Doporučujeme

GÓL! Spoluhráči gratulují slovenskému útočníkovi Marcelu Hossovi (s áčkem na prsou) k vyrovnávacímu gólu proti Rusku. | foto: AP

Slovensko zaskočilo Rusy. Stejně jako Kanada proti Švýcarsku zvládlo nájezdy

• 737
Favorité olympijského turnaje hokejistů se trápili. Kanaďané zdolali Švýcarsko až v nájezdech, Rusové naopak samostatné nájezdy nezvládli. Za Slovensko rozhodl v sedmé sérii Pavol Demitra. Skupinu A vedou USA, které porazily Norsko 6:1.

Slovensko - Rusko 2:1 SN

Slováci se podruhé na turnaji postavili favoritovi a podruhé předvedli dobrý výkon. Silnému Rusku v čele s hvězdným Ovečkinem dlouho vzdorovalo. V první třetině podržel tým brankář Halák. Před koncem první části navíc mohl skórovat Stümpel, ale trefil jen horní tyč.

Ve druhé třetině měli velkou šanci v oslabení Slováci, ale skórovali Rusové. Ve 26. minutě se umístěnou trefou prosadil Morozov. Dál se hrál skvělý hokej, kterému nechybělo tempo a nasazení. Rusko mělo mírnou převahu, kterou k dalšímu gólu nevyužilo.

utkání jsme sledovali v on-line reportáži

Třetí třetina patřila slovenskému týmu. Zasloužené vyrovnání nepřinesla ani přesilovka 5 na 3. Ale Slovensko se dočkalo v 50. minutě, kdy se mezi nohy Bryzgalova trefil z voleje Marián Hossa.

Rusové se vyrovnávacím gólem probrali, ale rozhodnout nedokázali. Zápas i přes další šance v prodloužení dospěl až k samostatným nájezdům.

LETECKÝ DEN. Rus Alexandr Ovečkin (nahoře) si tvrdě naskočil na Luboše Bartečka (dole).JE ROZHODNUTO. Pavol Demitra překonává Ilju Bryzgalova a rozhoduje o vítězství Slovenska nad Ruskem v nájezdech.

Těm vládli brankáři. Jednou se prosadil Alexandr Ovečkin a jednou Josef Stümpel, pak se na gól čekalo až do sedmé série, kdy mazácky rozhodl Pavol Demitra.

Do zápasu zase nezasáhl zraněný útočník Miroslav Šatan, který serveru Sme.sk řekl: "Doufám, že nás tato výhra nastartuje k takovým výkonům, abychom na Slovensku vyvovali takové hokejové šílenství jako v dobách, kdy jsme vozili mediale z mistrovství světa." (celý článek čtěte ZDE)

Slovensko si tak do tabulky skupiny B, kde je i český tým, připsalo dva body. Rusko přidalo jeden a celkem má čtyři po dvou zápasech. Pro Česko to znamená, že po případné výhře nad Lotyšskem by stačila k přímému postupu do čtvrtfinále v posledním zápase proti Rusku i remíza.

Gólové situace z různých pohledů ve 3D

Pro přehrátí v režimu 3D musíte mít nainstalový Shockwave Player

Branky a nahrávky: 50. Marián Hossa (Demitra, Marcel Hossa), rozhodující samostatný nájezd Demitra - 26. Morozov (Markov, Zinovjev). Rozhodčí: Kurmann (Švýc.), McCreary - Sharrers (oba Kan.), Winnekens (Něm.). Vyloučení: 5:3. Bez využití. Diváci: 17 202. Třetiny: 0:0, 0:1, 1:0 - 0:0.

Slovensko: Halák - Meszároš, Chára, Višňovský, Štrbák, Jurčina, Sekera - Zedník, Handzuš, Bartečko - Pálffy, Stümpel, Gáborík - Marián Hossa, Demitra, Marcel Hossa - Radivojevič, Kopecký, Cibák. Trenér: Ján Filc.

Rusko: Bryzgalov - Tjutin, Gončar, Kornějev, Grebeškov, I. Nikulin, A. Markov, Volčenkov, Kalinin - Afinogenov, Malkin, Kovalčuk - Sjomin, Dacjuk, Ovečkin - Morozov, Zinovjev, Zaripov - Radulov, S. Fjodorov, Kozlov. Trenér: Vjačeslav Bykov.

Skupina B

Z V VP PP P S B
1. Rusko 2 1 0 1 0 9:4 4
2. Česko 1 1 0 0 0 3:1 3
3. Slovensko 2 0 1 0 1 3:4 2
4. Lotyšsko 1 0 0 0 1 2:8 0

Švýcarsko - Kanada 2:3N (0:1,2:1,0:0 - 0:0)

Hvězdný zámořský výběr přestřílel svého soka 17:8, nevyužil však nejprve dvě přesilovky a prosadil se až Heatley po rychlé předávce kotouče v 10. minutě. Když hned na začátku druhého dějství využila Kanada po pouhých osmi vteřinách početní výhodu, zdálo se, že utkání nabírá očekávaný průběh. Opak byl však pravdou.

