Jdeme do voleb, potvrdil šéf zrušené Dělnické strany. Zákon tomu nebrání

  • 1138
Členové dnes zrušené Dělnické strany se budou ucházet o hlasy v květnových volbách do Sněmovny. Potvrdil to předseda Tomáš Vandas, který sám hodlá kandidovat. Zatím není jasné, zda se staré tváře skryjí za nový název. Ale stát a jeho právo s tím těžko něco zmohou, připustil ústavní právník Jan Kysela.

O tom, zda kandidáti Dělnické strany půjdou do voleb pod novou hlavičkou, se rozhodne do soboty. "Výsledek oznámíme na mimořádné tiskové konferenci," řekl Vandas.

"Jen během dnešního soudního jednání mi přišlo padesát podpůrných SMS. Jsem proto přesvědčený, že současná situace nás jen posílila a ve volbách máme šanci," dodal. 

Zdůraznil, že proti dnešnímu verdiktu podají stížnost Ústavnímu soudu. Mají na to 30 dnů. Tím se odloží účinek dnešního rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, které jinak ihned nabylo právní moci. Ústavní soud může verdikt zrušit.

Oficiálně strana přestane existovat, až ji vnitro vymaže z oficiálního seznamu. Do té doby může používat i své symboly.

ROZPUŠTĚNÍ DĚLNICKÉ STRANY

* Souhrnný článek: Soud rozpustil Dělnickou stranu
* Ozubená kolečka nejsou neškodná (výběr z odůvodnění)
* KOMENTÁŘ: Extremisté nezmizí, ale dostali zásah
* Příznivci rozpuštěné partaje vyrazili na pochod Brnem
* Reakce: Boj se stohlavou saní nekončí
* Výběr z blogů na iDNES.cz

ON-LINE ROZHOVORY:
* Předseda senátu NSS Vojtěch Šimíček
* Spoluautor návrhu na rozpuštění DS Karel Bačkovský

Opravdový konec strany tak ještě nějakou dobu nenastane. Navíc existuje záloha, možný přestup členů do Dělnické strany sociální spravedlnosti. Ta byla registrovaná už v roce 2004 na jméno Vandasovy matky Hany Pavlíčkové. Sídlí na stejné adrese jako DS (viz článek o spící straně DSSS).

Strana se původně jmenovala Demokratická strana sociální spravedlnosti, přejmenovala se pouhých pět dní po oznámení někdejšího ministra vnitra Ivana Langera, že předá vládě návrh na rozpuštění Dělnické strany. Ten loni u soudu nakonec neuspěl.

Demonstrace příznivců Dělnické strany proti zrušení strany před Nejvyšším správním soudem v Brně. (17. února 2010)

Demonstrace příznivců Dělnické strany proti zrušení strany před Nejvyšším správním soudem v Brně. (17. února 2010)

Soudce Nejvyššího správního soudu v Brně Vojtěch Šimíček vynesl verdikt o zrušení Dělnické strany. (17. února 2010)

Soudce Nejvyššího správního soudu v Brně Vojtěch Šimíček vynesl verdikt o zrušení Dělnické strany. (17. února 2010)

Podle ústavního právníka Jana Kysely hraje včasné registrování strany důležitou roli. "Kdyby ta strana vznikla až teď, jako strana nástupnická, mohlo by se v rámci registračního řízení zkoumat, jestli se nejedná o nějaký přesun programu a členů," vysvětlil iDNES.cz Kysela.

Ve chvíli, kdy je strana registrovaná, už je rozpuštění složitější. "Je třeba postupovat úplně stejně jako u Dělnické strany. To znamená, je třeba stranu pozorovat z pohledu jejích programových dokumentů, toho, jak se chová. Teprve kdyby splnila podmínky k tomu, aby se dalo uvažovat o pozastavení činnosti, dá se zasáhnout," popsal právník.

Podle Kysely se ale strana může chovat úplně odlišně. "Může si vzít ponaučení z předchozího vývoje, může se profilovat úplně jinak," konstatoval s tím, že to je důvodem, proč k ní nikdo nemůže a priori přistupovat jako k "nějaké zástěrce" a pokoušet se ji rušit ještě předtím, než něco udělá.

Judikatura evropského soudu ve Štrasburku sice připouští v takových případech určitou míru uvážení státu, ale podle Kysely by si neměl počínat příliš razantně: "Pokud by se po straně 'šlo', aniž by dostala šanci, mohlo by to být považováno jako zneužití prostoru uvážení."

Likvidace strany zabere asi půl roku

Soudem určený likvidátor Radslav Janeček začne pracovat na ukončení existence Dělnické strany, až obdrží dnešní verdikt Nejvyššího správního soudu v písemné podobě. Nebo později, pokud si strana bude stěžovat u Ústavního soudu. Pak by čekal na jeho verdikt.

Janeček v minulosti pracoval coby likvidátor na ukončení činnosti více než deseti stran a hnutí, které nepředložily Sněmovně své výroční zprávy. DS je první, která končí kvůli protiprávní politické činnosti.

Obvykle likvidace strany trvá půl roku. Začíná tím, že likvidátor zveřejní v Obchodním věstníku rozhodnutí a vyzve, aby se přihlásili věřitelé. Pokud má uskupení dluhy, podává likvidátor návrh na konkurz.

To se ale nestává.

"Většinou tyto strany a hnutí dluhy nemívají. Po ověření této skutečnosti už jen zbývá podat návrh na výmaz strany z rejstříku vedeného ministerstvem vnitra," dodal právník.

Autor: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue