Soud rozpustil Dělnickou stranu. Ovládají ji militantní rasisti

  • 2036
Nejvyšší správní soud rozpustil Dělnickou stranu. První partaj v ČR tak skončila kvůli protiprávní činnosti. Mezi argumenty patří, že program směřoval k potlačení demokracie a stranu ovládli militatní rasisté. Předseda strany Tomáš Vandas to odmítl, chce pokračovat a jít i do voleb. Ministr vnitra verdikt přivítal.

"Za prvé, politická strana Dělnická strana se rozpouští. Za druhé, likvidátorem je určen magistr Janeček. Za třetí, navrhovateli se nepřiznává právo na náhradu nákladů řízení," přečetl v deset hodin soudce Vojtěch Šimíček hlavní závěry Nejvyššího správního soudu (NSS).

Ten tak vyhověl až druhému návrhu vlády, podle níž je Dělnická strana extremistická a ohrožuje demokracii. Loňský návrh kabinetu Mirka Topolánka neuspěl. Elitního advokáta Tomáše Sokola, který tentokrát stát zastupoval, zaplatí vláda ze svého.

ROZPUŠTĚNÍ DĚLNICKÉ STRANY

ON-LINE ROZHOVORY:

"Bylo to kolektivní rozhodnutí," řekl předseda senátu Šimíček. Dodal, že úplné shody soudci nedosáhli a rozhodovala většina. Poměr hlasů v sedmičlenném senátu neuvedl.

"Osobně za nejdůležitější důkaz považuji personální provázání Dělnické strany s Národním odporem a Autonomními nacionalisty. Projevy a články na internetu samy o sobě nejsou tak nebezpečné, jako provázání s násilníky," dodal pro iDNES.cz Šimíček.

Strana se neúspěšně bránila tvrzením, že neonacistický Národní odpor oficiálně vůbec neexistuje.

V zaplněné jednací síni zazněly po vynesení rozsudku výrazy údivu od příznivců DS, ale jinak byl klid. Čtení obsáhlého odůvodnění rozsudku zabralo přes dvě hodiny.

Předseda rozpuštěné strany Tomáš Vandas po jednání argumenty soudu kategoricky odmítl. "Určitě budeme pokračovat a kandidovat do Sněmovny. Podáme také stížnost k Ústavnímu soudu. Zatím není jasné, jestli zůstaneme pod stejným názvem," řekl Vandas s tím, že se rozhodne v sobotu. (více o dalších plánech strany čtěte zde)

Pecina: Je to dobrá zpráva pro občany

"Je to dobrá zpráva pro občany České republiky," reagoval na verdikt Nejvyššího soudu ministr vnitra Martin Pecina.

"Nejvyšší soud potvrdil, že nebude tolerovat strany, které jsou nebezpečím pro demokratické zřízení, stejně jako je netoleruje vláda," řekl Pecina na mimořádné tiskové konferenci. (více o názoru Peciny i další reakce najdete zde)

Ústavní právník o rozsudku

"Nemůžete si myslet, že že jen kvůli tomu, že jste politická strana v demokratickém prostředí, můžete si hlásat a dělat, co chcete."
Jan Kysela

Soud uznal, že skutečný program a projevy členů Dělnické strany směřují "k odstranění demokratických základů právního státu, mezi které je nutno počítat respekt k ochraně uznávaných práv a svobod." Zároveň ovšem uvedl, že řada problémů, na které strana poukazovala, skutečně existuje.

"Společnost si musí být vědoma toho, že příčina existence Dělnické strany leží uvnitř jí samotné. Dělnická strana není vnější nepřítel, je to jedna z tváří této společnosti," konstatoval soudce Šimíček.

V programu strany je xenofobie, šovinismus, homofobie a rasistický podtext, šíří obavy z cizinců, vytváří pocity ohrožení, píše se ve verdiktu soudu.

Za rasistický označil například požadavek, aby se v dokumentech občanů zaznamenávala národnost. Argument, že by se tak dělo dobrovolně, soud označil za nevěrohodný.

Jako xenofobní pak soudní senát označuje vztah Dělnické strany k cizincům nebo k homosexuálům. "Právo nesmí sankcionovat samotnou sexuální orientaci, neboť by se jednalo o diskriminaci." uvedl Šimíček.

Podrobně se rozebíraly také volební spoty DS a v nich zmínka, že "naše země patří nám, nikoliv přistěhovalcům a lidem odlišné národnosti".

Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas (uprostřed) před Nejvyšším správním soudem v Brně. (17. února 2010)

Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas (uprostřed) před Nejvyšším správním soudem v Brně. (17. února 2010)

"'Námi' jsou míněny pouze osoby české národnosti, zde tedy program míří proti řadě základních lidských práv," uvedl soudce.