Na konci 29. minuty uháněl na Brodeura ze strany Rüthemann a skóroval parádní ranou přesně do vzdálenějšího horního růžku. Krátce nato hráli Švýcaři přesilovku, v níž měl obrovskou šanci vyrovnat Monnet, ale minul. Překvapení se přesto konalo ještě do druhé přestávky; Von Gunten nahodil kotouč před branku a deset vteřin před sirénou srazil puk za Brodeurova záda bruslí Marleau.

SID. Kanaďan Sidney Crosby před zápasem se Švýcarskem. V pozadí transparent: "Tohle dítě miluje Sida."

Ve třetí části výborný hokej gradoval. Favorit však nenacházel cestu k rozhodujícímu úderu a o něco nebezpečnější byli naopak Švýcaři, kterým stál v cestě pozorný Brodeur. V 53. minutě na druhé straně kluziště zastavila Perryho šanci tyč. V závěrečných vteřinách mohl ještě rozhodnout Crosby, ale nestihl zasunout puk za Hillerova záda

I proto dospěl zápas do prodloužení a následně k nájezdům. Začínali Švýcaři. Rodilý Kanaďan Domenichelli nedal, Crosby však také neuspěl. Následně si stejně počínali i Lemm, Toews, Wick a Getzlaf. Přišla tedy čtvrtá série, do níž ale šli jako první domácí Kanaďané. Crosby přesnou ranou při svém druhém pokusu proměnil, Plüss už nikoliv.

Branky a nahrávky: 29. Rüthemann (Plüss, Paterlini), 40. Von Gunten (Monnet, Furrer) - 10. Heatley (Marleau, Toews), 21. Marleau (Heatley, S. Weber), rozhodující samostatný nájezd Crosby. Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.), Larue - Feola, Nowak (všichni USA). Vyloučení: 7:1. Využití: 0:1. Diváci: 17.019.

Švýcarsko: Hiller - Y. Weber, Streit, Seger, Furrer, Blindenbacher, Sbisa, Diaz, Von Gunten - Paterlini, Plüss, Rüthemann - Domenichelli, Sannitz, Sprunger - Déruns, Ambühl, Monnet - Wick, Jeannin, Lemm. Trenér: Ralph Krueger.

Kanada: Brodeur - S. Niedermayer, S. Weber, Boyle, Pronger, Seabrook, Keith, Doughty - Nash, Crosby, Iginla - Marleau, Thornton, Heatley - Perry, Getzlaf, E. Staal - M. Richards, Toews, Bergeron - Morrow. Trenér: Mike Babcock.

USA - Norsko 6:1 (2:0, 1:1, 3:0)

Američané od úvodu v utkání kralovali a hned ve třetí minutě se dočkali vedení po Kesselově střele. V polovině úvodní části se Norové ubránili při Vikingstadově vyloučení, ale ve 14. minutě už inkasovali podruhé. Po Callahanově střele protlačil puk za Grotnesova záda Drury.

Zatímco v úvodní části Spojené státy soupeře přestřílely v poměru 15:2, v druhé třetině Norové hru více vyrovnali a vyslali na Millera sedm pokusů proti osmi americkým. Při Backesově vyloučení také trefil Holös tyč, ale v 26. minutě zvýšili na 3:0 Američané, když střelu Pariseho dorazil Kane.

Duely hokejE

přímo do mobilu

Čerstvé informace z her ve Vancouveru najdete ve svém mobilu. SMS a MMS si objednejte ZDE. Na m.idnes.cz/vancouver poběží zpravodajství pro mobilní prohlížeče.

Ještě před polovinou utkání se dočkalo gólové radosti i Norsko. V oslabení při Vikingstadově trestu ujel Holtet a sebral Millerovi čisté konto.

Pro Nory, kteří hrají na olympiádě po šestnácti letech, to byla po úvodním debaklu 0:8 s Kanadou první trefa na turnaji.

Američané v poslední dvacetiminutovce ještě zvýraznili výsledek díky gólu Malonea a dvěma trefám Rafalského.

Branky a nahrávky: 4. Kessel (Pavelski, Malone), 14. Drury (Callahan, Backes), 26. Kane (Parise), 55. Malone (J. Johnson, Miller), 57. Rafalski (Parise, Kessel), 60. Rafalski (Suter, Pavelski) - 29. Holtet. Rozhodčí: Joannette, Pellerin - Morin (všichni Kan.), Blümel (ČR). Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 16.710.

USA: Miller - Suter, Rafalski, E. Johnson, Whitney, J. Johnson, Orpik, Gleason - Kane, Stastny, Parise - Kessel, Pavelski, Malone - Brown, Kesler, Langenbrunner - Ryan, Backes, Callahan - Drury. Trenér: Ron Wilson.
Norsko: Grotnes - Jakobsen, Mats Trygg, Holös, Tollefsen, Lund, Bonsaksen, Kaunismäki - Röymark, Vikingstad, Thoresen - Hansen, Andersen, Zuccarello Aasen - Holtet, Bastiansen, Olimb - Laumann Ylven, K. Forsberg, Spets. Trenér: Roy Johansen.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.