Vojenská junta v africkém Nigeru unesla prezidenta a spustila převrat

  • 23
Při převratu v hlavním městě středoafrického Nigeru vojáci zadrželi prezidenta Mamadoua Tandju. Vojenská junta poté v televizi oznámila, že ruší ústavu a rozpouští všechny státní instituce. Při střetech přišli o život nejméně tři vojáci a asi deset jich bylo zraněno.

Zrušení ústavy a státních institucí oznámil v nigerské státní televizi mluvčí vojenské junty, která si říká Nejvyšší rada pro obnovu demokracie (CSRD). Mluvčí dále ujistil, že mezinárodní smlouvy budou nadále platit, a požádal ostatní státy, aby je respektovaly.

Junta v televizi také ohlásila uzavření pozemních i vzdušných hranic a zákaz vycházení, který má platit od šesté večerní do šesté ranní hodiny.

Vojáci drží prezidenta v kasárnách

Střelba se v Niamey začala ozývat kolem jedné hodiny odpoledne místního času poté, co ozbrojenci zaútočili na prezidentský palác. "Ozbrojené vozy vjely do areálu paláce a vojáci začali střílet na budovu," uvedl jeden ze svědků.

Jednotky údajně přijely z armádních kasáren nedaleko města. Vojáci později potvrdili, že velitelem povstalců je major Adamou Harouna. Vojáci unesli prezidenta a drží ho údajně v armádních kasárnách mimo město. Junta zadržela i několik členů vlády, kteří jsou pravděpodobně drženi v Niamey.

V tomto africkém státě, který je šestým největším producentem uranu na světě, v posledních měsících stoupalo napětí vyvolané sporným prodlouženým mandátem prezidenta.

Vojáky rozzlobilo třetí funkční období hlavy státu

Jednasedmdesátiletý Tandja byl zvolen prezidentem v letech 1999 a 2004. V úřadu měl podle ústavy skončit letos v prosinci. V srpnu v kontroverzním referendu nigerští voliči rozhodli o prodloužení jeho mandátu o tři roky.

Tandja také rozpustil původní parlament a nigerský nejvyšší soud, které odporovaly jeho plánu na třetí funkční období. Opozice referendum prohlásila za státní převrat a tvrdila, že Tandja získal takřka totalitární moc.

Tandja však uvedl, že u moci zůstává jen na žádost lidu. Jeho krok vyvolal kritiku dalších států a země se dostala do mezinárodní izolace. V tomto chudém saharském státě je asi sedmdesátiprocentní negramotnost.

Mapa Nigeru

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue