo zařadit například zmíněné využití elementů coby bojového prostředku či nové, skutečně unikátní schopnosti.

Ale i kdyby Ubisoft připravil jen další řadový díl, s velkou pravděpodobností se bude hrát moc dobře a jeho komerční úspěch by měla zajistit souběžná filmová premiéra.