Tentokrát vláda dodala silnější argumenty

Jak už bylo řečeno, o zákaz DS se kabinet už jednou pokoušel, ale neuspěl kvůli nedostatku důkazů. Tentokrát byl podle odborníků návrh lépe vyargumentovaný. Například svědectvím znalce, podle kterého Dělnická strana v symbolech i slovních projevech navazuje na hitlerovský nacionální socialismus.

Demonstrace příznivců Dělnické strany na litvínovském sídlišti Janov.To uznal i soud, návaznost našel například v logu Dělnické strany, které tvoří rudé ozubené kolo na bílém poli s černými písmeny DS. Logo nápadně připomíná znak Německé pracovní fronty (DAF), jakési nacistické odborové organizace. Podobné logo používala i rozpuštěná Svobodná německá dělnická strana (FAP), která sdružovala neonacisty a usilovala o nastolení čtvrté říše.

Podle soudu podobnost není náhodná. "Neškodnost těchto koleček končí ve chvílích, kdy se ukážou být soukolím ve stroji totalitních ideologií," řekl Šimíček. Vandas tvrzení o kořenech loga dříve odmítl. Soudu předložil sbírku odznaků továren z různých dob, na nichž se motiv kola objevil. (čtěte také Ozubená kolečka nejsou neškodná)

Jak jednání probíhalo

Soud o Dělnické straně začal už v lednu. Advokát vlády Tomáš Sokol tehdy při čtyřdenním jednání předložil desítky listinných důkazů. Zvláštní sedmičlenný senát také zhlédl videozáznam z pouličních bitek v Litvínově-Janově a vyslechl policisty, kteří se zabývají extremismem. Naopak předvolaní členové DS vypovídat nechtěli, se soudem komunikoval jen předseda Tomáš Vandas, který stranu zastupoval i na pozici obhájce. (více o lednovém jednání čtete zde)

"Předchozí úspěch DS není glejtem proti rozpuštění"

Soud vysvětlil, že předchozí zamítnutí vládního návrhu na rozpuštění strany není definitivní jednou pro vždy, jak namítali zástupci Dělnické strany.

"Zamítnutí předchozího rozhodnutí nelze vydávat za glejt, který dává straně do budoucna nerozpustitelnost státem. Činnost strany je třeba chápat jako dynamickou, rozhodování soudu musí být aktuální," řekl soudce Šimíček.

Podle ústavního právníka Jana Kysely je dnešní rozhodnutí soudu mementem. "Nemůžete si myslet, že jen kvůli tomu, že jste politická strana v demokratickém prostředí, můžete si hlásat a dělat, co chcete," konstatoval Kysela.

Ukončení činnosti po verdiktu NSS už potkalo řadu politických stran a hnutí v ČR. Vždy to ale bylo kvůli tomu, že opakovaně nesplnily svou povinnost předložit Sněmovně úplnou výroční finanční zprávu.

Soudem určený likvidátor DS Radslav Janeček už "rozebíral" více než desítku stran. První kroky k ukončení existence této partaje začne podnikat, až dostane písemně dnešní verdikt. Když strana podá stížnost k Ústavnímu soudu,  bude muset čekat na jeho rozhodnutí, řekl ČTK. Likvidace obvykle trvá půl roku.

Strana zřejmě změní skořápku a bude pokračovat

Předseda strany Tomáš Vandas potvrdil odhodlání pokračovat. Strana podá stížnost k Ústavnímu soudu, který může verdikt NSS zrušit, a bude se ucházet i o přízeň voličů. Není vyloučeno, že formálně "dělníci" přejdou do jiného subjektu.

Už delší dobu má DS připravenou záložní variantu. Tou je miniaturní a dosud "spící" uskupení s nápadně podobným názvem - Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), v jejímž čele stojí Vandasova matka a sídlí na stejné adrese jako Dělnická strana. (více o ní si přečtěte zde)

Vandase podpořilo pár desítek věrných

Před budovou soudu se před desátou dopoledne sešlo několik desítek příznivců Dělnické strany. Jeden z mladíků chtěl rozvinout prapor se symbolem partaje, policie mu to neumožnila. Část skupiny pak odešla do jednací síně.

Po verdiktu Vandas promluvil k příznivcům a ti začali skandovat hesla. Policie to vyhodnotila jako nepovolené shromáždění a pokusila se skupinu asi třiceti lidí rozpustit. Ti se ale vydali na nepovolený pochod ulicemi Brna. Vandas šel s nimi. (více o demonstraci čtěte zde)


, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue