VIDEO: Jak vypadá pražská Malostranská beseda po rekonstrukci

  • 7
Malostranská beseda se prvním březnovým dnem zcela otevře veřejnosti. Ještě předtím nabízíme první záběry pořízené po náročné tříleté rekonstrukci budovy. Až během obnovy budovy objevili architekti dosud skryté nástěnné malby nebo původní renesanční podlahu. Budova prošla mnoha přestavbami, podle architekta Jana Karáska je to muzeum architektury.

Malostranská beseda se za pár dnů vrátí kultuře, kromě hudebního a divadelního klubu, tu bude i galerie v prostoru půdy, se kterým se vůbec původně nepočítalo jako s veřejně přístupným. "Celý krov zůstal původní, jen napadené nefunkční části jsme vyměnili," poznamenal Karásek, který se specializuje na rekonstrukce historických budov.

Nové části trámů na renesančním krovu zůstaly v původní nedobarvované podobě, aby byly poznat. Nové trámy jsou z modřínů pokácených na Moravě v roce 2007.

Při rekonstrukci se autorům rekonstrukce odkryly základy budovy, původní prvky pak využili třeba při osazování sedmnáct metrů vysokých věží. "Zůstaly tady nosné stěny, které nesly věže. Postavili jsme vedle nich nové, ocelové, ty teď nesou věže," vysvětlil Karásek.

NÁVRAT VĚŽÍ NA MALOSTRANSKOU BESEDU

Prohlédněte si fotky i videoreportáž z osazení věží

Důkladný průzkum se nedal dělat dřív, začal až v okamžiku, kdy se začalo s pracemi. "Našli jsme původní renesanční podlahy, na tom byly vídeňské čtverce z barokní doby. Objevovali jsme malované stropy," vyjmenoval architekt. Původní malby se restaurátoři nesnažili domalovávat, jen zvýrazňovali to, co se dochovalo.

Budova Malostranské besedy v renesanční podobě, jak ji známe dnes, nese i prvky jiných architektonických stylů. "Je to tady jako muzeum architektury," podotkl Karásek. Budova také sloužila k mnoha účelům, od radnice, přes sídlo fiskálního úřadu (předchůzce státního zastupitelství, pozn. red.) po místo setkávání sokolů, jiných spolků i jako divadlo.

Z HISTORIE BESEDY

1478 – malostranští konšelé koupili pozemek na severovýchodním rohu rynku od Jana Tovačovského z Cimburka a postavili na něm Malostranskou radnici
1541 – obrovský požár zničil dvě třetiny malostranských staveb, ale radnice vyvázla téměř nepoškozená
1611 – pasovští vojáci vydrancovali Malou Stranu včetně její radnice
1617–1622 – přestavba budovy do dnešní pozdně renesanční podoby
1628 – mezi lidmi se začínají vybírat peníze na vztyčení tří věží
1648 – radnice poničena po vpádu švédských vojsk
1660 – barokní úpravy objektu, podle jedné z hypotéz byly tři věže vztyčeny právě v této době
1784–1793 – po sloučení čtyř pražských měst a přenesení správy na Staroměstskou radnici už nemá Malostranská radnice uplatnění; její budova se přestavuje na sídlo fiskálního úřadu a berního archivu
1828 – odstraněny tři věže
1868 – vznik Malostranské besedy


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video