Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková se nechala v nemocnici Na Bulovce očkovat proti prasečí chřipce. | foto: ČTK

Jurásková nabízí kolegům očkování proti chřipce, bez váhání kývl Kocáb

  • 71
Na ministry bude v pondělí v pražské Strakově akademii čekat lékař s injekční stříkačkou a vakcínou. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková nabídne svým kolegům v rámci pravidelného jednání kabinetu očkování proti prasečí chřipce. Zájem ministrů je zatím nejistý. Jediný, kdo se na 100 procent nechá očkovat, je ministr pro lidská práva Michael Kocáb.

"Ve středu jsem rozeslala ministrům informaci, že na vládě bude v pondělí k dispozici vakcína proti prasečí chřipce. Kdo bude chtít, může se dát očkovat," řekla Jurásková deníku Právo. Sama už se očkovat nechala.

Jurásková se opakovaně snaží demonstrovat, že vakcína je bezpečná. Jak připomíná list, lidé i lékaři ji totiž odmítají a zatím se nechalo očkovat jen asi 64 tisíc lidí. "Netroufám si odhadnout, kolik ministrů se ale očkovat dá. Uvidíme," sdělila Právu ministryně.

"Ministři mají na očkování nárok, ministryně jim to proto nabízí přímo na úřadě vlády, pokud o to budou mít zájem. Stejně postupovala i u klasické sezonní chřipce na podzim," upřesnil mluvčí ministryně Vlastimil Sršeň.

Injekci se v pondělí určitě vyhne ministr kultury Václav Riedlbauch. "Ministr se nechal očkovat už na podzim," informoval iDNES.cz jeho mluvčí Jan Cieslar.

Ministr dopravy Gustav Slamečka, který je i členem Bezpečnostní rady státu, už dříve avizoval, že se bude řídit pokyny hlavního hygienika Michaela Víta. To samé zopakoval i po nabídce ministryně Juráskové, na vládě se v pondělí tedy zřejmě očkovat nenechá.

V případě hrozby pandemie je pravomoci hlavního hygienika nařídit očkování povinně pro lidi potřebné pro chod státu. Mezi ně patří právě i členové Bezpečností rady. Tam patří i ministr vnitra Martin Pecina. I od něho ale ministryně uslyší v pondělí ne.

"Pan ministr názor nezměnil a na pondělní vládě se očkovat proti prasečí chřipce nenechá," sdělil iDNES.cz mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. Očkování v pondělí odmítne i ministr financí Eduard Janota.

K ministrům, kteří v pondělí injekci odmítnou, se přidá i Rostislav Vondruška, který stojí v čele ministerstva pro místní rozvoj. "Pan ministr nevyužije nabídky paní ministryně. Znemožňuje mu to viróza, s níž se nyní léčí," řekl iDNES.cz mluvčí Vondrušky Martin Ayrer.

očkování vlády

Kdo se nechá očkovat:
ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, ministr pro lidská práva Michael Kocáb, ministr životního prostředí Jan Dusík, ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel (není jisté, zda v pondělí na vládě, očkovat se ale určitě chce nechat

Kdo očkování odmítne:
ministr financí Eduard Janota, ministr obrany Martin Pecina, ministr průmyslu Vladimír Tošovský, ministr dopravy Gustav Slamečka, ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška,

Kdo by se nechal, ale kvůli povinnostem nemůže:
ministryně školství Miroslava Kopicová (v pondělí letí do Vancouveru)

Kdo už je naočkovaný:
ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, ministr kultury Václav Riedlbauch

Nerozhodnutý:
ministr zemědělství Jakub Šebesta

Odmítl odpovědět:
ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka, ministr zahraničních věcí Jan Kohout

Premiér Jan Fischer:
v pondělí se očkovat nenechá

Na vyjádření čeká redakce iDNES od: 
ministr obrany Martin Barták

Ministr by ale očkování odmítl i v případě, že by byl zcela zdráv. "Není to první nabídka paní ministryně a i minule ji ministr odmítl. Nikdy se nenechal očkovat proti chřipce a nyní s tím nehodlá začít," doplnil Ayrer.

Ministr průmyslu Vladimír Tošovský odpověděl na dotaz, zda využije nabídky ministryně, stejně jako na začátku února, když redakce iDNES.cz zjišťovala, jak se k očkování staví členové Bezpečnostní rady státu.

"Pan ministr je očkován proti řadě onemocnění, např. proti sezónní chřipce. Proti prasečí chřipce se nenechal očkovat a ani to neplánuje z toho důvodu, aby v případě potřeby byla jeho vakcína k dispozici potřebným lidem, kteří zajišťují chod infrastruktury," uvedl mluvčí ministra Pavel Vlček.

Očkovat se chceme nechat, ale...

Naopak "ano" uslyší Jurásková od ministra životního prostředí Jana Dusíka. Překazit by to mohla jedině jeho služební cesta. "Ministr v pondělí večer odlétá na Bali na klimatický summit. Bude tedy s ministryní konzultovat, zda je vhodné se nechat očkovat před cestou," uvedla mluvčí ministra Petra Roubíčková.

S očkováním nemá problém ani ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Zda ale nakonec injekci dostane, není jisté.

"Na úterý má ministryně už dlouhou dobu naplánované jiné očkování, pokud tato kombinace nebude vadit, naočkovat se nechá," řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Jitka Zinke.

Ministr pro lidská práva Michael Kocáb žádné "ale" neuvedl. "Naočkovat se nechám," vzkázal po své mluvčí Kocáb.

Hlavní hygienik on-line

Michael Vít odpovídal na otázky čtenářů iDNES.cz

Podle hlavního hygienika Michaela Víta patří ministři vakcinační strategie do třetí skupiny, tedy do krizových struktur. "Ty budou očkovány v následující etapě," řekl Vít, který byl hostem on-line rozhovoru na iDNES.cz.

Očkování ale není povinné, pouze dobrovolné. Vít je ale přesvědčen, že by ministři měli jít příkladem - stejně jako v okolních státech - a měli by se nechat naočkovat dobrovolně a hlavně dřív než těsně před propuknutím případné pandemií.

Vít už prasečí chřipku prodělal

Když se začátkem února ukázalo, že ministry, kteří jsou členy Bezpečnostní rady státu, mohl nakazit sám nemocný hlavní hygienik Michael Vít, na šéfy silových resortů to zásadní vliv nemělo. - o nemoci hlavního hygienika čtěte zde

Téměř všichni zaujali vyčkávací taktiku. Například ministr vnitra Martin Pecina tehdy vzkázal iDNES.cz, že o vakcíně ani neuvažuje. "Není očkovaný ani proti normální chřipce. Nevidí důvod," sdělila jeho mluvčí Hana Malá.

Rezervovaně se k nemoci stavěl také premiér Jan Fischer, který dříve žertoval, že se necítí jako osoba nezbytná pro chod státu. "Žádná panika určitě nezavládla, ničeho se neobává," sdělil v reakci na chorobu hlavního hygienika mluvčí předsedy vlády Roman Prorok.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue